Vysielač čnel nad Západným Berlínom od roku 1961 a do východnej časti mesta, ktorá bola súčasťou socialistickej Nemeckej demokratickej republiky, sa z neho na stredných vlnách niesla rozhlasová stanica RIAS, čo je skratka pre Rozhlas v americkom sektore, založený už v roku 1946. Počas studenej vojny sa vysielač v Britz stal jedným z najvýkonnejších v Európe, za čo vďačil okrem iného nutnosti súperiť s východonemeckými rušičkami signálu.

"Boli to preteky," uviedol Reinhard Deuscher, zástupca stanice Deutschlandradio, ktorá od 90. rokov vysielač spravovala. "Rušičky sa dali prehlušiť len lepšími anténami a vyšším výkonom," dodal. Ani to vraj ale nestačilo: "Čím väčšia vzdialenosť od Berlína, tým silnejšie bolo škrípanie, bzučanie a šumenie."

Od roku 2013 ale vysielač nebol využívaný a nakoniec sa kvôli príliš vysokým nákladom na údržbu a bezpečnostné opatrenia pristúpilo k jeho demolácií.

Odstrelenie sa ale netýkalo samotného vysielača, ale troch blokov, do ktorých boli uchytené kotviace laná. Päťdesiatpäť ton vážiaci kolos sa potom vďaka ťahu zvyšných lán porúčal k zemi. Odstrel bol ale sotva počuteľný, pretože špecializovaná firma použila len minimálne množstvo trhaviny. "Okenná tabuľa vo vzdialenosti 40 centimetrov by určite zostala pokope," uviedol zástupca demolačnej spoločnosti Roland Domke.