Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Chris Wray vo svojej funkcii zostane aj po nástupe vlády prezidenta USA Joea Bidena. Na Twitteri o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Wraya do funkcie vymenoval v roku 2017 Bidenov predchodca Donald Trump. Funkčné obdobie šéfa FBI trvá desať rokov.

Dva dni po Bidenovej inaugurácii Senát amerického Kongresu zatiaľ potvrdil len jednu členku Bidenovej administratívy, a to riaditeľku spravodajských služieb (DNI) Avril Hainesovú, uviedla v piatok agentúra DPA.

KK5 Washington - Americký prezident Joe Biden podpisuje prvé dokumenty v Oválnej pracovni Bieleho domu 20. januára 2021 vo Washingtone.  Biden začal úradovať prakticky okamžite po nástupe do funkcie. Celkovo podpísal dovedna 15 výkonných nariadení týkajúcich sa najmä ochrany klímy, imigrácie, boja proti novému koronavírusu či ekonomickej situácii v krajine. FOTO TASR/AP 
President Joe Biden signs his first executive orders in the Oval Office of the White House on Wednesday, Jan. 20, 2021, in Was
Neprehliadnite

Bidenova administratíva na 100 dní zastaví všetky deportácie z krajiny

Členovia Senátneho výboru pre obchod, vedu a dopravu vo štvrtok vypočúvali Bidenovho nominanta na ministra dopravy Petea Buttigiega. Ak Senát jeho nomináciu potvrdí, Bidenov bývalý súper o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany sa tak stane historicky prvým členom americkej vlády, ktorý sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii. Snemovňa reprezentantov vo štvrtok odhlasovala udelenie výnimky pre Bidenovho nominanta na funkciu ministra obrany Lloyda Austina. Môže sa tak začať jeho vypočutie príslušným senátnym výborom.

JB 50 Washington - Zvolený americký prezident Joe Biden s ochranným rúškom gestikuluje počas príchodu na inauguráciu 46. prezidenta USA Joea Bidena a 49. viceprezidentky Kamaly Harrisovej v americkom Kapitole vo Washingtone 20. januára 2021. FOTO TASR/AP

President-elect Joe Biden gestures as he arrives for his inauguration, Wednesday, Jan. 20, 2021, at the U.S. Capitol in Washington./Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Najstarší prezident v histórii USA, ktorého neobišli ani škandály: Joe Biden

Šéfom rezortu obrany sa totiž podľa zákona môže stať príslušník ozbrojených síl až po tom, čo bol najmenej sedem rokov mimo služby, alebo mu Kongres môže udeliť výnimku. Štvorhviezdičkový generál Austin odišiel do výslužby v roku 2016. Očakáva sa, že v nasledujúcich dňoch prebehne v Senáte hlasovanie o Bidenových nominantoch na funkcie šéfov rezortov financií (Janet Yellenová) a zahraničných vecí (Antony Blinken).