Bašternák nemusel byť jediný, kto cez byty špekuloval s daňami

Obytný komplex Bonaparte, ktorý developoval L. Bašternák a býva v ňom aj premiér Fico Zdroj: Maňo Štrauch

Opozičné strany plánujú zvolať ústavnoprávny výbor, kam si chcú pozvať generálneho a špeciálneho prokurátora, výbor pre obranu a bezpečnosť, na ktorom budú chcieť vysvetlenie od policajného prezidenta Tibora Gašpara a od ministra vnútra Roberta Kaliňáka ako aj finančný výbor so šéfom finančnej správy Františkom Imreczem.

„Aby nám vysvetlili, ako je možné, že úmyselným spôsobom takéto závažne kauzy zametajú pod ich dozorom a ich riadením pod koberec,“ poznamenal D. Lipšic.

V kauze ide o bytový komplex Five Star Residence v centre hlavného mesta. Podľa poslanca SaS Jozefa Rajtára v ňom stojí „jeden byt 1,7 milióna eur alebo 17 bytov jedno euro.“ Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A., v ktorej v tom čase ako spoločník figuroval podnikateľ Marian Kočner. Firma Ladislava Bašternáka v komplexe kúpila v marci 2012 sedem bytov za 12 miliónov eur. Ako poslanec J. Rajtár vysvetlil, následne si Bašternákova firma uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dva milióny eur. Vratku DPH firme štát vyplatil.

Poslanec však zároveň poukázal na nové skutočnosti, datované zhruba rok pred kúpou bytov L. Bašternákom. „Z toho istého objektu iná firma Mariana Kočnera, ktorá sa volá Inkasný Servis, kúpila 17 bytov za úhrnnú cenu jedno euro, a teda jeden byt za šesť centov, pričom cena bytu je aj s garážou 200-tisíc eur,“ vysvetlil s tým, že štát tak mohol prísť o 680-tisíc eur ako aj o daň zo zisku, keďže v tomto prípade ide o vyhýbanie sa plateniu DPH a dani zo zisku.

„Nemáme informáciu o tom, že by to bolo nejako prešetrované, stalo sa to v roku 2011,“ poznamenal Jozef Rajtár. M. Kočner je predsedom predstavenstva akciovky Inkasný Servis.

M. Kočner pre TREND.sk obvinenia z vyhýbania sa daniam odmietol. „Z čoho vypočítali tú DPH? Ukázali konkrétne, ktorá firma dane nezaplatila?“ Spresňuje, že kúpna cena bola jedno euro preto, lebo predmetné byty boli zaťažené ťarchou a záložným právom.“ V spoločnosti Real Štúdio K.F.A. bol spoločníkom a mal v nej podiel preto, lebo do nej investoval peniaze na výstavbu spomínaného komplexu a chcel mať určité garancie. Podľa obchodného registra ale krátko vo firme ešte dávnejšie figuroval aj ako konateľ. M. Kočner sa k veci chce oficiálne vyjadriť na stretnutí s novinármi budúci týždeň.

Kúpna zmluva, ktorú zverejnili v utorok opoziční poslanci, skutočne hovorí o záložnom práve zriadenom v prospech londýnskej firmy Commercial Development Investment Ltd. Jej výšku ale nekonkretizuje.

Práve ministerstvo vnútra, ktoré je za vyšetrovanie káuz zodpovedné, je podľa poslanca za SaS Ľubomíra Galka najcitlivejším rezortom v súčasnej vláde, pričom práve polícia počas minulých rokov svojou nečinnosťou nevyšetrila množstvo káuz. Obsadenie postu ministra vnútra Robertom Kaliňákom je tak podľa neho výsmechom.

„Prípad fiktívnych vratiek DPH poukazuje na obrovské zlyhanie celého radu štátnych orgánov vrátane polície,“ povedal novinárom. Prepojenie M. Kočnera či L. Bašternáka, ale aj R. Kaliňáka a J. Počiatka poukazuje podľa jeho slov na zvrátenosť celého obsadenia ministerstva vnútra. Ako pokračoval, v prípade objektu Five Star Residence zlyhala daňová správa, finančná správa, ale aj polícia, vyšetrovateľka či dozorový prokurátor. „Máme tak dôvodné podozrenie z činnosti organizovanej skupiny,“ poznamenal Ľ. Galko.

Jediným spôsobom, ako získať odpovede na otázky o spravodlivom vyšetrovaní, je vyvíjanie verejného tlaku, nadviazal na Ľ. Galka poslanec za stranu OĽaNO-NOVA Gábor Grendel. „Jediný spôsob, ako ho vyvíjať, je práve zvolanie parlamentných výborov,“ dodal.

TREND a Denník N v polovici marca upozornili na prípad odmietnutia trestného stíhania vo veci podozrení z daňových podvodov v prípade dvojmiliónovej vratky DPH Bašternákovou firmou BL-202. Vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry (NaKA) – elitnej časti polície stíhanie odmietla po niekoľkých mesiacoch, čo ju na podozrivú kúpu bytov a nárokovanú vratku DPH upozornili daňoví kriminalisti. Stalo sa tak v polovici roka 2014.

L. Bašternák developoval aj luxusný komplex Bonaparte nad hradom v Bratislave, v ktorom si byt kúpil exminister Ján Počiatek a v prenajatom byte tam býva od roku 2012 i staronový premiér Robert Fico.

L. Bašternák opakovane na otázky TRENDu k prípadu nereagoval.