Rokovania amerického prezidenta Joea Bidena a predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho boli produktívne, no dohodu sa im uzavrieť nepodarilo. Oznámil to v pondelok po rokovaniach samotný McCarthy.

„Cítim, že naša diskusia bola produktívna. Neuzatvorili sme ešte dohodu, no cítim, že diskusia bola produktívna v oblastiach, v ktorých sa naše názory líšia," uviedol McCarthy pri odchode z Bieleho domu. Len o 10 dní by pritom Spojené štáty mohli čeliť bezprecedentnej platobnej neschopnosti.

McCarthy dodal, že budú pokračovať rokovania medzi jeho vyjednávačmi a predstaviteľmi Bieleho domu. Predseda Snemovne reprezentantov pritom verí, že dohodu je stále možné uzatvoriť.

Republikáni, ktorí kontrolujú Snemovňu reprezentantov, sa nevedia s Bidenom dohodnúť na zvýšení dlhového stropu zo súčasných 31,4 bilióna dolárov (29,05 bilióna eur). Sú ochotní limit pre dlh zvýšiť, avšak iba v prípade, že demokrati budú súhlasiť so znížením výdavkov, ktoré však Biden považuje za extrémne.

Akákoľvek dohoda o zvýšení dlhového limitu musí prejsť oboma komorami Kongresu.

Stranám pritom nezostáva veľa času na dohodu o zvýšení dlhového stropu, bez ktorej hrozí Spojeným štátom technický bankrot. Ministerstvo financií už skôr upozornilo, že ak sa dohoda v najbližšom období neuzatvorí, už 1. júna vláda nebude mať peniaze na financovanie svojich finančných záväzkov.

Rokovania o dlhovom strope sa medzi tímom McCarthyho a vyjednávačmi Bieleho domu konali aj cez víkend, pričom v nedeľu trvali vyše dvoch hodín a v pondelok ďalšie tri hodiny, pripomína AFP.

Biden na začiatku pondelkových rokovaní s McCarthym uviedol, že sa cíti optimisticky, pretože obaja sa zhodli, že default nie je možnosťou.

Ďalšie dôležité správy

KK11 Dundalk - Americký prezident Joe Biden počas príhovoru v bare Windsor počas jeho návštevy v írskom meste Dundalk 12. apríla 2023. Biden je na trojdňovej návšteve Írska. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks at the Windsor Bar and Restaurant in Dundalk, Ireland, Wednesday, April 12, 2023. (AP Photo/Patrick Semansky)
Neprehliadnite

Spojeným štátom môžu zakrátko dôjsť peniaze, Biden chce čo najskôr rokovať s McCarthym