„Zostaneme ako nezaradení poslanci, momentálne nebudeme vstupovať do žiadneho z existujúcich klubov,“ uviedla K. Macháčková. Všetci pritom dostali ponuku z iného klubu. Ako K. Macháčková doplnila: „Nevidím dôvod vzdať sa mandátu. Ja som svojich voličov neoklamala.“

„Som presvedčená, že sa nepodarí naplniť program, ktorý som v Sieti s členmi pracovnej skupiny vytvárala. Bohužiaľ, spojenie Siete so Smerom ma utvrdzuje, že opäť nepôjde o žiakov, študentov a vzdelávanie. Tak sa nestalo zatiaľ v žiadnej vláde Roberta Fica,“ vysvetlila dôvody svojho odchodu Zuzana Zimenová, ktorá kandidovala ako nestraníčka a je prvou náhradníčkou na prípadný uvoľnený poslanecký mandát.

„To nie je my štyria verzus Sieť,“ tvrdí M. Beblavý a dodal, že podobný názor má viacero členov strany. Niektorí podľa neho odmietajú konkrétne posty, pretože sa „nedajú kúpiť“. Odídenci zo Siete teraz pošlú vysvetľujúci mail členom strany a v nasledujúcich dňoch budú informovať, koľko ďalších členov sa ich rozhodlo nasledovať.

„Keby sme sa o tom nebavili, tak by sme sa nemohli cítiť oklamaní,“ reagoval M. Beblavý na otázku, či vopred nepočuli o možnej spolupráci so Smerom. „Voči ľuďom zazneli jasné záväzky. Neprijali sme formálne uznesenie, ale zo všetkých diskusií som chápal predsedu, že táto vláda by neumožnila naplniť naše priority. Mne to ani nenapadlo," povedal.

M. Beblavého prekvapilo, že Sieť zobrala rezort dopravy, „ktorému sa nevenovala“ a nemala naň pracovnú skupinu či odborníka.

„Táto vláda bude zlá pre Slovensko. Ktorý predseda povedie svoju stranu na asistovanú samovraždu,“ vyhlásil M. Beblavý s tým, že verejnosť vznik takejto vlády nevíta. Hodlá spolupracovať s opozičnými poslancami na odbornej úrovni, ale nechce vstupovať do iného poslaneckého klubu. Chce si najskôr vyhodnotiť, ako on sám prispel k danej situácii.

S. Petrík prisľúbila, že ako nezaradení poslanci sa budú snažiť presadzovať program, ktorý pripravovali. „Chceme, aby nás bolo v NR SR počuť,“ uviedla. Zároveň dodala, že bola sklamaná, kam sa uberala debata na predsedníctve pri diskusii o možnom vstupe do vlády so Smerom.