Pomôže plošné testovanie zastaviť šírenie epidémie, alebo by bol lepší lockdown?

18 % Jednoznačne plošné testovanie, aspoň sa nezastaví ekonomika 

Alexander Šrank, Country Managing Partner, PwC Slovensko, s.r.o., Bratislava 
Trasovanie a karanténa sú zatiaľ naše jediné zbrane proti vírusu. Držím palce, aby testovanie vyšlo.  Dokonca si myslím, že by sme mohli mať samotestovanie s využitím už dostupných krvných testov a nejakej štátnej aplikácie každý víkend a bola by to šanca dostať pandémiu pod kontrolu. Ak by sa podarilo vyvinúť test zo slín, na ktorom pracujú aj slovenskí vedci, nebolo by už treba ani tú kvapku krvi z prstu. 

Wilfried Serles, managing director, Grant Thornton Slovensko 
Plošný lockddown by bol pre ekonomiku neudržateľnou záťažou. Ak sa preň vláda rozhodne, musí nasadiť oveľa masívnejšiu finančnú pomoc pre firmy. Prvá pomoc Plus zďaleka nestačí. 

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava 
Napriek všetkým rizikám spojenými s celoplošným testovaním, si myslím, že toto je prijateľnejšia alternatíva ako lockdown, ktorý de facto zastavuje všetku ekonomiku. Ak celoplošné testovanie bude úspešné, podarí sa nám dostať do karantény väčšinu infikovaných ľudí, čo razantne zastaví šírenie a umožní zvyšku verejnosti žiť ako tak normálny život. Cieľovým riešením pandémie však ostáva vakcína a očkovanie obyvateľstva celej planéty. 

Anna Hudáková, business & HR consultant 
Je potrebné zabezpečiť jednoznačnú, odbornú a jasnú komunikáciu a prestať komunikovať cez sociálne siete, hlavne zo strany premiéra a členov vlády. V čase krízy je potrebná profesionálna krízová komunikácia, aby ľudia verili, že to má vlada pod kontrolou. Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron 
Po dobre zorganizovanom plošnom testovaní, ak budú karantenizovaní nakazení, skokovo sa zníži pohyb infikovaných. Dosiahneme teda efekt „ lockdown" bez toho, aby sme vypli ekonomiku. Problém vidím (zatiaľ) v absolútne nezvládnutej komunikácii našej vlády. Základná manažérska poučka je, že treba pracovať s pozitívnou motiváciou, nie s negatívnou - trestami a represiami. My z nepochopiteľných dôvodov však dostávame len tú negatívnu. To vôbec nepomáha. 

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta, a. s., Bratislava 
Určite je potrebné zlepšiť komunikáciu politikov s občanmi a novinári by nemali hľadať senzácie a strašiť občanov. 

Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko 
Nikto na svete nepozná riešenie tejto pandemickej krízy. Celoplošné testovanie je len ďalší pokus dostať epidemickú situáciu ako tak pod kontrolu. Treba to vyskúšať. 

Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin, a.s, Cífer 
Základom riešenia je poznanie hĺbky problému. Čo nám úplne chýba je jasný, zrozumiteľný a nemenný systém. Chaos servírovaný našou vládou je odrazom skutočnej situácie. Nechuť ľudí, podceňovanie, nevychádza z našich predstáv, ale z informácií ktoré sú nám denne predstierané.  Veľkou pomocou bol strach v 1.vlne, ktorý momentálne chýba, a tak sa pandémia mohla dostať do súčasných rozmerov. Obmedzenie pohybu + zmena prístupu k problému bude výzvou pre každého z nás. Myslím si, že len tak to vyriešime a to sami bez vlády. 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava 

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert, k.s., Bratislava 

8 % Lockdown je v súčasnom stave lepší, krivka už rastie príliš strmo 

Filip Vítek, data science director, Teamviewer 
Lockdown už nastane tak či onak. Vládu k nemu  buď prinúti nárast úmrtí ešte pred celonárodným testovaním, alebo sa lockdown zavedie nepriamo tým, koľko ľudí uväzní doma samotný výsledok ich testu. 

Michal Rybárik, predseda, Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu 

Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi 

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky 

29 % Testovanie je správne, ale nevyhnutné je aj obmedziť pohyb ľudí 

Marián Christenko, generálny riaditeľ, KOSIT, a.s., Košice 
Riešenie, ktoré vybrala vláda, to je kombinácia plošného testovania s čiastočným lockdownom, považujem za dobré riešenie. Z pohľadu zamestnávateľa riziko vidím zatiaľ v tom, či sa pri testovaní podarí zvládnuť otestovať všetkých, ktorí majú o testy záujem a či budú môcť nastúpiť do práce. 

