Zmenila pandémia vo vašej firme dopyt po určitých profesiách? 

19 % Presunuli sme sa viac do onlinu, chýbajú nám najmä IT špecialisti 

Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners 
Pandémia spôsobila transformáciu na pracovnom trhu, no právnych služieb sa to výrazne nedotklo. Dopyt po profesiách v našej firme bol približne rovnaký, ako po minulé roky. Spomínanú zmenu predpokladám skôr v sektore IT a zdravotníckom priemysle. 

Pavel Smetana, člen predstavenstva, Universal maklérsky dom, a.s., Bratislava 
Jednoznačně po IT vývojářích a projekt manažerech působících v oblasti IT. 

Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia 
Online špecialisti či v komunikácii, programovaní, bezpečnosti alebo dizajne sú králi. Všetci ich hľadáme. 

Pavel Nechala, advokát, Nechala & Co. S.r.o. 
Pri práci advokátov sú prirodzené osobné stretnutia s klientom ako nevyhnutný prvok dôverného vzťahu. Komunikácia online ich zastúpila, ale nenahradila. 

Peter Dostál, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Aliter Technologies, a.s., Bratislava 
Pandémia nás donútila presunúť sa viac do online priestoru, ale nedostatok IT zdrojov je pretrvávajúci a nezávislý od samotnej pandémie. Pandémia u nás nemá dopad na organizačnú štruktúru. 

Karolína Topolová, generálna riaditeľka, AAA Auto, a.s. 
Při lockdownech jsme museli přejít na on-line prodej vozidel. V jarní vlně jsme prodávali jen asi pětinu z obvyklého počtu, v druhé již téměř polovinu. Lidé si již na on-line nákup ojetého vozu zvykli. 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 

8 % Dlhodobo máme problém získať odborníkov na logistiku

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou 
Zamestnávatelia klesajúcu tendenciu dopytu po zamestnaní vnímajú od pracovníkoch v doprave, logistike, výrobe, obchode či automobilovom priemysle. Naopak, najmenšie percento poklesu v medziročnej týždennej zmene je v odvetví IT, a to 22,8 percenta. 

Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool, s.r.o., Košice 
Covid určite negatívne zasiahol až na potraviny všetky ostatné obchody a služby. Nik nepredpokladal, že jeho dôsledky budú také, aké sú. 

Ján Majerský, managing director, Proma 
Pandémia ovplyvnila trh práce v stavebníctve, ktorý je už aj tak zdevastovaný od poslednej krízy z roku 2010 a nedokázal sa prirodzene konsolidovať. Potreba odborníkov v stavebníctve dlhodobo absentuje a tento problém sa ešte prehlbuje vzhľadom na počty študentov na stavebných fakultách a odborných školách. Výučba a skúšky počas pandémie sú „ neobvyklé" a nedávajú garanciu kvality vzdelania pre prax, ak sám študent nebude mať záujem sa doučovať. 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

18 % Ani nie, žiadateľov o prácu je viac než dosť 

Martin Fenčák, Managing Director, Peikko Slovakia s.r.o. 
„...žiadateľov je viac než dosť" je silný statement, no či pred alebo počas pandémie sa nám (zatiaľ) stále podarilo požadované miesta obsadiť. Pandémia ale zmenila smer, kam by sme sa mali uberať, a to vyžaduje zmenu prístupu k vývoju nových či zlepšovaniu existujúcich riešení a k zmene prístupu k marketingu a predaju. Možno aj k vytvoreniu nových, kreatívnych pozícií.  

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s. 
V malej firme nám častejšie chýbajú vlastné schopnosti než predstavitelia nových profesií. 

Stanislav Hreha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Východoslovenská vodárenská spoločnosť 
Žiadateľov o prácu je vždy dosť, ale so školami a profesiami, ktoré nepotrebujeme. Napríklad bezpečnostný management, masmediálna komunikácia, poprípade verejná správa. Vodárenské spoločnosti skôr potrebujú vodárenských odborníkov, o ktorých je núdza a nie je ani záujem študovať takýto odbor na vysokej škole. 

Tomáš Kalivoda, riaditeľ sekcie komerčného poistenia, Union poisťovňa, a.s. 

