Novozvolený americký prezident Joe Biden po nástupe do úradu nepodnikne okamžite kroky na odstránenie prvej fázy obchodnej dohody s Čínou, ktorú uzavrel prezident Donald Trump. Informovali o tom v stredu noviny New York Times.

„Nebudem robiť žiadne okamžité kroky, a to isté platí aj o clách," povedal Biden v rozhovore pre noviny. „Nebudem vopred zaujatý voči mojim možnostiam." Čína v rámci prvej fázy dohody súhlasila so zvýšením nákupu amerických výrobkov a služieb o najmenej 200 miliárd USD v rokoch 2020 a 2021.

EBE 33 Peking - Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching reční na zhromaždení vo Veľkej sieni ľudu pri príležitosti 70. výročia vyslania čínskych vojakov na Kórejský polostrov, aby vo vojne v rokoch 1950-53 pomohli Severnej Kórei bojovať proti silám OSN vedeným Spojenými štátmi a proti juhokórejskej armáde v Pekingu 23. októbra 2020. Si Ťin-pching vyhlásil, že Čína nikdy nedovolí, aby boli jej záujmy v oblasti suverenity, bezpečnosti a rozvoja podkopávané, a že s čínskym ľudom sa nikto nebude za
Neprehliadnite

Čína bude pokračovať v znižovaní ciel, uviedol čínsky prezident

Dohoda o prvej fáze, podpísaná začiatkom tohto roka, ponecháva tiež v platnosti 25-percentné clá na množstvo čínskeho priemyselného tovaru a komponentov, ktoré používajú americkí výrobcovia, v hodnote 250 miliárd USD, a tiež odvetné čínske clá na tovar z USA v hodnote viac ako 100 miliárd USD.

Podľa Bidena najlepšou stratégiou pri riešení čínskej otázky by bolo dostať najskôr spojencov ázijskej krajiny na „svoju stranu". Biden dodal, že bude pokračovať v politike zameranej na „čínske praktiky zneužívania" vrátane kradnutia duševného vlastníctva, dampingových cien výrobkov a nelegálnych dotácií korporáciám a vynucovania prenosu technológií od amerických spoločností na ich čínskych partnerov ako podmienku vstupu zahraničných firiem na čínsky trh, dodali noviny.