Politické preferencie sa menia. Víťaz volieb stratil tretinu, SaS rastie a na čelo sa prebojoval Pellegriniho Hlas. Keby sa voľby konali dnes, hlasovali by ste rovnako ako vo februári? 

57 % Určite áno, čas ukázal, že moje rozhodnutie bolo správne

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum 
Pravdepodobne áno. 

Dušan Elko, managing partner, SAM Headhunting Slovakia 
Rozhodne by som volil rovnako. Preferencie by sa menili bez ohľadu na to, kto by vo voľbách vyhral. Ľudia sú jednoducho netrpezliví a očakávajú vyriešenie situácie kývnutím prútika. 

Martin Melišek, CFO, Softec 
Skúsenosti ukazujú, že po každých voľbách vidíme zmeny preferencií vo všetkých prieskumoch. Tiež je vždy opozícia hrdinom, ktorý má na všetko správny recept a ukazuje ako by to urobila dobre, keby bola vo vláde. Akurát to nedokázali, keď boli vo vláde. Nevidím dôvod, meniť vlastné uvážené rozhodnutia na základe pár mesiacov, najmä v tomto neštandardnom krízovom čase, pričom tiež vidím, že niektoré veci by mala vláda robiť lepšie? Ja si počkám na preukázateľné výsledky a ignorujem veľké povolebné reči. 

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management 
Naša politická scéna potrebuje urgentne reálnych štátnikov, a nie pseudopodnikateľov, ktorí reálne so svojim podnikaním nepriniesli pre spoločnosť žiadnu pridanú hodnotu. 

Peter Kubovič, managing partner a advokát, HKP Legal, s.r.o., Bratislava 
Napriek tomu, že politika sa „ zvrhla" (celosvetovo) na politický marketing (zameraný len na kvantitu voličov), je nutné, aby aspoň časť politickej ponuky bola zameraná aj na kvalitu, t.j. na (menšiu) časť voličov, ktorí však dokážu oceniť hodnoty, racionalitu a odbornosť... 

Miroslav Očenáš, CEO & Founder, Kvety.sk 
Je priam neuveriteľné, aké kauzy v súčasnosti vychádzajú na svetlo. Preto nerozumiem rastu popularity politikov, ktorí sú za to zodpovední. Verím, že keby boli voľby, nedostali by hlasy. Držím palce, aby sa očista podarila. 

Filip Vítek, data science director, Teamviewer 
Nie všetci sú sklamaním posledných mesiacov a svojim správaním ukazujú, že by si boli zaslúžili aj viac podpory v ostatných voľbách. 

Stanislav Verešvársky, technický riaditeľ, SWAN, a.s. 
Určite by som niektoré preferencie „ kozmeticky" smeroval inak, ale to, čo by sa nemenilo, je moja hodnotová orientácia a z nej vychádzajúca voľba. A v týchto veciach nie je dôvod meniť stanoviská. Po 12 rokoch vlády Smeru a spol. Slovensko zmenu potrebovalo a  potrebuje a to  hlavné, čo som očakával - očistenie súdov, prokuratúry, polície, štátnych úradov a inštitúcií od skorumpovaných ľudí - sa našťastie deje. A verím, že sa aj naďalej bude diať, vrátane postihu najvyšších predstaviteľov, ak sa podarí dokázať konkrétne porušenia zákona. 

Štefan Vadocz, riaditeľ, Neopublic s.r.o. 
Volil som a budem voliť stranu, ktorá má jasne sformulovanú víziu pre krajinu a detailný plán ako postupovať. Privítam ak súčasná politická reprezentácia umožní väčšiu mieru participácie verejnosti. 

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec 
Od založenia strany SAS ju volím v každých voľbách, hoci niekedy by si zaslúžili prefackať. Majú potenciál stať sa skutočnou liberálno - pravicovou stranou. Nevedia si však získať ako členov skutočných úspešných selfmade podnikateľov, ak to neurobia, tak sa nad 20 percent nedostanú, a to je chyba, lebo nevýrazní členovia voličov neoslovia. 

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s. 
Myslím, že to boli už štvrté voľby, čo som hlasoval rovnako. Vždy sa dá nájsť niečo na kritizovanie, ale v dôležitých veciach som spokojný, či boli v opozícii alebo vo vláde. 

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava 
Mám čisté svedomie a voľbu by som zopakoval rovnako. 

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory, s.r.o. , Bratislava 
Hlasoval by som určite rovnako, vývoj po voľbách ma len utvrdil v tom, že som sa rozhodol správne. 

Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia 
Som presvedčená, že hodnoty vyjadrené rozhodnutím vo voľbách by mali prekonať aj ťažký polrok. Ak sa však preferencie dramaticky menia, hovorí to nielen o nezvládnutí moci, ale aj o kvalite politického marketingu a silnom ovplyvňovaní emóciami. 

Gabriela Homolová, konateľka, Homola, s.r.o., Bratislava 
Komentovať prieskumy verejnej mienky tri a pol roka pred voľbami mi pripadá absurdné. 

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava 
V najbližšej rodine sme volili traja a dohodli sme sa, že dáme 1 hlas strane „ Za ľudí" kvôli ich profesionalite a vyzretým osobnostiam, 1 hlas „Progresívnemu Slovensku" kvôli podpore mladej generácie a 1 hlas „ OĽANO", aby dozerali na politickú čistotu. Po niekoľko mesačnej skúsenosti s touto vládou by sme volili rovnako. 

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron 
Keďže zo zásady nevolím populistické strany, nemusím svoju voľbu prehodnocovať. 

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC 
Volil by som tú istú stranu, no bol by som nešťastný, ak by opäť vznikla rovnaká koalícia s rovnakou pomernou silou jednotlivých koaličných strán. Nefunguje to! 

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group 
Vo svojich názoroch ostávam konzistentný, čiže aj s odstupom času si myslím, že SaS má potenciál. 

Peter Augustinič, obchodný a marketingový riaditeľ, QBSW 
Volil som Progresívne Slovensko a spravil by som to opäť. Jednoznačne chýbajú vo vládnej zostave a Richard Sulík nemá partnera, ktorý by ho viac podporoval. 

Roland Dvořák, generálny riaditeľ, FinGO.sk 

Alan Sitár, Managing Director, Capital Partners Consulting, a.s. 

Katarína Zavacká, historička práva 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta, a. s., Bratislava 

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert, k.s., Bratislava 

Milan Michalík, obchodný riaditeľ, International BEZ Group 

Klaudia Bednárová, managing director, the Bridge 

Peter Vilem, riaditeľ, Vema, s.r.o., Bratislava 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble 

Maroš Ďurik, CEO, Across Private Investments 

Anna Hudáková, business & HR consultant 

Jozef Berko, konateľ, Potraviny DELIA 

Peter Čavojský, partner, CLS Čavojský & Partners, s.r.o. 

16 % Zrejme áno, aj tak si veľmi nie je z čoho vyberať 

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou 
Asi tak sa to zatiaľ ukazuje. Lebo ak z volieb má vzniknúť vláda, ktorej cieľom je optimalizovať úlohu štátu, ktorá bude primerane eliminovať vplyv krízy a prehlbovať komplexnú tvorbu podmienok na zvyšovanie kvality života na Slovensku, tak z tohto pohľadu obyvatelia SR zvolili dobre. Ale ak  chceme, aby štát a jeho orgány udržiavali v optimálnom chode všetky spoločensky významné funkcie verejného sektora týkajúce sa života ľudí a celej spoločnosti. Tak je tu potrebné presadiť výrazné zmeny. Najmä také, ktoré dokážu identifikovať nerovnovážne procesy a obnovovať rovnováhu predovšetkým vo vzťahu k nerovnostiam vyvolaným globálnym vývojom a v značnej miere aj oligarchami... 

Štefan Kassay, predseda dozornej rady, I.D.C. Holding 
Gaussova krivka sa nikdy nenaplní podľa nášho želania, skôr podľa nášho vonkajšieho vplyvu. 

Richard Willmann, riaditeľ, crooce.com 
Nie je správne hodnotiť zápas po prvej tretine. V každom prípade, nech by bol v koalícii dnes ktokoľvek, s najväčšou pravdepodobnosťou by čelil rovnakému tlaku a útokom ako kabinet p. Matoviča. Doprajme im ešte čas. Za mňa je to to najlepšie, čo sme za dlhé roky mali. 

Peter Lang, konateľ, Caarnie, s.r.o., Bratislava 
Je zložité žiť s vedomím, koľko percent dostávajú populistické strany a populistickí lídri bez reálneho programu. Koľko percent dostávajú fašisti aj politici zdiskreditovaní 12 rokmi kradnutia a zneužívania moci. Frustruje ma, ako málo hlasov dostáva ten zbytok spektra.... 

