Bavorská vláda premiéra Markusa Södera sa rozhodla nevyžadovať od ľudí so základným očkovaním proti covidu, teda dvoma dávkami, pre vstup do reštaurácií dodatočný test, ako sa s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom dohodla väčšina spolkových krajín . Po dnešnom rokovaní Söderovho kabinetu to oznámil šéf úradu bavorskej vlády Florian Herrmann. 

Prevádzky krvácajú aj bez ďalších obmedzení

Herrmann uviedol, že k ďalšiemu obmedzeniu gastronomických prevádzok nechce Bavorsko pristúpiť, pretože toto odvetvie sa už aj tak pre pandémiu stretáva s vysokou záťažou. 

Krajinský minister hospodárstva Hubert Aiwanger k tomu dodal, že vyžadovať test od ľudí so základným očkovaním a od tých, ktorí chorobu prekonali, by mnohým prakticky znemožnilo rýchly obed počas obedňajšej pauzy.

Nové pravidlá

Podľa nového bavorského karanténneho nariadenia, ktoré platí do 9. februára, môžu prekonavší aj základne očkovaní do reštaurácií a krčiem naďalej bez testu. Neočkovaným je vstup zakázaný, výnimku majú len školáci, ktorých infekčný status Bavorsko rovnako ako ďalšie spolkové krajiny vďaka pravidelnému testovaniu v školách považuje za rovnocenný očkovaniu.

Karanténa trvá desať dní

Nové bavorské nariadenie zároveň pre koronavírusový variant omikron zjednotilo dobu karantény a izolácie na desať dní. Doteraz úrady pri infikovaní omikronom žiadali 14-dňovú karanténu a izoláciu bez možnosti skrátenia. Karanténe sa vyhnú len ľudia s posilňujúcou dávkou a tiež tí, ktorí sa v posledných troch mesiacoch zaočkovali dvomi dákami, prípadne v rovnakom čase chorobu prekonali.

KK8 Norimberg - Odporcovia protipandemických opatrení pochodujú 3. januára 2022 v bavorskom Norimbergu. Celkovo viac ako 20.000 ľudí vyšlo v pondelok do ulíc nemeckých miest, aby vyjadrili nespokojnosť s celoplošnými protipandemickými opatreniami. V niektorých mestách sa konali aj zhromaždenia podporovateľov opatrení a očkovania. FOTO TASR/DPA
03.01.2022, Bayern, Nürnberg: Teilnehmer eines sogenannten Spazierganges gegen die Corona-Maßnahmen gehen durch die Südstadt Nürnbergs. In mehreren Städte
Neprehliadnite

Proti pandemickým opatreniam v Nemecku protestovali desaťtisíce ľudí