Od 9. októbra bolo Slovensko z pohľadu Belgicka preradené do červenej zóny. Na stránke belgického ministerstva vnútra tak patrí medzi krajiny, kam tamojšie úrady neodporúčajú cestovať. Osoby prichádzajúce z červenej zóny musia nastúpiť v deň návratu alebo príchodu na 7-dňovú karanténu a najskôr piaty deň karantény podliehajú testovaniu. Portál brusselstimes.com upozornil, že Bratislava a okolitý región boli do červenej zóny priradené už 2. októbra.

Povinnosti sa je možné vyhnúť riadnym vyplnením samohodnotiaceho formulára. Uznávané sú len testy na COVID-19 vykonané v rámci belgického systému. Karanténe nepodliehajú cestujúci, ktorí sa zdržia na území Belgicka menej ako 48 hodín,“ uvádza na webe ministerstvo zahraničných vecí.

Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová reční na pôde Európskeho parlamentu so svojím prvým prejavom o stave EÚ v Bruseli 16. septembra 2020.
Neprehliadnite

Ďalší bič na koronakrízu. Európska komisia predstavila nový akčný plán

V Belgicku platia od augusta v spojitosti s pandémiou aj ďalšie pravidlá. Pre cestujúcich prichádzajúcich do monarchie z akejkoľvek krajiny a akýmkoľvek dopravným prostriedkom sa vyžaduje vyplnenie online formulára (The Passenger Locator Form – PLF). Formulár treba vyplniť minimálne 48 hodín pred prekročením hraníc. Povinnosť vyplnenia má každá osoba staršia ako 16 rokov. Spolucestujúca osoba, ktorej vek je nižší ako 16 rokov, sa uvádza vo formulári rodiča. Ak takáto osoba cestuje sama, formulár vypĺňa samostatne. „Výnimka na vyplnenie formulára sa vzťahuje na osoby, ktoré cestujú iným dopravným prostriedkom ako lietadlo alebo loď, a ktoré sa zdržia menej ako 48 hodín na území Belgicka alebo ktoré sa zdržia menej ako 48 hodín mimo územia Belgicka. Akúkoľvek zmenu údajov, ktorá nastane do 14 dní po príchode do krajiny, je potrebné oznámiť,“ informuje ministerstvo zahraničných vecí.

Koronavírus na letisku
Neprehliadnite

Cestovanie počas pandémie by mali upraviť jednotné pravidlá v EÚ

Po zaslaní PLF formulára cestujúci dostane potvrdenie emailom aj s QR kódom. Vo formulári je aj možnosť vyplnenia samo hodnotiaceho formulára o rizikách nákazy. Na základe vyplnených informácií sa cestujúcemu zašle SMS, s pokynmi aké opatrenia je potrebné vykonať.