Americký prezident Joe Biden podpísal v noci na stredu tri výnosy o „modernizácii" imigračného systému Spojených štátov. Informovala o tom agentúra DPA.

Zahŕňajú zriadenie pracovnej skupiny zaoberajúcej sa zjednotením rozdelených rodín migrantov, stratégiu riešenia nelegálnej migrácie na hraniciach s Mexikom a preskúmanie azylovej politiky exprezidenta Donalda Trumpa a ďalších opatrení zameraných na spomalenie prílivu migrantov do USA.

Joe Biden zložil prísahu a stal sa novým prezidentom USA.
Neprehliadnite

Biden bude chcieť, aby federálne úrady kupovali viac domáceho tovaru

„Nevytváram nové zákony, iba eliminujem zlé politiky," povedal novinárom Biden. „Amerika je bezpečnejšia, silnejšia a prosperujúcejšia, ak máme spravodlivý, usporiadaný a humánny imigračný systém," dodal.

Imigračná politika Trumpovej administratívy spôsobila chaos, kruté zaobchádzanie a zmätok. Tieto politiky podkopali bezpečnosť našich komunít, znevýhodnili žiadateľov o azyl unikajúcich pred násilím a destabilizovali bezpečnosť na západnej pologuli," uviedol vo vyhlásení Biely dom.

KK1 Washington - Na archívnej snímke zo 14. augsta 2019 bývalá šéfka americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenová vo Washingtone. Novozvolený americký prezident Joe Biden si za ministerku financií vyberie bývalú šéfku americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenovú. FOTO TASR/AP
FILE - In this Aug. 14, 2019, file photo former Fed Chair Janet Yellen speaks with FOX Business Network guest anchor Jon Hilsenrath in the Fox Washington bureau in Washington. (AP Photo/Andrew Harnik, File)
Neprehliadnite

Ministerstvo financií USA bude prvýkrát viesť žena, Senát potvrdil Yellenovú

K trestnému stíhaniu a rozdeľovaniu rodín nelegálnych migrantov viedla politika tzv. nulovej tolerancie, spočívajúca v odoberaní detí migrujúcim rodičom, ktorí nelegálne prekročili hranice Spojených štátov. Zaviedol ju v máji 2018 vtedajší americký prezident Donald Trump. Neskôr podpísal nariadenie, ktorým rozdeľovanie rodín migrantov ukončil - politika nulovej tolerancie voči nelegálnej migrácii však zostala aj naďalej v platnosti. Americké ministerstvo spravodlivosti sa koncom januára rozhodlo toto opatrenie definitívne zrušiť.

Migračná politika súčasného prezidenta USA Joea Bidena však má podľa jeho slov predstavovať výrazný odklon od prístupu bývalej administratívy. Biden už v prvý deň vo funkcii avizoval, že predstaví zásadnú reformu migračnej politiky, na základe ktorej by zhruba 11 miliónov ľudí, žijúcich v USA nelegálne, mohlo do ôsmich rokov získať americké občianstvo.