Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2021? 

35 % Akcie 

Maroš Ďurik, CEO, Across Private Investments 
Po dvoch veľmi dobrých rokoch na finančných trhoch prichádza rok plný výziev. Napriek globálnej „kalamite“ v podobe koronavírusu sú mnohé akciové trhy na historických maximách a dlhopisové výnosy naopak – na historických minimách. Základným predpokladom pre dosiahnutie dobrého výsledku investorov v roku 2021 je kvalitná diverzifikácia medzi dlhopisy, akcie, reality a alternatívne investície. Každý príliv totiž opadne. Ako hovorí investičný klasik Warren Buffett - až keď ustúpi príliv, zistíte, kto plával nahý. 

Filip Vítek, data science director, Teamviewer 
Zotavenie určite príde, takže akcie momentálne miernejšie zasiahnutých odvetví budú zrejme dobrá voľba zhodnotenia. 

Milan Vrúbel, Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spol. UNIPHARMA - 1. 
slovenská lekárnická a.s. 
Z môjho pohľadu je pri investovaní vždy rozhodujúce očakávanie ohľadom výnosu, verzus riziko, ktoré je investor ochotný podstúpiť. Nasledujúci rok by som investoval hlavne pravidelne a diverzifikovane, aby moje peniaze neboli závislé na úspechu len jednej oblasti alebo projektu. Portfólio by som zložil z akcií, realít, dlhopisov a alternatívnych investícií. Určite by som si však nechal poradiť investičným profesionálom. 

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management 
Vzhľadom na expanzívne monetárne politiky štátov, veríme, že práve akciové trhy budú v roku 2021 tým najatraktívnejším investičným nástrojom. Bezprecedentný monetárny rozmach v spojení s nízkymi úrokovými sadzbami vytvárajú prostredie, ktoré na jednej strane podporuje akciové trhy, no na strane druhej vytvára tlak na dlhové cenné papiere. Myslíme si, že obchodovanie na akciových trhoch bude pokojnejšie a vo všeobecnosti bude prevládať býčí trend. 

Stanislav Verešvársky, technický riaditeľ, SWAN, a.s. 
A samozrejme je potrebné mať dôveryhodného a spoľahlivého poradcu a správcu aktív, lebo nie každý pozná úskalia investovania. 

Olívia Lacenová, hlavná analytička brokera TopForex 
Pozitívny sentiment z postupnej distribúcie vakcín proti Covid-19  by mal tlačiť akcie farmaceutických firiem ako Moderna, Pfizer, BioNTech a ďalších aj naďalej nahor. Veľký potenciál sa budúci rok ukazuje aj pri akciách ESG firiem, ktoré preukázali dobrú odolnosť voči výkyvom a neistote na trhu. 

Miron Zelina, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva, Privatbanka, a.s. 
Môže sa to zdať ako zvláštna odpoveď, keďže sa píše o tom, že akcie sú drahé. Ale všetko je drahé: dlhopisy, nehnuteľnosti...Samozrejme, treba vyberať také akcie, kde je dobrý pomer medzi ich cenou a očakávanými ziskami, nie takzvané hity (Tesla, Zoom). 
 
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava 
Môj typ: v 1Q21 akcie budú padať ako dôsledok 2. vlny pandémie na ekonomiku, a vtedy treba začať nakupovať. Ale môžem sa aj mýliť. 

Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ, ProCare a Svet zdravia 
Prichádza rok veľkých zmien, priemysel sa bude pod vplyvom koronakrízy meniť a je príležitosť investovať do nových segmentov. 

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory, s.r.o. , Bratislava 
Predpokladám rast hospodárstva po koronakríze. Aj keď sú akcie na takmer historických číslach, mali by rásť aj budúci rok. Nutnosťou je samozrejme vyvážené podnikateľské portfólio a rozloženie jednotlivých investícií nielen do akcií. 

Roland Dvořák, generálny riaditeľ, FinGO.sk 
Všetko záleží od toho, kedy bude k dispozícii účinná vakcína proti ochoreniu Covid-19. Trhy sú už dnes pozitívne naladené, aj keď výsledky očkovania nie sú presne známe. Osobne by som sa pozrel na sektory ekonomiky, ktoré aktuálne krvácajú. Ide napríklad o cestovné agentúry, hotelierstvo, letecký priemysel, turizmus, firmy podnikajúce a naviazané na gastro priemysel. Keďže sa ich akcie prepadli a v súčasnosti sú veľmi lacné, ich následný rast investorom prinesie vyšší zisk. 

Peter Lang, konateľ, Caarnie, s.r.o., Bratislava 
Ak dobre dopadne vo vyspelých krajinách očkovacia kampaň, hospodárstvo bude stabilnejšie a ekonomiky týchto krajín budú opäť rásť. To môže vytvárať priestor na ďalší rast akcií. 