Martin Jacko, managing partner, Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava 

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o. 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble 

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky 

Gabriela Homolová, konateľka, Homola, s.r.o., Bratislava 

14 % Vôbec nie, pandémia nemala na naše podnikanie vplyv 

Dušan Elko, managing partner, SAM Headhunting Slovakia 
Ovplyvnený bol skôr štýl, fungovanie a hlavne kultúra spoločností. Na chýbajúce zručnosti sa spoločnosti dokázali ľahko preškoliť. 

Filip Vítek, data science director, Teamviewer 
Náš biznis model bol digital-first už pred pandémiou. Mohli sme tak našťastie preklenúť obdobia, keď iní zúfalo hľadali novú formu podnikania, a venovať sa ďalšiemu rastu. 

Stanislav Verešvársky, technický riaditeľ, SWAN, a.s. 
Aj keď nemám rád takéto príliš ultimatívne hodnotenia - lebo pandémia sa dotkla všetkých - firiem aj pracovníkov. Prechod do režimu online u všetkých činností, ktoré to umožňujú, bola a je nevyhnutnosť. Avšak ako telekomunikačný operátor sme na to boli celkom dobre pripravení a technologicky a technicky vybavení, navyše sme aj väčšine našich zákazníkov pomáhali v tomto prechode práce do online režimu potrebnými službami a riešeniami. Ale je to zmena, a teda každá firma ju musí zvládnuť aj organizačne a technicky, vytvárať vhodnú podporu svojim zamestnancom, zaujímať sa o ich názory, ale aj nálady a pocity a podporovať ich v zvládnutí takejto zmeny spôsobu práce. Zvlášť dôležitá je „socializácia práce", podpora tímového ducha aj v novej situácii a záujem o každého jednotlivca. Pri nástupe nových pracovníkov je navyše náročnejšie zapracovanie a začlenenie do kolektívu, keďže osobné pracovné kontakty sú komplikované, ak nie priamo rizikové. 

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group 

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora 

Igor Hornák, predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions a.s. 

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert, k.s., Bratislava 

41 % Iné/Neviem/Nevyjadrujem sa 

Pavel Mík, obchodný riaditeľ, ABB 
Na škálu dopytovaných profesií v našej oblasti podnikania pandémia žiadny vplyv nemala, ale na zručnosti určite. Najmä tie, ktoré súvisia s fungovaním v online priestore. 

Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ, ProCare a Svet zdravia 
Zdravotnícky segment je najviac postihnutým, keďže sa musí vysporiadať s celou záťažou pandémie. Teraz sa ukazuje ako boli reformy ambulantnej a nemocničnej siete krátkozraké a pripravované len do „dobrých časov". Nášmu segmentu chýba najmä systém a organizácia. Obávam sa veľmi toho, že po odznení pandémie bude o prácu v zdravotníctve ešte menší záujem ako bol pred pandémiou. Bude dosť všetkých profesií (IT, administratívnych) ale nebude človeka, ktorý by sa postavil k lôžku pacienta. Roky neproduktívnych diskusií analytikov a teoretikov si vybrali teraz svoju daň. Ani teraz to žiaľ nevyzerá na to, že by sa chcel niekto opýtať na názor zdravotníkov. 

Peter Halász, konateľ, Jaga Group 
Pandémia nezmenila zásadne štruktúru nášho biznisu. Očakával som, že sa situácia na pracovnom trhu dostane do normálnej situácie, kedy ponuka pracovnej sily preváži dopyt po nej. Zatiaľ sa tento trend výraznejšie nepresadil. 

Boris Lorenc, predseda predstavenstva, Camase, a.s., Bratislava 
Pandémia zvýšila dramaticky dopyt po zdravotníckych profesiách a značne aj po informatikoch. Žiadateľov o zamestnanie z ostatných profesií je dosť a na trhu práce ich bude postupne ešte viac. 

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava 
Snažíme sa udržať si aj napriek uzatvoreniu prevádzky stabilný tím schopný plného nasadenia ihneď po zlepšení situácie. 

Alica Orda Oravcová, prezidentka, Daňové fórum Slovenska 
V oblasti personalistiky sa našej firmy pandémia vážnejšie nedotkla, nakoľko dopyt po našich službách sa taktiež zmenil len nepatrne. Keďže v našej firme pracuje dlhodobo stabilný kolektív zamestnancov a nie často hľadáme nové tváre, bol dopad pandémie na túto oblasť minimálny. 

