Americký prezident Joe Biden v stredu nariadil spravodajským službám USA prešetriť pôvod nového druhu koronavírusu. Zoberať sa majú aj možnosťou, že vírus unikol z čínskeho laboratória. Biden tiež vyzval Čínu, aby pri vyšetrovaní spolupracovala, informovali agentúry AFP a AP.

Podľa Bidena by spravodajské služby mali „zdvojnásobiť svoje úsilie pri zbieraní a analyzovaní informácií, ktoré nás môžu doviesť bližšie k definitívnemu záveru“. „Informovať o výsledkoch by ma mali do 90 dní,“ píše sa vo vyhlásení prezidenta.

Nórsky výbor odborníkov neodporúča očkovanie vakcínami od AstraZeneca a J&J.
Neprehliadnite

V spojitosti s koronavírusom zomrelo viac ako 3,4 milióna ľudí

Biden vo vyhlásení uvádza, že spravodajské služby v súčastnosti uvažujú nad dvoma možnými zdrojmi vírusu, avšak „neexistuje dostatok informácii, aby mohli rozhodnúť, ktorá z nich je pravdepodobnejšia". Podľa Bidena sa dve z celkovo 18 spravodajských agentúr prikláňajú k teórii o prenose zo zvieraťa a jedna k teórií o úniku z laboratória.

Americký prezident tiež vyzval Čínu, aby pri vyšetrovaní spolupracovala: „Budeme vyvíjať tlak na Čínu, aby sa plne podieľala na transparentnom, medzinárodnom vyšetrovaním podloženom dôkazmi a aby poskytla prístup ku všetkým relevantným dátam a dôkazom.“

Podľa Bidena je možné, že svet nikdy nebude môcť dôjsť v tejto veci k jednoznačnému záveru, pretože Čína už od začiatku nespolupracovala.

Laboratórium.
Neprehliadnite

Odpadové vody dokážu signalizovať nastupujúcu vlnu šírenia koronavírusu, tvrdia slovenskí vedci

Čínska vláda v stredu skritizovala USA v súvislosti s apelom na opätovné prešetrenie tvrdení, že nákaza koronavírusom sa do sveta rozšírila z laboratória v čínskom meste Wu-chan. Hovorca čínskeho ministerstva USA obvinil zo „šírenia konšpiračných teórií a dezinformácií“.

Mesto Wu-chan navštívil vo februári so zámerom prešetrenia pôvodu vírusu aj tím expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý však po svojej návšteve nevyvodil žiadne konkrétne závery.