Ivo Krpelan, riaditeľ Falck pre strednú a východnú Európu, Falck 
Preferuji akciové trhy, a to predevším z toho důvodu, že mají z dlouhodobého hlediska nejvyšší statisticky potvrzenou výkonnost v porovnaní s jinými investičními nástroji. 

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri 
Po koronakríze sa trh pozviecha, ako vždy v histórii. Pre konzervatívnych, opatrných, menej skúsených investorov sú to ale skôr tradičné – zlato, nehnuteľnosti, korporátne dlhopisy. Pri korporátnych dlhopisoch samozrejme platí: „Poznaj svojho emitenta!“; sľubovaný výnos, nech je akokoľvek lákavý, nie je najlepším rozhodovacím kritériom. Pre odvážnejších a skúsenejších, samozrejme, akcie; kde zas platí - kúpiť a držať (dlho), nepanikáriť, keď trh padá. Dnes všetci vieme, že keby sme si vtedy (dávno) kúpili pár akcií Microsoftu, Googlu, Facebooku, Applu ... bolo by nám dnes sveta žiť! 

Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi 
Z dlhodobého hľadiska prinášajú akcie najvyššie zhodnotenie, preto akcie. No netreba zabúdať na diverzifikáciu vo všetkých jej parametroch. 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava 

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co., , s.r.o., Bratislava 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 

Ján Majerský, managing director, Proma 
 

25 % Reality 

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava 
Spustila sa nekontrolovateľná emisia financií centrálnych bánk s cieľom eliminovať domino efekt bankrotov. Táto situácia rozhodne napomôže k samotnému znehodnoteniu hodnoty peňazí. Preto disponibilné zdroje je potrebné investovať do trvácnych hodnôt. Reality sú logickým výberom.

Ivan Rolný, člen predstavenstva, ITB Development 
V roku 2021 by som odporúčal investovať do realít, konkrétne v Bratislave, pretože si myslím, že ide o jednu z mála bezpečných investícií v súčasnosti. Takáto investícia totiž nebude podliehať inflácii a podľa môjho odhadu môže priniesť zhodnotenie na úrovni minimálne 15 percent. Už rok 2020 nás presvedčil, že nehnuteľnosti nestrácajú svoju hodnotu ani v ekonomicky náročných situáciách, akou je napríklad pandémia koronavírusu. 

Martin Šmigura, investičný riaditeľ, WOOD & Company 
Keďže len nedávno prišli tisícky Slovákov o prostriedky investované do nedôveryhodných produktov, najprv si treba zodpovedať otázku „ako“ a potom „do čoho“. Ľudia by mali investovať zodpovedne a v spolupráci s profesionálmi, ktorí majú dlhodobé skúsenosti, konzistentné výsledky, transparentnú komunikáciu a multi-level ochranu investičných vkladov. Tá spočíva v licencii od národnej banky, pravidelnej valuácii portfólia a auditoch od renomovaných firiem. V prípade otázky „do čoho“, by ľudia mali prioritne investovať do produktov, ktoré sú im zrozumiteľné a adekvátne ich situácii a rizikovému profilu. V súčasnej dobe teda skôr do konzervatívnejších a menej volatilných produktov, ako sú napríklad reality (pozemky, byty, podielové fondy), alebo akcie spoločností / fondov investujúcich do defenzívnych sektorov. A hlavne netreba zabúdať na diverzifikáciu ako zlaté pravidlo zodpovedného investovania. 

Martin Jacko, managing partner, Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava 
Z dlhodobého hľadiska sa mi javí (konzervatívnejšia) voľba investícii do nehnuteľností ako zatiaľ najstabilnejšia a najvýhodnejšia. 

Vladimír Hanes, zakladateľ, Hanes Exeuctive Search 
Osobne do realít, ale samozrejme záleží od individuálnych očakávaní a potrieb investora. 

Peter Augustinič, obchodný a marketingový riaditeľ, QBSW 
Vhodné reality v Bratislave napríklad, umenie a rozvoj vlastného podnikania. To sú podľa mňa správne možnosti. 

Peter Halász, konateľ, Jaga Group 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave 

Alan Sitár, Managing Director, Capital Partners Consulting, a.s. 

Norbert Kuchta, riaditeľ, Trumpf Slovakia 

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s. 

Roman Oroš, finančný riaditeľ, PEPCO SK & CZ 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava 

Stanislav Hreha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Východoslovenská vodárenská spoločnosť 

Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia 

21 % Alternatívne investície 

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum 
Po tom, čo sme ako spoločnosť prežili celý rok s pandémiou koronavírusu a čo nás s ňou ešte čaká v budúcom roku, by som určite v osobnej rovine odporučil konzervatívne investovanie do rodiny. V prípade našej spoločnosti, hľadať investovanie do akcií skutočných lídrov. Časť investícií aj do rizikového kapitálu – veda, školstvo, kultúra. Dúfam, že hlavná lekcia roku 2020 nás pomaly mení k lepšiemu. K poznaniu, že dobrý život môže byť aj život plný vážnych skúšok. Pretože ak ich prijmeme a popasujeme sa s nimi, spoznáme rezervoár sily v nás, ktorá nám bude po ruke aj v časoch postskúškových. Inak povedané, bude to tá najlepšia investícia, akú sme mohli zrealizovať. 

