Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že v dôsledku krízovej situácie na ukrajinsko-ruskej hranici Spojené štáty plánujú posilniť vojenskú prítomnosť NATO v regióne nasadením ďalších vojakov do krajín východnej Európy. Uviedla to v sobotu agentúra DPA.

Smer východná Európa?

V piatok Biden vyhlásil, že Spojené štáty v „bezprostrednej budúcnosti“ presunú ďalších vojakov do regiónu a dodal, že ich „nebude veľa“ - avšak presné počty nešpecifikoval.

Spojené štáty v pondelok oznámili, že uvádzajú 8 500 vojakov do stavu „zvýšenej pohotovosti“ v dôsledku vývoja súvisiaceho s Ukrajinou.

Tento krok Bidenovi odporučil minister obrany Lloyd Austin, aby tak boli vojaci pripravení na potenciálne nasadenie v Európe.

Stále priestor na diplomaciu

Podľa Bidena nejde zo strany USA o „provokáciu“, ale o uistenie spojencov o americkej podpore. Zároveň uistil, že nemá v úmysle vyslať amerických vojakov alebo sily NATO na Ukrajinu.

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok vyhlásil, že prípadný konflikt na Ukrajine je stále možné odvrátiť aj napriek tomu, že Rusko na svojej strane rozmiestnilo vyše 100-tisíc vojakov.

„Konflikt nie je nevyhnutný. Stále je čas a priestor na diplomaciu,“ povedal Austin podľa agentúry AFP novinárom v Pentagóne.

„Pán Putin môže tiež spraviť správnu vec,“ pokračoval Austin. „Nie je dôvod, aby táto situácia musela vyústiť do konfliktu. Môže si vybrať deeskaláciu. Môže svojim vojakov nariadiť odchod“.

Rusko by zaplatilo vysokú cenu

Predseda amerického Zboru náčelníkov štábov Mark Milley varoval, že invázia ruských síl na Ukrajinu by mala nedozerný dosah na ľudské životy. Takýto scenár by si vyžiadal „značný počet obetí“.

„A môžete si predstaviť, ako by to mohlo vyzerať v husto zaľudnených oblastiach, pozdĺž ciest a tak ďalej. Bolo by to hrozné,“ povedal. Dodal, že ak by sa Rusko rozhodlo napadnúť Ukrajinu, takisto by zaplatilo vysokú cenu vrátane obetí a ďalších následkov.

Podpora pre Ukrajinu

Predstavitelia Pentagónu síce uviedli, že Putin sa podľa nich nerozhodol, že začne vojnu s Ukrajinou, rozšíril však svoje možnosti siahajúce od provokácií, ktoré by mohli viesť k útoku na juhovýchode Ukrajiny v Donbase, k pokusom o ovládnutie celej krajiny vrátane možného útoku na hlavné mesto Kyjev.

Austin and Milley zdôraznili, že Washington nemá v úmysle poslať na Ukrajinu amerických vojakov, avšak bude naďalej podporovať tamojšiu armádu dodávkami zbraní a iných materiálov.

Dodali, že Spojené štáty sú pripravené vyslať vojakov na posilnenie a ochranu spojencov vo východnej Európe, ktorá čelí potenciálnej hrozbe v prípade útoku Ruska na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

KK44 archív Moskva - Na archívnej snímke z 30. novembra 2021 ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas tlačovej konferencie s brazĺskym rezortným kolegom Carlosom Francom v Moskve. Rusko a Spojené štáty absolvujú prvé kolo rokovaní o bezpečnostných zárukách v januári 2022. Podľa agentúry TASS o tom v stredu 22. decembra 2021 informoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. FOTO TASR/AP
FILE - In this photo released by the Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Forei
Neprehliadnite

Stiahnite vojská NATO z Bulharska a Rumunska, žiada Moskva. Rusko sa chce vrátiť v čase