Britský variant koronavírusu, ktorý sa považuje za nákazlivejší, sa stal v Belgicku dominantným. Oznámili to v piatok belgickí predstavitelia, informovala agentúra AFP.

Odhadujeme, že minulý týždeň tvoril britský variant 53 percent nakazených, zatiaľ čo týždeň predtým to bolo 38 percent," povedal na tlačovej konferencii Steven Van Gucht, hovorca vládneho tímu pre boj s koronavírusom.

Britský variant B.1.1.7 sa považuje za nebezpečný pre vysokú mieru infekčnosti. Nie je však preukázané, že by bol rizikovejší, čo sa týka úmrtí či počtu pacientov na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Tento variant sa po prvý raz zistil v juhovýchodnom Anglicku koncom minulého roka.

JB 8 Liege - Žiaci s ochrannými rúškami odchádzajú zo školy Athenee Leonie de Waha po skončení ich vyučovania v belgickom meste Liege 12. januára 2021. Základné a stredné školy sa od pondelka v Belgicku znovuotovorili po vyše dvojmesačnom lockdowne. Belgicko predĺžilo platnosť niektorých opatrení zameraných na zastavenie šírenia nového druhu koronavírusu do konca januára. FOTO TASR/AP

Students of the school Athenee Leonie de Waha and relatives leave at the end of their classes in Liege, Belgium
Neprehliadnite

V Belgicku šatky a šály už nebudú môcť slúžiť ako náhrada tvárových rúšok

Aktuálne používané vakcíny proti koronavírusu sú účinné aj voči britskému variantu na rozdiel od juhoafrického či brazílskeho variantu, ktoré sa zdajú byť voči očkovacím látkam rezistentnejšie, pripomína AFP.

Len 2,2 percenta potvrdených prípadov nákazy v Belgicku predstavuje juhoafrický variant a 0,9 percenta zase brazílsky. V susednom Francúzsku tvorí britský variant už zhruba polovicu všetkých infikovaných.

Belgicko zaznamenalo v piatok 24-percentný nárast nakazených v porovnaní s minulým týždňom - priemerný denný prírastok bol 2 300 nových prípadov. Podľa Van Guchta to spôsobilo, že pandemická situácia v krajine sa vrátila o mesiac dozadu. Nárast počtu nakazených sa pritom týka všetkých vekových skupín okrem ľudí nad 80 rokov, ktorí sú od januára prednostne očkovaní.

WA 20 Paríž - Študent drží transparent počas protestu na ľavom brehu Paríža v stredu 20. januára 2021. Vysokoškolský študenti chcú, aby sa opäť otvorili vysoké školy. Protestom upriamili pozornosť na samovraždy a finančné problémy medzi študentami, ktorí si odrezaní od svojich priateľov, profesorov a pracovných príležitostí počas koronavírusovej pandémie. FOTO TASR/AP 

A student holds a banner during a demonstration Wednesday, Jan. 20, 2021 in Paris. French university students protested on Pari
Neprehliadnite

Polícia v Bruseli zadržala 200 ľudí na proteste proti pandemickým opatreniam

Belgicku eviduje už viac ako 22-tisíc obetí koronavírusu, čo je na počet obyvateľov najviac na svete. Zvyšuje sa i počet hospitalizovaných pacientov - v nemocniciach ich je momentálne 1 761, z toho 368 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

V Belgicku platí už takmer štyri mesiace čiastočný lockdown vrátane nočného zákazu vychádzania, uzatvorenia reštaurácií, barov a kaviarní. Školy sú otvorené, no študenti univerzít sa vzdelávajú dištančnou formou. Od 27. januára sú zakázané cesty do zahraničia, ktoré nie sú nevyhnutné, a to ajdo krajín s nižšou mierou nákazy.