Poslanci zákon o strategických podnikoch schválili. Minister Ľubomír Jahnátek predložil na rokovanie vlády katastrofálny návrh zákona. Kabinet schválil ešte horšiu verziu, parlament ju opravil len trochu. S protiústavným zápachom, plnú právnych zmätkov takého rozsahu, že sa nedá uplatniť ani na prípad, pre ktorý vznikol. Teda „vyslobodenie“ Nováckych chemických závodov z konkurzu a predvolebné udržanie zamestnanosti.

Najväčšia škoda, ktorú zákon spôsobil, nie je bezprostredné porušenie práv majiteľov veľkých firiem. Ohrozenie áno, ak sa vláda odváži pristúpiť k činom. Ale návrh je zreteľná signalizácia, čoho je kabinet Roberta Fica schopný. V posledných mesiacoch zažívame kadečo. Tiché zvyšovanie daní. Zákony, od ktorých napísania po schválenie parlamentom prebehne týždeň. Legislatívne pašeráctvo, keď sa dôležité zmeny realizujú cez poslanecké návrhy novelizácií nesúvisiacich zákonov.

Premiér a jeho družina stratili zábrany. Zhodnocovanie dôchodkových úspor chcú prikázať v zákone. Otvárajú – aspoň na papieri – cestu znárodňovaniu „strategických“ firiem. Slovensko sa z krajiny, kde vládne zákon, mení na krajinu, ktorú predseda vlády diriguje bleskovo a pokútne schválenými dekrétmi. Právne sfušovanými, ekonomicky bláznivými.

Demokracia nie je o parlamentných voľbách raz za štyri roky. Takýchto „demokratických“ krajín je po svete plné vrece. Demokracia je o množstve ďalších obmedzení, ktorým sa vládna moc podriaďuje. Je aj o tom, že politici nepotrebujú medzinárodné arbitráže, spory, žaloby, mediálne vojny a vnútorných nepriateľov, aby zistili, že porušujú zákony vrátane ústavy. V demokracii sa právne normy schvaľujú riadnym legislatívnym procesom a za účasti verejnosti.

Agresivita a ignorantstvo, s akými vláda deformuje právo, sú pre Slovensko deštruktívne. Tlačia obsah politiky i verejnú diskusiu do extrémnych kútov, v ktorých je nemožné argumentovať, kultivovať vládne návrhy, hľadať lepšie pravidlá a dosahovať kompromisy. Návrh, ako je zákon o strategických podnikoch, nemal nikdy vzniknúť. Nie je na ňom čo opravovať. Je to vrak, ktorý treba zošrotovať.

Premiér i ministri slovami aj činmi signalizujú, že sa nemienia podriadiť formálnym a neformálnym obmedzeniam moci, ktorú im zverili voliči vo voľbách. Toto je kľúčový problém tejto krajiny. Nie to, či budú dane 19-percentné alebo 16-percentné, aký veľký bude sociálny štát alebo z koľkých pilierov sa bude skladať zabezpečenie na dôchodok. Priestor na triezve riešenie týchto problémov R. Fico zlikvidoval. Pretože on sám je problém.