Americký prezident Joe Biden podpísal každoročný zákon o fungovaní ozbrojených síl, ktorý vyčleňuje približne 770 miliárd dolárov na vojenské výdavky v aktuálnom fiškálnom roku. V zákone sú zahrnuté aj výdavky spojené s vytvorením komisie, ktorá bude vyšetrovať 20-ročnú vojnu Američanov v Afganistane.

Výdavky na obranu sú zhruba o 30 miliárd dolárov vyššie ako v predchádzajúcom vydaní zákona označovaného skratkou NDAA (National Defense Authorization Act). Podľa publicistického webu Vox bol obranný rozpočet pri zohľadnení inflácie väčší iba v roku 2011, kedy bol počet amerických jednotiek v Iraku a Afganistane na maxime.

Kompromis oboch komôr Kongresu

Nový obranný plán s približne päťpercentným navýšením výdavkov označuje agentúra Reuters za kompromis, ktorý vznikol z intenzívnych vyjednávaní medzi demokratmi a republikánmi v oboch komorách Kongresu. Finálna verzia opatrení tento mesiac prešla Snemovňou reprezentantov aj Senátom so silnou podporou u oboch politických strán.

EBE 17 Washington - Americkí republikáni v utorok v noci nepodporili v Senáte návrh zákona z dielne demokratov zameraný na ochranu volebného práva a rozšírenie prístupu k volebným urnám pre všetkých Američanov. Návrh zákona je
Neprehliadnite

Spor o plynovod Nord Stream 2 odďaľuje schválenie obranného rozpočtu v Spojených štátoch

Štyri miliardy pre Európsku obrannú iniciatívu

Zahŕňa napríklad navýšenie platov o 2,7 percenta pre vojakov i civilných pracovníkov amerického ministerstva obrany alebo nové nákupy lietadiel a lodí. Tiež vyčleňuje 300 miliónov dolárov pre americký program na podporu ozbrojených síl Ukrajiny, štyri miliardy pre „Európsku obrannú iniciatívu" a 150 miliónov pre bezpečnostnú spoluprácu v Pobaltí.

KK30 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gestikuluje k novinárom počas tlačovej konferencie v Kyjeve 26. novembra 2021. 
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy gestures while speaking to the media during a news conference in Kyiv, Ukraine, Friday, Nov. 26, 2021. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Nemecko, Británia aj USA vyzvali Rusko na deeskaláciu napätia na Ukrajine

Zákon NDAA treba schváliť každý rok a za posledných šesť dekád sa ani raz nestalo, že by sa v tejto veci Kongres nedokázal dohodnúť. Vzhľadom na túto spoľahlivosť je opatrenie ostro sledované rôznymi záujmovými skupinami a býva spojené so snahami pripojiť k nemu aj návrhy nesúvisiace s hlavným účelom.

KK19 Moskva - Na archívnej snímke zo 17. januára 2020 hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v Moskve. Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa mieni oficiálnym listom ohradiť proti tvrdeniam denníkov Financial Times a New York Times a žiadať od nich dementovanie článkov o štatistikách smrtnosti na infekčnú chorobu COVID-19 v Rusku. Podľa agentúry Interfax to v stredu uviedla hovorkyňa ruského rezortu Marija Zacharovová. FOTO TASR/AP
FILE - In this Friday, Jan. 17, 20
Neprehliadnite

Ukrajina je napumpovaná zbraňami zo Západu, pričom ide o mnohomiliónové kontrakty, tvrdí Moskva

Komisia pre vojnu v Afganistane

Okrem finančného rámca vojenských operácií sa NDAA dotýka aj obrannej politiky USA či personálnych záležitostí Pentagonu. Tohtoročné vydanie napríklad obsahuje reformu systému vyšetrovania sexuálneho obťažovania a násilia v radoch armády, vrátane zriadenia pozície zvláštneho prokurátora mimo vojenskú hierarchiu.

Ďalej zákon počíta so vznikom „viacročnej, nezávislej komisie pre vojnu v Afganistane". Úlohou 16-členného orgánu bude zhodnotiť americkú bojovú misiu aj spôsob jej uzavretia. USA svoju vojenskú prítomnosť v Afganistane ukončili tento rok v lete, pričom sa v krajine rýchlo vrátilo k moci radikálne islamské hnutie Taliban.

JB 5 Kearny - Americký prezident Joe Biden predstavuje svoju agendu pod názvom
Neprehliadnite

Spojené štáty zintenzívňujú pomoc pre Afganistan, ale obchádzajú talibanskú vládu