Pre belgický jadrový reaktor Doel 3 začalo posledné odpočítavanie. Presne o mesiac, v noci z 23. na 24. septembra bude odpojený od elektrickej siete vôbec prvý jadrový reaktor v Belgicku, uviedli v utorok belgické médiá.

Jadrový reaktor Doel 3 sa nachádza na brehu rieky Šeldy v blízkosti mesta Antverpy. Zákon z roku 2020 o postupnom obmedzení jadrovej energetiky stanovuje, že k zastaveniu činnosti tohto reaktora musí dôjsť najneskôr 1. októbra. Pôjde o prvý belgický reaktor, ktorý bude natrvalo vyradený z prevádzky.

Chladiť sa bude niekoľko rokov

Od polovice júla reaktor Doel 3 nebeží na svoj plný výkon, pretože jadrové palivo sa míňa a vytvára menej energie. Výkon reaktora bude klesať len do 23. septembra. Dovtedy bude reaktor Doel 3 poskytovať len približne 60 percent svojej plnej kapacity.

V prvých týždňoch po odpojení reaktora budú činnosti spojené s elektrárňou podobné tým, ktoré sa vykonávajú počas bežnej odstávky z dôvodu údržby. Potom sa reaktor ochladí a o niekoľko dní neskôr sa z neho vyberie vyhorené palivo. Palivo sa bude chladiť počas niekoľkých rokov na špeciálnych miestach v samotnej elektrárni, ako to vysvetlila spoločnosť Engie Electrabel, spravujúca jadrovú elektráreň.

Do pol roka ďalší

Podľa televíznej stanice RTBF sa v najbližších rokoch neplánujú veľké, náročné a drahé demontážne práce na reaktore.

Uzavretie ďalšieho jadrového reaktora - Tihange 2 - na brehu rieky Meuse pri valónskej dedine Tihange v provinci Liége je naplánované na 1. februára 2023.

V júli tohto roka spoločnosť Engie Electrabel oznámila, že prevádzka reaktorov Doel 3 a 2 bloku jadrovej elektrárne Tihange nemôže byť predĺžená z technických a bezpečnostných dôvodov. Belgicko má v súčasnosti sedem jadrových reaktorov – tri v Tihange neďaleko mesta Liége a štyri v Doel pri Antverpách.

Ďalšie dôležité správy

PK 12 Berlín - Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck sa prihovára počas Dňa priemyslu (TDI) organizovaného Federáciou nemeckého priemyslu (BDI) v Berlíne 21. júna 2022. Habeck označil v utorok 21. júna 2022 obmedzenie dodávok ruského zemného plynu za hospodársky útok na Nemecko. FOTO TASR/DPA

21.06.2022, Berlin: Robert Habeck (Bündnis 90/Die Grünen), Bundesminister für Wirtschaft und Klimaschutz, spricht beim «TDI - Tag der Industrie» des Bundesverbandes der Deutschen Industrie (BDI). Fot
Neprehliadnite

Predĺženie životnosti nemeckých jadrových elektrární sa neoplatí, vyhlásil minister Habeck