Ktorú snahu súčasnej vlády považujete za najväčší krok späť? 

22 % Vydávanie vládnych novín 

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum 
Verím, že tie vládne noviny, hoc sa objavili v programe vlády, nakoniec nevyjdú. Toto by bol ozajstný krok späť, krok k vládnej propagande za štátne peniaze, na čo sme boli zvyknutí pred rokom 1989. Vládne noviny platené občanmi sú prvok, ktorý nemá v modernej demokratickej spoločnosti miesto. 

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s. 
Toto je naozaj ťažká voľba, predložili ste štyroch excelentných kandidátov, ale o jedno novinárske brko u mňa vyhral tento nápad čerpajúci zo severokórejského školenia progresívneho riadenia štátu. 

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava 
Nechápem, načo vláda potrebuje vládne noviny, má mnoho kanálov na komunikáciu svojich aktivít. Vo všeobecnosti však, napriek zlej komunikácii „a la Matovič", si táto vláda počína dobre, v pandémii nemáme toľko mŕtvych ako iné európske krajiny per capita, nezamestnanosť tiež je vcelku OK v porovnaní s krajinami EÚ, a naviac vidíme ako mafiánski gangstri pomaly zapĺňajú väznice. 

Daniel Gašpar, Managing Partner, Crowdberry a.s. 
Tento krok pripomína minulosť. Neslávnu. Správny krok je skôr podporovať slobodné média a dlhodobo pracovať na vzdelanosti národa. 

Milan Drahoš, country manager SK & CZ, PEPCO SK & CZ 
Určite existujú mnohé dôležitejšie problémy a témy, ktorým by sa oplatilo venovať čas a energiu viac, ako vydávaniu novín s nejasným obsahom a cieľom. 

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o. 

Ján Majerský, managing director, Proma 

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co., , s.r.o., Bratislava 

Stanislav Hreha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Východoslovenská vodárenská spoločnosť 

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert, k.s., Bratislava 

16 % Znárodnenie zdravotného poistenia 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 
Možno ste mohli ponechať viacej možností lebo všetky tri a) b) c) sú krokom späť, no znárodnenie zdravotného poistenia by bolo veľkým krokom späť. Práve naopak komerčné zdravotné poistenie treba posilniť a rozšíriť. Aj znárodnenie II. dôchodkového piliera je krokom späť, a preto je neakceptovateľné. Nuž a tie vládne noviny to je výsmech = Matovičov vymysel. No dúfam, že žiadne z týchto troch opatrení nakoniec neprejde. 

Marcel Kaščák, člen predstavenstva, Tatra banka, a.s. 
Z môjho pohľadu by som nechcel hodnotiť kroky vzad. Najväčší problém vidím v tom, že táto vláda neurobila žiaden krok vpred. 

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s. 
Idey smerom k socialistickému (autokratickému) zdravotníctvu sú mne „najbližšou" chybou v úvahách a krokoch vlády. Ale všetky tieto tendencie, smerujúce k posilňovaniu vlastníckej roly štátu (namiesto regulačnej), sú nesprávne a vypomstia sa nám. Či už v štátnej IT firme, štátne distribučnej spoločnosti, alebo v prípade absolútneho nezmyslu - vládnych novín. 

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri 
„Nie všetkým rovnakú veľkosť."- Nudge, Richard H. Thaler & Cass R. Sunstein. Hoci musím uznať, že je veľmi ťažké vybrať „víťaza" tejto smutnej súťaže. Vláda sa vskutku veľmi „snaží". 

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska 

18 % Znárodnenie II. dôchodkového piliera 

Stanislav Verešvársky, technický riaditeľ, SWAN, a.s. 
Akékoľvek zásahy štátu do fungujúcich systémov a preberanie „správcovstva" nad fungujúcimi subjektami vnímam maximálne negatívne. Štát sa už mnohokrát - cez štátom dosadených zástupcov - ukázal ako viac ako mizerný hospodár a správca. 

Martin Volek, riaditeľ, Volis International 
Druhý pilier funguje už vyše 16 rokov. Ľudia sa potrebujú spoľahnúť na pravidlá, ktoré určí štát. Najmä keď sa jedná o ich peniaze. Stabilita v dôchodkovom systéme je garanciou dôvery v štát a politikov. 

Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi 
Zdravé konkurenčné prostredie je dôležite aj v oblasti profesionálnej správy dôchodkových úspor v rámci II. dôchodkového piliera. 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s. 

Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD-Creative Department, s. r. o. 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave 

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company 

4 % Vytvorenie štátnej IT firmy 

Igor Hornák, predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions a.s. 
Štátna IT firma je asi najnerozumnejšie rozhodnutie. Dôvodov je kopec, nech mi Trend zaplatí za článok, ale odpovedzte si? Vzniklo by Sillicon Valley pod vedením vládou menovaných úradníkov? Solidarita vo financovaní zdravotníctva, správa v podstate štátnych dôchodkových úspor umožňujú aj štátne riešenia, aj keď pri insitnosti vládcov, ktorých si volíme, je to obrovské riziko. A vládne noviny sú snom každého súdruha, dúfam, že budú aspoň na mäkkom papieri. 

Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko 
Je toho asi viac, ale štátna IT firma je podobne ako vládne noviny u mňa TOP. A naviac riadenie štátu cez sociálne siete je fakt absurdné. 

40 % Neviem / Iné / Nevyjadrujem sa 

Boris Lorenc, predseda predstavenstva, Camase, a.s., Bratislava 
Najväčší krok späť je tlak súčasnej moci na minulú moc, ktorý je väčší ako po roku 1989 či 1998. 

Branislav Šebo, CEO, Squid Ventures 
Snahu vlády mikromanažovať a komunikovať operatívne témy, ktoré majú riešiť odborníci. Očakávam, že silný mandát, ktorý dostali predstavitelia vlády od voličov, preložia do zrozumiteľnej stratégie a priorít, ktoré budú následne konzistentne posúvať vpred. 

Peter Vilem, riaditeľ, Vema, s.r.o., Bratislava 
Je to snaha riešiť aktuálne problémy koronakrízy bez jasnej vízie a koncepcie. Pri neustále sa meniacich a nejasných pravidlách sa stráca dôvera vo vedenie tejto krajiny. Vyjadrenia najvyšších predstaviteľov si medzi sebou odporujú, alebo sú na ďalší deň iné, vyhovárajú sa jeden na druhého, proste chaos. 

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora 
Zhrniem to v jednom: snahu o totálnu „ideologizáciu" spoločnosti, a teda aj ekonomiky. To všetko tu už bolo, poučme sa! Poučme sa aj z „ideologizácie" u našich susedov. 

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron 
Prekvapili ste ma, o znárodnení zdravotného a dôchodkového poistenia som veľa zatiaľ nepočul. Reformy sú potrebné v oboch, či práve „znárodnenie" je tá správna cesta som si nie istý. Čo sa týka štátnych novín a štátneho IT, tam mám jednoznačný názor. V oblastiach, ktoré sú tak kompetitívne štát nemôže uspieť. Nepochybujem, že si nájde „dobré" zdôvodnenie, či už úsporou nákladov alebo pravdivým informovaním...Nuž, za seba mám veľkú pochybnosť o čitanosti vládneho média a o úspešnosti projektu Štátna IT firma. 

Štefan Kassay, predseda dozornej rady, I.D.C. Holding 
Kto sa má v tej kope nastoľovaných prípadov vyznať? 

Peter Halász, konateľ, Jaga Group 
Najväčších krokov späť vidím viac: 1. Vicepremiér Holý a reforma verejného obstarávania, stavebný zákon a samozrejme jeho nájomne byty. 2. Manažment koronakrízy premiérom a ministerstvom zdravotníctva. 3. Úroveň a kvalita vzťahov v koalícii ako ju nastavil premiér. 4. Vydavateľov periodickej tlače trápi DPH na časopisy, najvyššia v EÚ. 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava 
Všetky tieto možnosti považujem za kroky spať. Neviem si vybrať, ktorá z týchto možností je väčšou katastrofou. 

Michal Rybárik, predseda, Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu 
Najväčší krok späť? Rozpory a hádky kvôli malicherným, nepodstatným veciam. 

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta, a. s., Bratislava 
Nepáči sa mi tendenčné označenie „znárodnenie" ktoré podsúva niečo zlé. Veľmi zlé, až úmyselne manipulatívne zvolené možnosti. 

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava 
Najväčší krok späť je amaterizmus, na ktorý nemajú ani skoré roky 90te. 

Tomáš Rybár, partner, Čechová & Partners 
Holého „reformu" verejného obstarávania. Netransparentná, pokorupčná, vyslovene hulvátsky prebiehajúca. 

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s. 
Najväčší krok späť je to, akým spôsobom komunikujú voči nám občanom. Je to hrozné. Toľko vzájomných útokov, upodozrievaní, urážok. Bežný človek nevie komu a čomu veriť. Je to strašná škoda. Popritom zanikajú všetky pozitívne veci, ktoré urobili alebo sa o ne snažia. Politika je aj o slušnom, kultúrnom, zrozumiteľnom vystupovaní. 

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o. 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava 

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky