Prvostupňový súd v Bruseli v piatok rozhodol o vydaní predbežných opatrení v spore Európskej komisie (EK) a 27 členskými štátov EÚ proti farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca.

Hrozí pokuta

Súd nariadil firme AstraZeneca, aby do 27. septembra 2021 urgentne dodala 50 miliónov dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a to podľa nasledovného záväzného harmonogramu: 15 miliónov dávok do 26. júla, 20 miliónov dávok do 23. augusta a 15 miliónov dávok do 27. septembra.

JB 36 Amsterdam - Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Amsterdame 20. apríla 2021. FOTO TASR/AP

A vial of AstraZeneca vaccine against COVID-19 sits on a general practitioner's table during a vaccination campaign in Amsterdam, Netherlands, Tuesday, April 20, 2021. (AP Photo/Peter Dejong)
Neprehliadnite

AstraZeneca by mala pri vakcínach uvádzať varovanie pred vzácnou cievnou chorobou, tvrdí EMA

V prípade nedodržania týchto dodacích lehôt bude musieť AstraZeneca zaplatiť pokutu 10 eur za každú nedoručenú dávku, uviedla v správe pre médiá EK.

Rozhodnutie súdu o vydaní predbežných opatrení je založené na skutočnosti, že spoločnosť AstraZeneca vážne porušila svoje zmluvné povinnosti voči exekutíve EÚ.

Dodanie v dohodnutom čase

Súd upozornil, že výrobca vakcín mal vyvinúť všetko úsilie na ich dodanie v dohodnutom časovom harmonograme vrátane výrobkov z britských výrobných závodov, čo je v kúpnej zmluve vyslovene uvedené.

KK8 Velen - Na archívnej snímke z 3. apríla 2021 muž dostáva vakcínu od spoločnosti AstraZeneca v nemeckom Velene. Ľuďom vo veku pod 60 rokov, ktorí dostali v Nemecku prvú dávku očkovacej látky proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, podajú druhú dávku od inej firmy. V utorok 13. apríla 2021 sa na tom dohodol spolkový minister zdravotníctva s regionálnymi ministrami. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 03.04.2021, Nordrhein-Westfalen, Velen: Ein älterer Mann wird im Impfzentrum im Kreis Borken mit dem
Neprehliadnite

Termín na druhú dávku vakcíny od firmy AstraZeneca nie je možné zrušiť, informuje NCZI

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová rozhodnutie bruselského súdu privítala. ,,Toto rozhodnutie potvrdzuje pozíciu Európskej komisie: AstraZeneca nesplnila záväzky, ku ktorým sa zaviazala v zmluve. Je dobré vidieť, že to potvrdzuje aj nezávislý sudca," uviedla šéfka exekutívy EÚ, pričom zdôraznila, že európska očkovacia kampaň bola založená na spoľahlivom právnom základe.