V nemeckom hlavnom meste Berlín začali testovať technológiu na automatické rozpoznávanie tvárí. Proces potrvá šesť mesiacov a cieľom je možné posilnenie bezpečnosti na staniciach v budúcnosti. Do projektu na železničnej stanici Südkreuz sa dobrovoľne prihlásilo 200 osôb, ktoré poskytli svoje mená a do databázy dve fotografie. Kamery snímajú vchod a eskalátor. Nemecko však vo všeobecnosti podporuje prísnu ochranu dát. Nie je preto úplne jasné, ako budú úrady po skončení testu postupovať.

Ruský prezident Vladimir Putin má údajne väčší osobný majetok než dvaja najbohatší podnikatelia sveta dovedna, uviedol počas víkendu magazín Fortune. Zatiaľ čo zakladateľ počítačovej spoločnosti Microsoft Bill Gates a zakladateľ internetového obchodu Amazon Jeff Bezos sa striedajú s majetkom približne 90 miliárd dolárov na prvom mieste rebríčka najbohatších ľudí sveta, šéf Kremľa disponuje podľa riaditeľa investičnej spoločnosti Hermitage Capital Management Billa Browdera majetkom vo výške 200 miliárd dolárov.

Na berlínskej stanici testujú rozpoznávanie tvárí

Zdroj: SITA/AP

Viaceré humanitárne mimovládne neziskové organizácie, vrátane Lekárov bez hraníc, pôsobiace v Stredozemnom mori pri záchrane migrantov odmietli podpísať nový kódex, ktorý predstavilo talianske ministerstvo vnútra. Taliansko nové pravidlá navrhlo po tom, ako niektoré neziskové organizácie obvinili zo spolupráce s prevádzačmi. Úrady po ich rozhodnutí tvrdia, že organizácie môžu čeliť zamietnutiu prístupu k talianskym prístavom.

Ruské sankcie proti USA začínajú platiť, atmosféra je napätá. Americkí diplomati a technický personál ich ambasády v Moskve od dnešného dňa nebudú mať prístup do skladových priestorov na juhu Moskvy a do rekreačných objektov v areáli Serebrjanyj bor na východnom okraji ruskej metropoly. Ich využívanie zakázal Kremeľ v reakcii na nový balík protiruských sankcií, o ktorom minulý týždeň rozhodol americký Kongres.

Digitálna mena Bitcoin zrejme získa svoj klon nazvaný Bitcoin cash. Oddeliť sa od hlavného trhu a založiť si vlastnú menu sa rozhodla skupina vplyvných používateľov, ktorí nie sú spokojní s navrhovanými technologickými zmenami digitálnej meny, napísala agentúra Reuters. Majitelia populárnej kryptomeny o svoje peniaze neprídu. Novinku však užívatelia nevyužijú všade, niektorí sprostredkovatelia platieb sa rozhodli, že Bitcoin cash nebudú podporovať. Patrí k nim Coinbase, BitMEX a Bitstamp.

Nové sídla Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA), ktoré sa teraz nachádzajú v Londýne, ponúka Európskej komisii 23 miest, pričom niektoré majú záujem o obe inštitúcie. Komisia dostala od členských štátov Európskej únie spolu 27 ponúk. Bratislava chce poskytnúť útočisko Európskej agentúre pre lieky. Okrem Bratislavy sú medzi kandidátmi na sídlo EMA aj Bonn, Kodaň alebo Štokholm.

Na berlínskej stanici testujú rozpoznávanie tvárí

Zdroj: Profimedia.sk

Mediálne známeho nacionalistu Mariána Magáta obžalovali pre trestný čin popierania holokaustu. Informáciu priniesli na profile na sociálnej sieti Správy RTVS. M. Magát zároveň pre RTVS potvrdil, že aj napriek obžalobe chce naďalej kandidovať za predsedu Žilinského samosprávneho kraja. M. Magát je jedným zo zakladateľov skupiny Vzdor Kysuce, ktorú ministerstvo vnútra eviduje ako extrémistickú. V minuloročných parlamentných voľbách neúspešne kandidoval za Ľudovú stranu Naše Slovensko.

Najvyššiemu súdu (NS) SR pod vedením súčasnej predsedníčky Daniely Švecovej dôveruje viac ako štvrtina verejnosti. Vyplýva to z júlového prieskumu agentúry Focus. V porovnaní so stavom, keď NS viedol jej predchodca Štefan Harabin, je to viac ako štvornásobný nárast. Viac ako tretina verejnosti (35,5 percenta) si podľa prieskumu myslí, že verejné vyjadrovanie sa sudcu k politickým témam nie je v poriadku a škodí súdnictvu. Naopak, že je to legitímne a v poriadku, si myslí 21,3 percenta respondentov.

Na berlínskej stanici testujú rozpoznávanie tvárí

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.