Izraelský premiér Naftali Bennett vyzval Izraelčanov so zbrojným povolením, aby sa vyzbrojili. Zároveň ohlásil ďalšie bezpečnostné opatrenia, ktoré sú podľa neho nevyhnutné po troch útokoch v Izraeli z uplynulého týždňa. O život pri nich prišlo 11 ľudí. Premiér povedal, že vznikne nová pohraničná policajná brigáda. Každý vojak s aspoň základným bojovým výcvikom si má cez víkend odnášať zbraň domov.


Podľa izraelských médií sa od minulého utorka, keď útočník zabil nožom a autom v Beerševe štyroch ľudí, zvýšil počet žiadostí o povolenie nosiť zbraň. Televízia oznámila, že o zbrojný pas požiadalo 966 ľudí.
Vláda bude bez akéhokoľvek obmedzenia posielať posily k hranici s palestínskym Západným brehom Jordánu.

Armáda, polícia a kontrarozviedka rozšíria aktivity svojich tajných zložiek, aby predišli ďalším atentátom. Podľa izraelskej televízie existujú hrozby piatimi ďalšími útokmi.


Bennett nariadil bezpečnostným zložkám, aby vyhľadali všetkých, u ktorých sa v minulosti preukázali kontakty na Islamský štát. Zatiaľ bolo zadržaných a vypočutých 200 osôb.

Prvý útok spáchal izraelský beduín spájaný s Islamským štátom (IS). V nedeľu potom dvaja izraelskí Arabi zabili dvoch ľudí na autobusovej stanici v Hadere. Aj oni prejavovali sympatie k tejto teroristickej skupine.
Úrady rozhodli o zbúraní domu atentátnika, ktorý tento utorok zabil na telavskom predmestí päť ľudí.

Bol zo Západného brehu Jordánu a dostal sa do Izraela ukradnutým autom s vymenenou poznávacou značkou.

Polícia požiadala o povolenie obmedziť počet moslimov, ktorí sa prídu v nadchádzajúcom pôstnom mesiaci Ramadánu modliť do mešít na jeruzalemskej Chrámovej hore. V prvom týždni Ramadánu by mali podľa polície dostať povolenie zo Západného brehu Jordánu iba občania starší ako 60 rokov. Armáda by znížila vekovú hranicu na 45 rokov ak tomu sa prikláňa aj Bennett.

Ďalšie dôležité správy

JB 32 Kyjev - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas tlačovej konferencie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským po ich stretnutí v Kyjeve 3. februára 2022. Erdogan obvinil Západ zo zhoršovania krízy medzi Ruskom a Ukrajinou a kritizoval tiež postoj šéfa Bieleho domu Joea Bidena. V piatok o tom informovali turecké médiá, píše agentúra AFP. FOTO TASR/AP 

Turkey's President Recep Tayyip Erdogan attends a joint news conference with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy following t
Neprehliadnite

Alternatívou ruského plynu pre Európsku úniu by mohol byť izraelsko-turecký plynovod