Pavel Nechala, advokát, Nechala & Co. S.r.o. 
Podnikanie, potrebujeme viac ako v minulosti rozbehnúť krajinu. Nemusíme sa ale nevyhnutne vrátiť ku všetkému spred koronakrízy. Máme potenciál využiť vzdelanie a skúsenosti ľudí, treba ešte odvahu. Podnikaním môžeme dosiahnuť aj osobný prospech aj pomôcť iným. 

Katarína Zavacká, historička práva 
Do celoštátneho vzdelania detí ale i učiteľov. 

Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko, s.r.o. 
Možností je veľa. Stojíme na prahu nových výziev z pohľadu udržateľnosti a obnoviteľných zdrojov, čo vnímam nepochybne ako zaujímavú investičnú príležitosť. Dobre investovať znamená nakombinovať vyvážené investičné portfólio a rozložiť svoje peniaze podľa časového horizontu a miery rizika, ktorú je človek ochotný akceptovať. 

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron 
Konkrétne so zdravým rozumom. 

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company 
Veľká istota roku 2021 budú doručovacie služby. Investujte do nejakých, alebo ich sami vytvorte. 

Rastislav Kočan, Managing Partner, Go4insight 
Najlepšie je (už konečne) investovať do svojich detí, do vzťahov s manželkou/manželom, do priateľstiev, do a iných zmysluplných aktivít. Akcie, bitcoin, zlato...môžu prísť na rad až potom. 

Roman Kučák, CEO & co-founder, Anodius 
Inovácii a rozvoja vlastnej spoločnosti. Kríza je vždy ten správny čas na inovácie. 

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava 
Rada k investícii bez definície zámeru a horizontu je zavádzajúca. 

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies, s.r.o., Bratislava 
Očakávam dobrý rast v zberateľských predmetoch ako  historické predmety, obrazy, mince, poštové známky, či archívne víno. 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s. 

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o. 

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky 

11 % Venture projekty 

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s. 
Myslím si, že terajšie obdobie je špecifické v tom, že je potrebné ešte viac, ako kedykoľvek predtým myslieť na budúcnosť. Kde svet smeruje? Myslím si, že je dôležité, aby veľká časť investícií šla do nových, rozvojových projektov, ktoré môžu pomôcť ľudstvu, planéte. Ekologické projekty (zelená ekonomika), projekty podporujúce automatizáciu, digitalizáciu alebo v princípe čokoľvek iné čo má šancu pomôcť našej planéte, aby sme si ju chránili, šetrili. 

Peter Vrábel, managing parner, LEGATE, s.r.o., Bratislava 
Investícia do projektov nie je síce bezúdržbová, ale  pokiaľ má investor víziu ako daný biznis rozvíjať a manažment projektu ho aj baví, niet lepšieho zhodnotenia. 

Pavel Šimon, konateľ, Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš 
Správny projekt/y zabezpečí vysoký výnos a aj iné pridané hodnoty. 

Dennis Fino, CEO, Barney Studio 
Investujme aj v roku 2021 do projektov, ktoré zlepšia svet - to je jedno, akým spôsobom alebo v akých oblastiach. Po roku 2020 bude mimoriadne dôležité tvoriť veci so skutočnou hodnotou a také projekty podporiť aj investične. Svet sa totiž zmieta v zlej situácii. Pracujme buď s finančnou investíciou, alebo investíciou svojho know-how - aj to má cenu zlata. 

Ján Kutan, partner, Kutan & Partners 

Štefan Vadocz, riaditeľ, Neopublic s.r.o. 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble 

4 % Hotovosť 

Gabriela Homolová, konateľka, Homola, s.r.o., Bratislava 
Do ničoho. Treba šetriť a mať hotovosť, nik nevie, čo ešte príde. 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

2 % Dlhopisy 

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou 
Odpoveď na otázku do čoho je najlepšie aktuálne investovať, závisí od investičného cieľa, ochoty podstupovať riziko, či od  očakávaného výnosu a s ním súvisiaceho investičného horizontu. Atraktívny v súčasnej dobe môže byť nákup kvalitných korporátnych dlhopisov. 

2 % Zlato a komodity  

Juraj Sinay, člen výkonného výboru, Zväz automobilového priemyslu 
Zlato nestráca v podstatne na hodnote. Je to nízko riziková investícia.