Bývalý poradca prezidenta Andreja Kisku a manžel riaditeľky Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Rado Baťo v sobotu prilial olej do ohňa svojho prebiehajúceho sporu s Igorom Matovičom. Na sociálnej sieti zverejnil príspevok s nadpisom „Matovič patrí do basy" a tento svoj názor obšírne zdôvodnil. Expremiérovi a súčasnému ministrovi financií okrem iného tiež vyčíta, že sa nechal použiť „diktátorským režimom v Moskve a skorumpovanou autokraciou v Budapešti", čo má všetky charakteristiky vlastizrady.

Ako podstatné chyby a prešľapy predošlej vlády vníma nasledovné: „Podľa rozhodnutia ministra Krajčího je možné vakcínou Sputnik na Slovensku už mesiac očkovať. Keďže obišiel štandardný registračný proces, nemuseli čakať na žiadne posudky od EMA ani od slovenského ani maďarského ŠÚKL-u. Skutočný dôvod, prečo vakcíny kysnú v sklade, je iný. Krajčí a Matovič sú, samozrejme, zbabelí, aby za očkovanie neregistrovanou vakcínou prevzali osobnú zodpovednosť," uviedol na sociálnej sieti. Podľa jeho slov Krajčí s Matovičom potrebovali pečiatku od ŠÚKL, aby v prípade problémov mali na koho hodiť vinu.

Za pravý dôvod vrátenia ruských vakcín Sputnik V považuje fakt, že sa Rusom nepáči, „že vzorky šarží boli (na základe písomnej žiadosti ministra Krajčího) testované v Biomedicínskom centre SAV. Je to absurdné, keďže všetky ukončené laboratórne testy boli v prospech výrobcu a v súlade s tým, čo deklaroval v dokumentácii. Opakovanie testov v Maďarsku nedáva žiadny zmysel. Ibažeby Kremeľ a jeho služobník Matovič úmyselne klamali a zatajili dôležité informácie. Poznámka pod čiarou: Rusi deklarovali výpoveď zmluvy k 6. aprílu a ŠÚKL zverejnil informáciu zo správy 8. apríla. Je teda zjavné, že Kremeľ mal informácie o hodnotení slovenským regulátorom skôr ako slovenská verejnosť, " uviedol Baťo.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačového vyhlásenia hnutia OĽANO k aktuálnej politickej situácii v Bratislave 21. marca 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Vedecký riaditeľ Virologického ústavu BMC SAV žiada Matoviča o ospravedlnenie

Samotný akt „vrátenia vakcíny“ je  podľa neho fraška, nakoľko Sputnik V nebol milodar, ale zaň Slovenská republika riadne zaplatila a je „výsostným právom Slovenskej republiky otestovať si vakcínu podľa svojho gusta," dodal. Baťo reagoval aj na piatkovú pozoruhodnú cestu ministra Matoviča do Budapešti, kde sa bez prítomnosti akýchkoľvek slovenských diplomatov stretol s ministrom zahraničných vecí P. Szijjartóom i premiérom V. Orbánom. „Spôsob, akým sa v priebehu 24 hodín nechal použiť diktátorským režimom v Moskve a skorumpovanou autokraciou v Budapešti má všetky charakteristiky vlastizrady,“ uviedol Rado Baťo.

Matovič je podľa Baťa zločinec, ktorý patrí do basy a ako prvý krok ho navrhuje odvolať z pozície ministra financií. „Matovič je s vysokým náskokom najväčšia škodná v politike so schopnosťou rozložiť Slovensko spôsobom, o akom sa Ficovi ani nesnívalo,“ uzavrel svoj sugestívny status R. Baťo.

V jeho úvode tiež informoval, že Facebook vymazal jeho predchádzajúci príspevok, v ktorom hovoril o vyhrážkach smrťou jeho rodine, „v dôsledku osobných útokov psychopata Igora Matoviča“. Text mal totiž porušovať pravidlá komunity.