Americký prezident Joe Biden v stredu odletel na svoju prvú zahraničnú cestu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Šéf Bieleho domu sa vo štvrtok v Bruseli zúčastní na mimoriadnom summite Severoatlantickej aliancie , stretnutí skupiny G7 a zavíta aj na summit Európskej rady. TASR o tom informovala na základe správ od agentúr PAP a Reuters.

Biden odletel zo základne amerického letectva a námorníctva Joint Base Andrews v štáte Maryland. Prezidentský špeciál Air Force One by mal v Bruseli pristáť v stredu večer.

Balík sankcií

Dva nemenované zdroje oboznámené so situáciou uviedli, že Biden a jeho tím pripravujú plány na uvalenie sankcií na členov ruskej Štátnej dumy ako odvetu za ruskú inváziu na Ukrajinu. Očakáva sa, že ďalší balík opatrení bude zverejnený vo štvrtok.

Navštívi aj Poľsko

Americký prezident plánuje v piatok z Bruselu letieť do poľskej metropoly Varšava. Stretnutie s poľským prezidentom Andrzejom Dudom je naplánované na sobotu. Hlavnou témou ich rozhovoru by podľa agentúry PAP mala byť humanitárna kríza spôsobená ruskou agresiou na Ukrajine. Podľa poradcu poľského prezidenta pre zahraničnú politiku sa lídri budú venovať aj tomu, ako podporovať ukrajinský národ „zodpovedným spôsobom".

Ďalšie dôležité správy

Americký prezident Joe Biden oznámil zákaz dovozu ruskej ropy 8. marca 2022 vo Washingtone. Okrem tejto komodity sa zákaz dotkne aj dovozu ruského plynu a iných energií do USA. FOTO TASR/AP
President Joe Biden announces a ban on Russian oil imports, toughening the toll on Russia's economy in retaliation for its invasion of Ukraine, Tuesday, March 8, 2022, in the Roosevelt Room at the White House in Washington. (AP Photo/Andrew Harnik)
Neprehliadnite

Biden sa zúčastní na samite NATO v Európe, stretne sa s Dudom, ale na Ukrajinu nepríde