Prezident Spojených štátov Joe Biden v pondelok podpísal zákon o odtajnení informácií tajných služieb o pôvode koronavírusu, ktorý spôsobil pandémiu ochorenia covid-19, informujú agentúry AFP a Reuters.

Do troch mesiacov

,,Potrebujeme zistiť, čo spôsobilo covid-19, a to vrátane možných prepojení s Wu-chanským virologickým inštitútom," uviedol Biden vo vyhlásení. Dodal, že jeho administratíva ,,odtajní a zverejní čo najviac informácií, ako sa bude dať".

Návrh zákona ešte na začiatku marca schválila Snemovňa reprezentantov aj Senát Kongresu USA. K odtajneniu informácií by malo prísť do 90 dní od Bidenovho podpisu.

Nejednotné názory

Podľa agentúry AP sú americké tajné služby nejednotné v názore, či mal koronavírus prirodzený alebo umelý pôvod. Niektorí odborníci sa nazdávajú, že mohol uniknúť z výskumného strediska v čínskom Wu-chane, kde sa aj objavili prvé prípady covidu. Ďalší upozorňujú, že pôvod vírusu sa v najbližších rokoch možno nepodarí zistiť – ak vôbec niekedy.

Peking tvrdenia o potenciálnom úniku vírusu z wu-chanského inštitútu popiera, pričom hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že vyšetrovanie pôvodu koronavírusu by malo byť vedeckou záležitosťou a nemalo by sa ,,politizovať".

Ďalšie dôležité správy

WA 37 Lisabon - Žltá električka jazdí ulicami Lisabonu v pondelok 30. januára 2023. FOTO TASR/AP 

A tram climbs a street in Lisbon's Chiado neighbourhood on a sunny winter day, Monday, Jan. 30, 2023. (AP Photo/Armando Franca)
Neprehliadnite

Vysoká inflácia a dôsledky pandémie zhoršili problémy s bývaním v celej EÚ