Dennis Fino, CEO, Barney Studio   
Počas pandémie sme zaznamenali zvýšený dopyt po práci v našej firme. Čo sa týka nášho dopytu po nových kolegoch, tak s pandémiou prišla aj nutnosť rozširovania tímu exekutívcov v oblasti dizajnu, obsahu a komunikácie. To je spôsobené najmä nutnosťou krízovej komunikácie, ktorú firmy museli zaviesť, a ktorú pre klientov častokrát robíme. 

Ladislav Gajdoschík, riaditeľ, Groupama poisťovňa, a.s., Bratislava 
Nezmenila, pretože poisťovníctvo a finančníctvo už niekoľko rokov prechádza modernizáciou a najmä digitalizáciou, takže tieto procesy už boli rozbehnuté a pandémia ich len urýchlila a zintenzívnila. Pre nás všetkých to znamená, že sme sa museli rýchlo prispôsobiť, získať nové počítačové zručnosti a naučiť sa pracovať vo väčšej miere „remote“. Našu potrebu zvýšeného zamestnávania vybraných profesií to nezmenilo. Podobne to v poisťovni Groupama vnímame aj z pohľadu klienta, nakoľko v poisťovníctve stále platí, že klient si cení osobný a ľudský prístup. Minimálne v oblasti klientskeho servisu bude stále veľký dopyt po individuálnom a osobnom prístupe, takže tieto profesie budú u nás aj naďalej cenené. 

Boris Zovčák, COO, BOOTIQ 
V našom IT sektore neprišlo k zmene. Skôr evidujeme, že dopyt po profesiách tohto typu sa zvýšil. Chýbajú najmä špecialisti na technológie ako PHP, Javascript, či Business Intelligence. Tiež sa ťažšie zháňajú aj mobilní, respektíve Android vývojári. 

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s. 
Dopyt je v princípe stále rovnaký. Sú pozície, ako obchodník a konzultant, kde je to v princípe o niečo lepšie. Je väčší záujem a väčší výber. Pozície vo vývoji (vývojár) tam je to rovnako ťažké, je to momentálne veľmi žiadaná pozícia. 

Alexander Šrank, Country Managing Partner, PwC Slovensko, s.r.o., Bratislava 
Na základe skúseností z roku 2009-10 sme sa obávali prepadu v Consultingu a M&A, ktoré sú discretionary. Po krátkom utlmení trhu v marci, apríli a máji 2020 sme späť v normálnom, ak nie vyššom tempe vo všetkých tímoch. Hľadáme rovnaké profily ako pred pandémiou - šikovných, pracovitých, flexibilných a digitálnych ľudí, ktorí sa chcú rýchlo učiť na super projektoch a robiť so skvelými ľuďmi. 

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies, s.r.o., Bratislava 
Príchod pandémie u nás zmenil hlavne dopyt po on-site personále. V negatívnom slova zmysle. Z tohto dôvodu sme redukovali posty, ktoré pre povahu práce nemôžu pracovať mimo kanceláriu a zároveň s presunom časti náplní do on-line režimu stratili pre firmu zmysel. 

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska 
Pandémia mala samozrejme vplyv na naše podnikanie, ale zatiaľ sa nezmenila štruktúra pracovníkov. 

Richard Willmann, riaditeľ, crooce.com 
Už dlhodobo tvrdím, že Covid je príležitosť. Príležitosť pre šikovných. Čistí sa trh, všade. Od gastra po IT. Po dlhom čase stúpa dopyt po odbornosti. A to je dobré. Veľa ľudí prestáva vnímať služby výhradne cez cenu. V IT nebolo voľných šikovných ľudí nikdy dosť. Skvelé je, že platy začínajú byť diferencované. Už neplatí, že v Bratislave sa zarába zhruba do 2 000 v hrubom nech robíte čokoľvek. 

Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva, VÚB, a.s. 
Pandémia  nezmenila až tak zásadne dopyt po iných profesiách ako zmenila spôsob výkonu práce jednotlivých profesií. 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava 

Anna Hudáková, business & HR consultant 

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s. 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava