Poslanci parlamentu schválili opatrenia na pomoc rodinám, ktoré predložil minister financií Igor Matovič. Po novom dostane dieťa vo veku päť až osemnásť rokov príspevok na voľnočasové aktivity vo výške 60 eur, zvýšia sa prídavky na dieťa a stúpne aj daňový bonus na dieťa.

V našej pravidelnej ankete TREND Barometer sme sa respondentov pýtali, ako vnímajú prijatie Matovičovho prorodinného balíčka v parlamente? Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 26. mája 2022 a pondelkom 30. mája 2022 až 63 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Pozrite si výsledky ankety a odpovede osobností:

59,7 % Ide o číry populizmus s negatívnymi následkami pre krajinu 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 
Podpora rodiny je určite správna, ale spôsob jej presadzovania je čisto populistický, tak ako to robili Ficove vlády. Čo je ale horšie, prostriedky, ktoré chce na to Matovič použiť, nie sú výsledkom zlepšenia ekonomiky v dôsledku pozitívnych reforiem ministra financií (udržateľných zdrojov), ale výsledkom odobratia extra zdrojov najziskovejších firiem. Negatívom je tiež to, že takto vybrané zdroje nie sú v situácii extrémnej inflácie použité diferencovane, ale plošne len pre určitú skupinu obyvateľstva. 

Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts 
Tak veľký balík peňazí bol rozdaný bez serióznej diskusie, ukázaných prepočtov prínosu pre rôzne skupiny rodín, bez ukázania, ako sa bude financovať a vyzerá to, že dostatočne nepomôže práve tým najpostihnutejším. 

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert 
Vždy, keď sa priveľmi rozdáva zo spoločného, tak sa to neskôr vráti, kedy nám pri niečom inom môže chýbať. 

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel 
Je to ďalší z „nápadov“ Igora Matoviča, ktorý je nielen hlúpy, nesystematický a nezmyselný, ale doslova škodlivý. Chýba tu ako obvykle adresnosť a jediným cieľom je zviditeľniť Igora Matoviča. Odkiaľ na tieto avantúry krajina vezme a čo vlastne návrh (ne)vyrieši, či ako sa dali prostriedky využiť efektívnejšie, asi nie sú pre neho podstatné otázky. Najmä že sa znovu dostal pred kamery a zviditeľnil sám seba. 

Silvia Hallová, partnerka, Grant Thornton 
V tomto období je nevyhnutná cielená podpora ľudí s najnižšími príjmami. Kobercový nálet a vyhadzovanie peňazí z helikoptéry je nevídaný úlet, ktorý raz zaplatíme všetci. Schválenie takejto zásadnej zmeny v skrátenom legislatívnom konaní chce naozaj vysokú dávku extrémizmu. 

Dennis Fino, CEO, Barney Studio     
Matovič by mal okamžite podať demisiu. Viac dodávať nemusím. 

Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť 
Nájde sa tam aj niekto s vysokoškolským ekonomickým vzdelaním? 

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart 
Minister financií riadi krajinu akoby hral počítačovú hru. Po každom nezmysle začína od začiatku. Nie je mi jasné, ako dokázal to, že má k dispozícii nekonečný počet životov. 

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T 
Je to nezodpovedný populizmus a zneužitie rastu príjmov z dôvodu inflácie na sledovanie sebeckých politických záujmov. Takýto človek nemá v riadení štátu čo hľadať. 

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa 
Ide o proinflačný balíček, ktorý ani rodinám nijak extra nepomôže. 

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri 
Nie som v zásade proti podpore poskytovanej slabším. Len by mala byť dobre premyslená, skôr v podobe investície, nie neuváženého hala-bala rozdávania peňazí získaných na dlh; a za účelom kúpenia si priazne voličov. Tento „balíček“ som ani nečítal, lebo na základe doterajších skúseností s „geniálnymi“ nápadmi „Stvoriteľa“ (a toho, čo som vnímal zo správ) sa obávam, že to bude veľmi frustrujúce čítanie. Takže zlá správa pre zadlženú budúcnosť našich detí. 

Peter Lang, konateľ, Caarnie 
Nazvať to pokračovaním v systematickej likvidácii zvyškov právneho štátu nie je správne, keďže to posledné, čím sa Matovič vyznačuje, je systematický postup... Škodí tejto krajine viac ako ktokoľvek iný. V tomto prípade škodí obsahom a rozsahom balíčka, škodí spôsobom, akým nedodržiava základné legislatívne postupy, škodí jedom, ktorý pritom vypúšťa do spoločnosti tým, ako komunikuje, s kým sa spája... 

Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko   
Dobrý nápad, hlúpe riešenie, lebo Matovič. 

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit 
Keby takto rýchlo vedela vláda a parlament riešiť aj iné závažné problémy v krajine, ako je napríklad nepredvídateľný nárast cien stavebných materiálov a ocele vo verejných zákazkách, alebo konečne by sa dokončila 8 rokov „zabudnutá“ križovatka D1/D4 mohli by sme byť moderná a pružná krajina. Keď sa chce, dá sa to zvládnuť. 

Marián Ráno, riaditeľ, Solidita 
Vládou schválený prorodinný balíček považujem za bohapusté, nákladné a populistické rozhadzovanie a nezodpovedné rozvracanie verejných financií, navyše z cudzej peňaženky obcí. Štát sa nemá hrať na Ježiška a kupovať si hlasy obyvateľov rôznymi príspevkami, balíčkami či dokonca účelovými poukážkami. Štát má len vytvárať prostredie, v ktorom budú obyvatelia nerušene vykonávať svoju činnosť. Bohužiaľ táto vláda „úspešne“ nadviazala na obdobie populistických sociálnych balíčkov a poukážkománie, ktoré tu zaviedla predchádzajúca vláda. A ako bonus sa vďaka tomuto opatreniu môžeme „tešiť“ na vyššie obecné dane a poplatky. 

Roman Vavrik, generálny riaditeľ, Swan 
Zadlžovanie budúcich generácií na úkor reálnych ekonomických reforiem a šetrenia výdavkov štátnej správy = populizmus a naháňanie preferencií pred voľbami. 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 
Ide len o Matovičovo ego niečím sa zapísať do histórie Slovenska, no tak ako všetky jeho predchádzajúce výmysly dopadli fiaskom aj tento bude fiasko s veľkými nákladmi. Rozdáva bohatším a chudobným dáva málo, nie každý je odkázaný (chvalabohu) na tento balíček, no sú príjmové skupiny, ktoré by potrebovali viac. Ako dobrý príklad uviedol Sulík, podľa tohto balíčka Kollárovi pripadne ročne 30 000 eur. To hovorí za všetko, aký je nezmyselný tento balíček. 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media 
Pri jeho vymýšľaní a v schvaľovacom procese boli porušené všetky demokratické pravidlá. To, že úmysel je dobrý, neznamená, že sa pri jeho realizovaní môžu porušiť a odignorovať všetky možné legitímné postupy. 

Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin 
Ide o všetko len nie o pomoc skupinám, ktoré to potrebujú. Fázovanie v čase, výška podpory a komu je určený zásadne nereflektujú aktuálnu situáciu. Kde rovnako vnímam problém, sú zdroje na jeho krytie. Silný zásah samospráv bez akejkoľvek konzultácie, diskusie príp. spoločného kompromisu znefunkčňuje základné piliere štátu a dopady budeme vidieť v krátkej dobe. Čo už ani neviem komentovať je fakt, že celý legislatívny proces bol pravdepodobne nezákonný a prijatý s partnermi, ktorí ešte včera boli neakceptovateľní na akúkoľvek spoluprácu. Je to vôbec možné? Je tento zákon naozaj fakt? 

Roman Kučák, CEO & co-founder, Anodius 
Je to nezodpovedné, populistické a ako vždy samoľúbe riešenie IM. Asi najvyšší čas, aby sme tu mali osobnú hmotnú zodpovednosť verejných činiteľov za ich rozhodnutia. 

Peter Augustinič, executive director, DGT factory 
Prístup tohto člena vládnej koalície nemá žiadnu oporu v racionálnom pristupovaní k riešeniu problémov. Ego absolútne prebíja zdravý rozum. Schopnosť počúvať absentuje úplne. Jeho účty budeme platiť na generácie dopredu a efekt pre krajinu? NULA. Prejedené zdroje a príležitosti. Nemám slov. 

Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko 

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies 

Martina Mundierová, CEO, MST Partners 

Milan Drahoš, country manager, PEPCO SK & CZ 

Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi 

Milan Hrbek, advokát, partner, Černejová & Hrbek 

Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group 

Martin Šimun, predseda dozornej rady, Dôvera zdravotná poisťovňa 

Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD-Creative Department 

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group 

19,4 % Balíček prinesie viac negatív ako pozitív 

Martin Melišek, CFO, Softec 
Myšlienka podpory rodín je správna, problémom je realizácia a mnoho negatívnych dopadov. Výsledok nezvažuje žiadne ekonomické alebo prevádzkové dopady a zase raz nadšenie jedného človeka potlačilo odbornú diskusiu. Výsledkom budú vyplytvané peniaze s veľmi slabým dopadom. 

Martin Šmigura, investičný riaditeľ, WOOD & Company 
Je smutné, že fiškálna politika krajiny je v rukách človeka, ktorý si z nej robí nástroj vlastného PR. Už ani nemožno porátať o koľký „bombastický“, no zároveň nesystematický nápad Igora Matoviča ide. Ničím sa nelíši od Orbána, ktorý v Maďarsku zastropoval ceny PHM a teraz hľadá zdroje na pokrytie výpadkov v rozpočte. Takýmto populizmom sa dá dosiahnuť jediná vec - nedôvera ľudí v systém a politiku ako takú. 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia 

Branislav Rentka, CEO, m:zone 

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co. 

14,5 % Myšlienka je správna, ale rýchlosť procesu bola unáhlená 

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich 
Myslím si, že pomoc rodinám by mala byť adresnejšia a príprava opatrení vrátane dopadovej analýzy profesionálnejšia. 

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park 
S otáznikmi. Je nepochybné, že v tejto dobe enormného zdražovania bolo potrebné prijať pomoc. Dlho sa však pre nekonečné hádky nedialo nič a napokon sa v zrýchlenom konaní schválil balík, pri ktorom nie je stále jasné ani jeho plné finančné krytie. Viac ako miliarda eur zo štátneho rozpočtu rok čo rok je veľa peňazí a vo vzduchu nesmie visieť obava, či to bude do budúcna z hľadiska verejných financií udržateľné. Seriózna debata o pomoci tým, ktorí ju najviac potrebujú, sa mala začať skôr. Bol by tak širší priestor na potrebnú diskusiu. 

Pavel Nechala, advokát, WISE3 
Podpora rodiny je dlhodobo zanedbávanou problematikou, zvolené prostriedky sú však nešťastné. Spoločnosť skutočne nepotrebuje ďalšiu polarizáciu aj na rodinných prídavkoch a postihovať súčasne samosprávy. Absentujúca diskusia o účinnosti navrhovaných opatrení je prejavom zlého vládnutia a uprednostňovania vlastného marketingu pred skutočnými riešeniami. 

Marek Polic, garant projektov, KROS 
Nechcem sa vyjadrovať k obsahu balíčka a ich dopadov. To nechám na odborníkov. Z čoho som opakovane smutný a frustrovaný, je spôsob komunikácie, spôsob spolupráce či nespolupráce našej vlády a konkrétne niektorých ministrov. Je to niečo hrozné. 

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum 
Podpora rodín s deťmi v porovnaní s okolitými krajinami je na Slovensku veľmi nízka. Ak k tomu pridáme vyššie náklady na život a všeobecne nižšie platy, dostaneme nie veľmi pekný obraz poklesu životnej úrovne. Samotná príprava a forma prijímania celého balíčka bola zbytočne emočná. Mala byť najprv prediskutovaná a dohodnutá a až potom predstavená. Takto sa dobrá myšlienka stala témou zbytočných hádok a diskusií na internete a sociálnych sieťach. 

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky 

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

6,5 % Ešte neviem/iné/nevyjadrujem sa 

Ronald Blaško, výkonný riaditeľ, Americká obchodná komora v SR 
Pomoc pre ohrozené rodiny zvládnuť rastúce ceny je v poriadku za predpokladu, že je adresná, včasná, zdrojovo krytá a proces prípravy podlieha transparentnej odbornej diskusii. Žiaľ, schválený balíček opatrení napĺňa tieto kritéria iba v minimálnej miere a navyše flagratne porušil princípy právneho štátu v oblasti legislatívneho procesu, ku ktorým sa vláda zaviazala vo svojom programovom vyhlásení. 

Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments 
Odhliadnuc od politického aspektu, tento balík opatrení ma viacero zásadných defektov. V prvom rade nie je adresný (to znamená, že ide o plošné riešenie bez ohľadu na to, či pomoc ten, komu je určená, aj reálne potrebuje a nemusí tomu, kto pomoc potrebuje najviac, pomôcť dostatočne). Zároveň tento balík fiškálne zaťaží štátny rozpočet aj v ďalších rokoch, kde tieto zdroje mohli byť použité efektívnejšie a na iné vtedy akútne priority štátu. Po tretie, k balíku nedostali odborníci priestor na vyjadrenie. Nie sú jasné ani konkrétne ciele týchto opatrení okrem všeobecných politických vyhlásení, že ide o podporu rodín. V neposlednom rade, tieto zdroje opäť nebudú použité a chýbali by na riešenie systémových zmien v zdravotníctve, školstve či justícii a iných oblastiach, kde mohli mať oveľa väčší efekt pre celú spoločnosť vrátane rodín. 

Radúz Dula, country manager Slovensko, amazingplaces.sk 
Pozitívne vnímam snahu pomôcť. Všetko ostatné je však absolútnym negatívom. Systém, prezentácia, „nediskusia“ a čerešnička na torte - hlasovanie v parlamente. 

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY 

0 % Balíček je potrebný a bolo ho treba prijať čo najrýchlejšie

Ďalšie dôležité správy

Francúzsko, Cannes
Neprehliadnite

Barometer: Ako plánujete stráviť tohtoročnú letnú dovolenku?