Peter Patek, konateľ, Plastix, s.r.o. 
Nemôžem povedať, že to robím úmyselne, ale strany ktoré som volil, sa väčšinou nedostanú do parlamentu (okrem čias socializmu). Určite to nie je len otázka programu, nikto predsa nepovie, že nechce lepší život pre všetkých, alebo že bude podvádzať a kradnúť, problémom je najčastejšie spôsob argumentácie, volebná kampaň. Výsledkom potom je, že ten kto chcel iba vodu nosiť a sem tam miešať karty musí riadiť štát. 

Anton Scheber, konateľ, Softec, s.r.o. 

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava 

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky 

7 % Asi nie, uvažujem o iných alternatívach 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 
Veľa strán sa do parlamentu nedostalo a niektoré prešli len o vlások, a nie je isté či by sa do parlamentu opätovne dostali. Niektoré strany, čo sa do parlamentu dostali, sklamali a je len málo pravdepodobné, že by si vylepšili image. No zatiaľ si najlepšie z vládnej koalície vedie SaS. 

Pavol Benčík, CEO, Bencik Culinary Group 

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o. 

Milan Drahoš, country manager SK & CZ, PEPCO SK & CZ 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava 

10 % Určite nie, zvolení politici ma úplne sklamali 

Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool, s.r.o., Košice 
Žiaľ nenaplnili to čo som od nich očakával.... 

Pavel Nechala, advokát, Nechala & Co. s.r.o. 
Koalícia PS - SPOLU už neexistuje. Ale verím, že sa zvýši dopyt po racionálnej politike, kde nerozhoduje schopnosť získať si pozornosť na sociálnych médiách, ale schopnosť ponúknuť dobré riešenia, dôveryhodných predstaviteľov a integritu voči nekalým praktikám. V opačnom prípade sa bude prehlbovať nestabilita a extrémistické názory. 

Marcel Kaščák, člen predstavenstva, Tatra banka, a.s. 
Berúc do úvahy všetky pozitíva, ktoré výmena vládnej garnitúry priniesla, nemôžem skryť sklamanie a rozčarovanie nad neprofesionalizmom riešenia mnohých prioritných problémov našej spoločnosti. 

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava 
Morálka je málo. Politici a lídri potrebujú aj manažérske zručnosti, všeobecný spoločenský rozhľad,  vzdelanie a naozajstný program, plán krokov nakladania so získanou mocou. Aj keď uznávam, že vybrať bude ťažké. 

Tomáš Kalivoda, riaditeľ sekcie komerčného poistenia, Union poisťovňa, a.s. 
Aktuálnej vláde kvitujem prebiehajúce čistky v Slovenskej justícií. Ale inak som veľmi sklamaný zo zmeny smerom k populizmu, z absencie odbornej diskusie k návrhom dôležitých zákonov a z politického divadla, ktorého sme často svedkami. Nepáči sa mi ani časté ventilovanie si koaličných sporov cez sociálne siete, čo tiež dôvere voči vláde nepridáva. Časté víťazstvo ega nad odbornosťou a zdravým rozumom. A to je škoda. Pretože Slovensko potrebuje uveriť, že politika sa dá robiť odborne, bez škandálov a čestne. 

Peter Krúpa, generálny riaditeľ, Hubert J.E. 

10 % Iné/Nevyjadrujem sa/Neviem 

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich 
Hlasoval by som s ohľadom na aktuálnu situáciu (preferencie strán) tak, aby mohla byť zostavená koalícia, ktorej program by najviac zodpovedal mojim predstavám o ďalšom smerovaní Slovenska. 

Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ, ProCare a Svet zdravia 
Slovenská politická kultúra a zrelosť je ešte stále veľmi naivná a mladá. S tým sú spojené aj príbehy a osobností politických lídrov, aj ich neskoršie názorové zmeny, nestálosť a najmä zlyhania. Slovensko ešte potrebuje čas na „vyzretie" politiky a aj politikov. 

Peter Halász, konateľ, Jaga Group 
Nie som si istý, či koalícia, ktorú som volil ešte existuje. Rád ale citujem Petra Schutza - v čase, keď je o Matovičovi nemožné utrúsiť jedno vľúdne slovo, je dobré si povedať, že keby nič iné už nebolo, tak vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve aj s trestnou koncovkou už bohato stálo za tuto vládu. 

Martin Wiedermann, generálny riaditeľ, Centrálny depozitár cenných papierov SR 
V mojom prípade by správna odpoveď bola kombinácia B a C t.j. Zrejme áno, ale uvažujem aj nad inými alternatívami 

Roman Kučák, CEO & co-founder, Anodius 

Ján Kutan, partner, Kutan & Partners