Americký prezident Joe Biden v pondelok opätovne potvrdil podporu územnej celistvosti Ukrajiny a pozval tamojšieho prezidenta Volodymyra Zelenského do Bieleho domu, informovala agentúra AFP.

WA 33 archív Kyjev - Na archívnej snímke z 31. marca 2020 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s ochranným rúškom počas mimoriadnej parlamentnej schôdze v Kyjeve. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mal pozitívny výsledok testu na nový koronavírus. Podľa agentúry Ukrinform to v pondelok 9. novembra 2020 oznámil na sociálnej sieti Facebook. FOTO TASR/AP  

FILE - In this file photo dated Tuesday, March 31, 2020, Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy wears a face mask to protect against
Neprehliadnite

Ukrajina víta odsun ruských vojakov od jej hraníc, vyhlásil Zelenskyj

Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan pre novinárov uviedol, že Biden telefonicky hovoril so Zelenským a povedal mu, že „sa teší, až ho v lete privíta v Bielom dome“. 

Podľa agentúry AP sa Zelenskyj na Twitteri poďakoval Bidenovi „za pozvanie na návštevu Bieleho domu v júli“. „Teším sa na toto stretnutie, na ktorom sa bude diskutovať o spôsoboch rozšírenia strategickej spolupráce medzi Ukrajinou a USA,“ dodal.

Biden tento týždeň pricestuje do Európy a svoju návštevu zakončí vo švajčiarskej Ženeve, kde sa 16. júna po prvý raz stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Ukrajina, ktorá bojuje na východe krajiny proti proruským separatistom, dúfa, že počas Bidenovej vlády sa dočká zvýšenej vojenskej pomoci od USA, a hľadá aj podporu vo svojom úsilí o členstvo v NATO.

AP pripomenula, že Zelenskyj v rozhovore pre spravodajský portál Axios, ktorý bol zverejnený v nedeľu, uviedol, že naliehal na Bidena, aby sa s ním spojil „kedykoľvek a kdekoľvek na planéte“ ešte pred plánovaným stretnutím s Putinom.

Zelenskyj už skôr vyjadril obavy z plánu amerického prezidenta stretnúť sa s Putinom, ako aj z takmer dokončeného plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) z Ruska do Nemecka, ktorý umožní Rusku obísť Ukrajinu.