Aj keď už existujú rôzne riešenia na meranie spotreby elektriny či plynu, väčšinou ide o produkty dodávateľov energií, ktoré však nesledujú všetky náklady. Pomôcť vám v tom môže bezplatná webová aplikácia FiiFree. Vymyslela ju skupina nadšencov z Popradu, ktorá sa venuje problematike šetrenia energií.

„Nikto z nás nechce platiť za energie viac, ako treba. Verím, že každá domácnosť vie tieto peniaze investovať lepšie, ako do poplatkov za energie,” hovorí Marián Dlugoš, zakladateľ FiiFree.

Majitelia bytov, domov, ale aj nájomníci môžu na jednom mieste presne vidieť, koľko elektriny, plynu, vody a tepla spotrebovali.

Ako to funguje

Podmienkou pre používanie aplikácie je registrácia, ktorá si vyžaduje zadanie e-mailovej adresy. V prípade, že chcete využívať všetky výhody aplikácie, je potrebné vyplniť niekoľko údajov o svojej domácnosti. Zakladatelia tvrdia, že užívateľov nie je možné identifikovať.

Do aplikácie môžete poslať odfotené alebo naskenované faktúry za energie. FiiFree porovná náklady a spotrebu za jednotlivé roky. Výsledkom bude index energetickej hospodárnosti vašej domácnosti. Na základe neho sa môžete porovnať s inými domácnosťami na Slovensku.

Ak vám pri porovnaní vyjde, že platíte viac, tak je dôležité zistiť prečo. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že vám dodávateľ jednoducho dal nevýhodné ceny. To zistíte priamo pri porovnaní.

Dôvodom vysokej spotreby energií môže byť aj zastaralá technika, končiaca životnosť kotla alebo zlé zateplenie. Na základe údajov, ktoré do aplikácie zadáte, vám prídu personalizované rady a triky, ako začať šetriť.