Americký prezident Joe Biden určil 11. september za nový termín, dokedy USA stiahnu všetkých svojich vojakov z Afganistanu. Novinárom to v utorok povedal nemenovaný predstaviteľ americkej vlády, informovala agentúra AFP.

Biely dom medzitým oznámil, že Biden predstaví svoje plány vo veci sťahovania amerických jednotiek z Afganistanu v prejave, s ktorým vystúpi v stredu.

Biden sa podľa vyjadrenia zdroja zo svojej vlády rozhodol ponechať vojakov v Afganistane aj po 1. máji. Na tomto termíne odsunu vojakov sa jeho predchodca Donald Trump vo februári 2020 dohodol s afganským militantným hnutím Taliban.

JB 17 Kábul - Príslušníci afganských bezpečnostných síl skúmajú miesto bombového útoku v Kábule 16. decembra 2020. Pri útoku v afganskej metropole Kábul utrpelo zranenia niekoľko desiatok ľudí. FOTO TASR/AP

Afghan security personnel inspect the site of a bombing attack in Kabul, Afghanistan, Wednesday, Dec. 16, 2020. A bombing attack on Wednesday in the Afghan capital of Kabul wounded a few people, Ferdaws Faramarz, a spokesman for the Kabul police chief said. (AP Photo/Rahmat Gul)
Neprehliadnite

Hrozba terorizmu v konfliktných oblastiach počas pandémie narastá, vyhlásilo OSN

Trumpova vláda podpísala vlani vo februári s Talibanom dohodu, v ktorej prisľúbila stiahnutie svojich vojakov z Afganistanu do 1. mája 2021. Militantné islamistické hnutie sa výmenou zaviazalo viesť mierové rozhovory s afganskou vládou.

Zdroj uviedol, že odchod amerických vojakov sa začne v máji a posunutie jeho konečného termínu zapríčinila v prevažnej miere logistika. Americký predstaviteľ zároveň Taliban varoval pred „presvedčivou odozvou" v prípade, že bude útočiť na odchádzajúce americké jednotky.

Mierové rokovania medzi Talibanom a afganskou vládou v Katare sa začali vlani v septembri, odvtedy však pokročili iba minimálne.

Washington chce oživiť mierový proces a dosiahnuť, aby Taliban a afganská vláda súhlasili s vytvorením určitej formy inkluzívnej vlády.