Spojené štáty podniknú súvislosti s násilnými zásahmi iránskych bezpečnostných síl proti „mierumilovným protestujúcim“ voči Iránu ďalšie reštriktívne opatrenia, oznámil v pondelok americký prezident Joe Biden. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

USA budú pokračovať v podpore práv Iráncov 

„Tento týždeň Spojené štáty uvalia ďalšie sankcie na vykonávateľov násilia proti mierumilovným protestujúcim. Budeme pokračovať v podpore práv Iráncov na slobodné protesty a v pripisovaní zodpovednosti iránskym predstaviteľom,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

Prezident USA zároveň uviedol, že je „hlboko znepokojený správami o silnejúcich násilných zásahoch“ voči demonštrantom v Iráne, „medzi ktorými sú študenti i ženy, ktoré požadujú svoje rovnocenné práva a základnú ľudskú dôstojnosť“.

„Spojené štáty stoja pri iránskych ženách a všetkých občanoch Iránu, ktorí inšpirujú svet svojou statočnosťou,“ dodal Biden.

Vypukli rozsiahle pouličné protesty

V Iráne už tretím týždňom pokračujú rozsiahle pouličné protesty vyvolané smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej po zatknutí iránskou mravnostnou políciou po tom, čo mala údajne porušiť pravidlá obliekania.

Po smrti Amíníovej už uvalila americká vláda sankcie voči iránskej mravnostnej polícii a vysokopostaveným predstaviteľom tamojšej bezpečnosti, spresňuje DPA.

Chameneí sa vyjadril kriticky k USA a Izraelu

Biden nenaznačil, aké ďalšie opatrenia voči Iránu zvažuje, pripomína AFP. Na Teherán sú už uvalené zdrvujúce americké ekonomické sankcie, ktoré sú z veľkej časti spojené s iránskym jadrovým programom. Irán trvá na tom, že ho využíva len na civilné účely, medzinárodné spoločenstvo ho však podozrieva, že sa tajne snaží vyrobiť jadrovú zbraň.

Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v pondelok vyhlásil, že nepokoje v krajine podnecujú Spojené štáty a Izrael.

Ďalšie dôležité správy

PK 19 Washington - Americký prezident Joe Biden reční o americkom záchrannom pláne v Bielom dome vo Washingtone 2. septembra 2022. Biden bude 28. a 29. septembra vo Washingtone hostiť prvý summit Spojených štátov a tichomorských ostrovných krajín. V piatok to oznámil Biely dom v čase, keď sa Peking snaží posilniť svoj vplyv v tomto regióne. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks about the American Rescue Plan during an event in the South Court Auditorium on the White House campus, Friday, Sept
Neprehliadnite

Biely dom je zdesený zásahmi iránskych úradov na študentských protestoch