Americký prezident Joe Biden mal v pondelok podpísať exekutívny príkaz, ktorý má pomôcť ekonomike. Federálna vláda podľa neho bude musieť pri nákupoch uprednostňovať tovar amerických výrobcov, uviedla s odkazom na zdroje z administratívy agentúra AP. V amerických továrňach pre pandémiu zaniklo od vlaňajšieho februára asi 540-tisíc pracovných miest. Obdobnú iniciatívu, nazvanú Buy American (Buy America), mal aj predchádzajúci prezident Donald Trump.

KK27 Wilmington - Novozvolený americký prezident Joe Biden hovorí o pandémii nového koronavírusu 14. januára 2021 vo Wilmingtone. FOTO TASR/AP
President-elect Joe Biden speaks about the COVID-19 pandemic during an event at The Queen theater, Thursday, Jan. 14, 2021, in Wilmington, Del. (AP Photo/Matt Slocum)
Neprehliadnite

Biden obnoví zákaz cestovania z väčšiny Európy, zavedie ho aj pre JAR

Biden chce novým príkazom docieliť, aby 600 miliárd dolárov určených na nákupy federálnej vlády pomohlo domácim výrobcom a umožnilo vytvoriť pracovné miesta. Príkaz zmení pravidlá pre nákupy federálnej vlády, a skomplikuje tak predaj tovaru vyrobeného v zahraničí federálnym agentúram. Súčasťou príkazu bude opatrenie, podľa ktorého budú musieť byť amerického pôvodu aj komponenty nakupovaných výrobkov.

Samostatná časť programu je zameraná na sektor diaľnic a mostov a počíta s otvorením trhu pre nové firmy. Opatrenie tiež nariadi vytvoriť verejnú webovú stránku podnikov s výnimkami, teda s právom predávať vláde zahraničné výrobky. Americkí výrobcovia tak získajú prehľad a možnosť zasiahnuť do súťaže. Biely dom vytvorí vo svojom úrade novú pozíciu pre riadenie a rozpočet a najatý zamestnanec bude monitorovať vládne nákupy a zabezpečovať väčší objem nákupov z domácej produkcie.

Joe Biden už úraduje v Bielom dome
Neprehliadnite

Prvé kroky J. Bidena: Prioritou sa stala pandémia aj uvoľňovanie imigračnej politiky

Bidenova administratíva bude požadovať, aby federálne agentúry podávali prehľad o svojom nákupe amerického tovaru, a bude klásť dôraz na dodržiavanie takzvaného Jonesovho zákona, podľa ktorého majú dopravu tovaru medzi americkými prístavmi zaisťovať lode plávajúce pod americkou vlajkou. O podporu ekonomiky prostredníctvom obnovy výroby sa snažili americkí prezidenti aj v minulosti, dospeli ale k rôznym výsledkom, poznamenala AP. Po finančnej kríze z roku 2008 sa vláde podarilo zachrániť automobilový priemysel, ale počet pracovných miest vo výrobe naďalej klesal.

Zo štatistík amerického ministerstva práce vyplýva, že najviac pracovných miest vo výrobe mali Spojené štáty v roku 1979. Bolo ich vtedy 19,5 milióna, zatiaľ čo teraz ich je 12,3 milióna. Bidenov predchodca Donald Trump sľúbil podporu výroby, ale k číslam pred recesiou z rokov 2007 až 2009 sa mu vrátiť nepodarilo.