Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena plánuje požiadať Kongres USA o schválenie predaja zbraní pre Taiwan v hodnote približne 1,1 miliardy dolárov. Súčasťou balíka zbraní by malo byť aj 60 protiraketových striel a 100 rakiet vzduch–vzduch. V pondelok o tom informoval spravodajský portál Politico odvolávajúc sa na tri zdroje oboznámené s touto záležitosťou, ktoré si žiadali zostať v anonymite.

Pomoc Washingtonu sa bude podľa nemenovaných zdrojov zameriavať najmä na udržanie súčasných taiwanských vojenských systémov a plnenie existujúcich rozkazov.

Spojené štáty síce oficiálne neuznávajú nezávislosť Taiwanu, avšak zaviazali sa mu poskytovať podporu v oblasti obrany. Čína, ktorá považuje tento ostrov za súčasť svojho územia, upozorňuje, že v krajnom prípade je pripravená hájiť svoje nároky aj vojensky.

V reakcii na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej zo začiatku augusta spustil Peking niekoľkodňové vojenské cvičenia, počas ktorých vysielal lietadlá k Taiwanu a dokonca odpálil rakety ponad tento ostrov. Čínske vojenské lode prekračovali stredovú líniu v Taiwanskom prielive, ktorá je neoficiálnou, avšak dosiaľ fakticky dodržiavanou hranicou medzi ostrovom a pevninou.

Peking v pondelok odmietol sťažnosti Taiwanu v súvislosti s opakovanými manévrami čínskych dronov v blízkosti ostrovov spravovaných Taiwanom, ktoré sa nachádzajú pri čínskom pobreží.

Ďalšie dôležité správy

JB 28 Kiel Fjord - Americká vojenská pristávacia loď
Neprehliadnite

Dve americké vojnové lode sa preplavili cez Taiwanský prieliv