Americký prezident Joe Biden a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan nenašli riešenie vzájomného sporu o integráciu ruského systému protivzdušnej obrany S-400 do výzbroje tureckej armády. Uviedol to vo štvrtok Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Trvanie rozporu potvrdil aj Erdogan. Obaja prezidenti sa naopak zhodli, že Turecko by malo zaujať vedúcu úlohu v ochrane medzinárodného letiska v Kábule po odchode amerických vojakov, informovala agentúra Reuters.

Podľa Bidenovho poradcu budú USA a Turecko o ruskom systéme S-400 ďalej rokovať. Ankara trvá na zaradení tejto zbrane do svojej výzbroje, čo však Spojené štáty odmietajú. Podľa Washingtonu ruský systém môže byť hrozbou pre americkú stíhačku poslednej generácie F-35, ktorú Turecko chcelo kúpiť. Spojené štáty ale krajinu vylúčili z programu výroby a dodávky týchto stíhacích lietadiel, čo Ankara silno kritizovala.

EBE 12 Istanbul - Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas videokonferencie v Istanbule 28. júla 2020. Turecko pozastaví prieskum ložísk ropy a zemného plynu v spornej oblasti vo východnej časti Stredozemného mora,. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svojim spolupracovníkom povedal, aby boli
Neprehliadnite

Erdogan kritizoval Bidena za výroky na adresu Vladimira Putina

Nezhodu potvrdil aj turecký prezident Erdogan. „Povedal som (Bidenovi), že by nemal očakávať, že sa Turecko bude v otázkach (stíhačiek) F-35 a (protilietadlového systému) S-400 správať inak,“ vyhlásil. Uviedol, že Turecko bude brániť svoje práva. Podľa neho budú rokovania pokračovať na úrovni ministrov obrany a zahraničných vecí.

Podľa Sullivana budú USA s Tureckom spolupracovať na tom, aby táto krajina zaujala vedúcu úlohu v ochrane medzinárodného letiska v Kábule. Ankara sa už ponúkla, že bude strážiť a riadiť kábulské letisko, a to tiež po odchode vojsk USA a krajín NATO z tejto ázijskej krajiny. To ale zatiaľ odmieta povstalecké hnutie Taliban, ktoré Turecko vyzvalo, aby odišlo spolu so svojimi spojencami. Ankara však tvrdí, že chce s Talibanom o tejto záležitosti ďalej konať.

Biden sa osobne prvýkrát stretol s Erdoganom v pondelok v Bruseli po summite NATO. Vzťahy medzi oboma krajinami sú v ostatných mesiacoch napäté. Ankara napríklad kritizovala Bidena za uznanie genocídy Arménov počas prvej svetovej vojny. Schôdzku Biden označil za veľmi dobrú a Erdogan za produktívnu.