Demokracia na Slovensku sa za posledných päť rokov zhoršila. Vyplýva to z prieskumu medzi 80 osobnosťami, ktoré oslovil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Ako informoval riaditeľ inštitútu Peter Goliaš, spomedzi 80 odborníkov 35 uviedlo mierne zhoršenie, 17 väčšie zhoršenie a päť výrazné zhoršenie demokracie. K zhoršeniu demokracie na Slovensku podľa prieskumu prispelo v posledných piatich rokoch najmä nevyšetrenie káuz Gorila a Bašternák, netrestanie korupcie, vzostup Mariana Kotlebu a jeho strany, reakcia politikov na migračnú krízu, spôsob voľby generálneho prokurátora, ako aj okolnosti nevymenovania sudcov ústavného súdu.

Bašternák a spol. poslali demokraciu z kopca

Zdroj: SITA

Nové vrtuľníky pre potreby policajtov, hasičov a záchranárov by mali Slovensku dodať spoločnosti Bell Helicopter Textron Inc a Agusta Westland S.P.A. Uvádza sa to na stránke Úradu pre verejné obstarávanie. Rezort vnútra vyhlásil na jeseň minulého roka verejné obstarávanie za účelom nákupu ôsmich nových vrtuľníkov pre svoju letku. Na nákup strojov vyčlenili sumu 80 miliónov eur.

Nájomníci štátnych a obecných bytov, ktorí majú záujem ich získať do osobného vlastníctva za zvýhodnených podmienok, musia o ich prevod požiadať do 31. decembra tohto roka. V prípade, že nájomca do uvedeného termínu požiada o prevod, vlastník je povinný s nájomcom uzatvoriť zmluvu o prevode vlastníctva bytu do dvoch rokov od doručenia žiadosti.

Odborový zväz KOVO (OZ KOVO) vylúčil predsedu odborov Volkswagenu Zoroslava Smolinského a rovnako aj podpredsedníčku Jolanu Julkeovú z OZ KOVO. Rozhodli o tom členovia Rady OZ KOVO na zasadnutí zväzu v Žiline.

Rast nových objednávok v priemysle sa v septembri spomalil. Po výraznom augustovom takmer tretinovom raste po ukončení celozávodných dovoleniek v automobilkách, v deviatom mesiaci stúpli medziročne už iba o 4,2 percenta na 4,399 miliardy eur.

Nemecký výrobca priemyselných zariadení Siemens AG sa dohodol na prevzatí americkej softvérovej spoločnosti Mentor Graphics Corp. za 4,5 miliardy dolárov.

Bašternák a spol. poslali demokraciu z kopca

Siemens dohodol miliardový obchod Zdroj: SITA

V Poľsku sa začalo nové vyšetrovanie leteckej katastrofy, pri ktorej v roku 2010 v ruskom Smolensku zahynul vtedajší poľský prezident Lech Kaczyňski a s ním aj desiatky ďalších príslušníkov poľskej politickej a armádnej elity. Vyšetrovanie sa obnoví exhumáciou telesných pozostatkov L. Kaczyňského a jeho manželky Marie, ktorí sú pochovaní v Krakove.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporila prezidentskú kandidatúru ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera. Tento sociálnodemokratický politik je podľa nej kandidátom "zdravého rozumu", informovala dnes agentúra DPA.

Odvolať francúzskeho prezidenta Françoisa Hollandea sa pokúsia pravicoví opoziční poslanci. Hlava štátu podľa nich vyzradila novinárom utajované bezpečnostné informácie, ktoré sa objavili v nedávno vydanej knihe.

Spoločnosť Ericsson oznámila, že jej správna rada vymenovala Börje Ekholma za prezidenta a výkonného riaditeľa spoločnosti. Do funkcie nastúpi 16. januára 2017. B. Ekholm zároveň zostane členom správnej rady Ericssonu.

Bašternák a spol. poslali demokraciu z kopca

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.