Matematika je viac ako len pár hodín týždenne presedených v triede, kde sa na tabuli pod prísnym dozorom učiteľa riešia rovnice a funkcie. Láska k číslam a potešenie z matematickej logiky u mnohých pretrvala aj po študentských časoch, čo sa okrem iného prejavuje vyhľadávaním výziev a nekonečným dopĺňaním si rozhľadu v tejto oblasti.

Projekt Numberphile novinára Bradyho Harana vznikol práve pre takýchto nadšencov. Je to videoblog so stovkami príspevkov, v ktorom vystupujú profesionálni aj amatérski matematici rozoberajúci témy od zlatého rezu cez kombinatoriku až po vyššie dimenzie.

Niekoľko videí polemizuje o tom, ktoré číslo je najlepšie, ktoré najdiabolskejšie a ktoré je len jednoducho cool. Samozrejme, aj s odôvodnením. Riešia sa aj zdanlivo praktické záležitosti – ako vedecky a najefektívnejšie rozkrájať narodeninovú tortu tak, aby zbytočne nevyschla, alebo ako rýchlo poskladať Rubikovu kocku.

Nedávnou novinkou blogu sú aj podcasty, kde sa vášnivo a do hĺbky teoretizuje o teorémach, geometrii, kryptografii či len tak o náhodilosti.

Častým hosťom býva britský popularizátor vedy a časticový fyzik Simon Singh, ktorý sa zviditeľnil Knihou kódov a šifier, kde rozoberá utajovacie praktiky od čias starého Egypta až po kvantové šifrovanie.

Betón komunizmu

Betón je jedným z najviac používaných materiálov na svete. Život bez neho by si stavitelia zrejme nedokázali predstaviť. Vďaka kombinácii piesku, vody a cementu zhmotňujú svoje vízie do reality. Ide o pozoruhodný materiál, ktorý je lacný, flexibilný aj nepoddajný, pevný aj krehký zároveň.

Skutočnosťou však zostáva, že betón je tak trocha

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa