Bývalé berlínske letisko Tegel, z ktorého posledné lietadlo odštartovalo vlani v novembri, sa definitívne lúči so svojim leteckým statusom. Pre Tegel, ktorý sa u Berlínčanov vďaka polohe blízko centra tešil značnej popularite, je to zmena tichá, rad obyvateľov jeho koniec oželela už na jeseň, kedy sa na letisku symbolicky zhasli svetlá.

To, že Tegel je až do polnoci z noci na stredu vedený v letovej zálohe, mnohí obyvatelia mesta nevedia. Nevedela to ani Birgit, ktorá sa v nedeľu za daždivého počasia otužovala v jazere neďaleko vzletovej dráhy. ,,Prevádzka skončila už vlani," povedala. Na Tegel však spomína s nostalgiou rovnako ako ďalší Berlínčania, pretože letisko bolo jedným zo symbolov západnej časti kedysi rozdeleného mesta.

,,Rýchlo som si ale zvykla na ten pokoj tu pri jazere, kedysi som ho pritom burácaní motorov ani nevnímala. Tiež mi príde, že voda v jazere je od uzavretia priezračnejšia, zrejme štarty a pristátia lietadiel vibráciami ovplyvňovali zakalenia vody," povedala Birgit o jazere .

Novou vstupnou bránou do nemeckého hlavného mesta sa stalo Letisko Willyho Brandta Berlín Brandenbursko (BER). Nový vzdušný prístav, ktorý sa vlani na jeseň otvoril po rokoch meškania, k sebe ako terminál 5 prijme, takisto bývalé letisko Schönefeld. Tento terminál je ale dočasne uzavretý, pretože kvôli koronavírusu sa prakticky zastavili lety s pasažiermi.

KK28 Berlín - Na archívnej snímke z 20. mája 2020 pohľad na letisko Tegel v Berlíne. Berlínske letisko Tegel nakoniec dočasne neuzatvoria, ako to pôvodne v máji avizovali nemecké orgány. V dôsledku uvoľňovania opatrení spojených s pandémiou nového koronavírusu sa totiž počíta s opätovným nárastom počtu cestujúcich v leteckej doprave. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 26.03.2020, Berlin: Blick auf den Flughafen
Neprehliadnite

Legendárne letisko končí. Z berlínskeho Tegelu odštartoval posledný let

Letiskom Willyho Brandta, nachádzajúcim sa juhovýchodne od Berlína, prešlo v apríli 265-tisíc cestujúcich. To bolo síce o 44-tisíc viac ako v marci, v porovnaní s aprílom 2019 to bol ale len zlomok. Vtedy letisko Tegel a Schönefeld spoločne odbavila 3,1 milióna pasažierov.

Nové letisko sa kvôli úbytku cestujúcich nedostalo po otvorení do žiadnej prevádzkovej tiesne, a preto nebol dôvod Tegel aktivovať za zálohy. A o predĺženie tejto výnimky takisto nebol záujem, preto Tegel v noci na stredu definitívne stratí status letiska.

Pre Tegel, pre ktorý bola typická šesťhranná odbavovacej hala, koniec leteckej prevádzky znamená začiatok novej kapitoly. Terminál sa stane súčasťou berlínskej technickej vysokej školy Beuth Hochschule, v pláne je vybudovanie vedeckotechnického a priemyselného parku a tiež výstavba drevených domov, v ktorých vznikne 5 000 bytov. Bez úžitku nie je Tegel ani teraz, je tu jedno z berlínskych centier, kde sa ľudia môžu nechať očkovať proti Covidu-19.