Peter Patek, konateľ, Plastix, s.r.o. 
Plošné testovanie vyradí do karantény istú časť populácie. Úmerne tomu sa primerane obmedzí aj aktivita celej spoločnosti. Lockdown nad tento prirodzený stav by mal byť výsledkom analýzy širších súvislostí a nemal by vychádzať iba z čisto medicínskych a etických pohľadov. 

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum 
Testovanie spolu s čiastočným uzavretím krajiny môžu skutočne pomôcť Slovensku. Všetko bude záležať na ochote prísť a otestovať sa. Zatiaľ to vyzerá pozitívne, ale čakajú nás ešte dva víkendy. Podľa nich bude potrebné prijať rozhodnutie. A to bude skutočná výzva. 

Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners 
Štát musí pri prijímaní opatrení myslieť na mnoho faktorov a na základe odborných analýz zvážiť, ktorú Slovensko potrebuje. Realizácia plošného testovania nám nezaručuje zastavenie epidémie, ale podchytenie ohnísk a pozitívnych prípadov. Myslím si, že tak ako plošné testovanie, tak aj lockdown má svoje riziká, zvažoval by som preto možnosť čiastočného lockdownu. 

Peter Halász, konateľ, Jaga Group 
Momentálne si myslím, že kombinácia mäkkého lockdownu, ktorý nezabije úplne ekonomiku, a testovania je rozumný kompromis. Pevne držím palce nám všetkým, aby sa to podarilo. 

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory, s.r.o. , Bratislava 
Treba hľadať kompromisné riešenie, ktoré nepoloží ekonomiku na kolená a zároveň spomalí šírenie nákazy. Taktiež je nutné od vlády transparentnejšie komunikovať zásahy do podnikateľského prostredia so zrozumiteľnými inštrukciami a pomocou pre najpostihnutejšie segmenty. 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 
Testovanie môže byt úspešne iba ak sa ľudia prídu dať otestovať a následne zostanú doma nejaký čas. 

Peter Dostál, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Aliter Technologies, a.s., Bratislava 
Chápem, že situácia je kritická, ale pripraviť plošné testovanie v tak krátkom čase s takou veľkou účasťou je na hrane realizovateľnosti, a preto bude nutná kombinácia s obmedzením mobility. Ďakujem všetkým, ktorí pre nás testovanie budú realizovať a držím im palce. 

Gabriela Homolová, konateľka, Homola, s.r.o., Bratislava 
Pokiaľ nebude vakcína, vírus tu bude stále. Väčšina rozumných ľudí vie, čo má robiť. Dôverujem vláde a odborníkom. 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 
Pri rýchlosti akou sa šíri vírus medzi ľuďmi a pri napĺňaní nemocníc pacientami na JIS-ke a na ventilátoroch, dôverujem rozhodnutiam pandemickej komisie  a vláde. Je neprípustné aby opozícia a najmä SMER a Hlas, ktorý zanechali zdravotníctvo v katastrofálnom stave zneužívali túto situáciu na politické ciele. 

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s. 
Nikomu nezávidím, že má práve toto rozhodovanie na starosti. Najviac by som sa prihováral za čo najindividuálnejší prístup - k regiónom, podnikateľským aktivitám, podujatiam. Snaha riešiť všetko celoplošnými opatreniami je len prejavom lenivosti, ignorancie alebo nekompetentnosti. 

Peter Augustinič, obchodný a marketingový riaditeľ, QBSW 
Problém súčasnej situácie je najmä komunikačný chaos vládnej garnitúry. Nejasnosť a neistota. Každý deň sa meniace nariadenia a opatrenia alebo dohady o nich. Lebo som presvedčený, že ľudia pochopia a budú rešpektovať zmysluplné kroky, pokiaľ uvidia správny „leadership” a budú mať veci správne a jasne odkomunikované. 

Miron Zelina, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva, Privatbanka, a.s. 
Obávam sa, že sme sa dostali do situácie, keď sa nevyhneme nepríjemným opatreniam, takže lockdown sa nedá vylúčiť. O to dôležitejšia bude zodpovednosť každého z nás, aby sme v maximálnej miere obmedzili šírenie vírusu. 

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou 

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o. 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble 

Daniel Gašpar, Managing Partner, Crowdberry a.s. 

27 % Vláda vyvoláva chaos a nevôľu, dôležitejšie ako opatrenia je získať dôveru národa 

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava 
Plošné testovanie je prehnané mrhanie verejnými zdrojmi. Možno len s cieľom šokovať aj svetové média a zaujať ďalších sledovateľov na facebooku.  Ak by sa uvedené zdroje využili skôr na dobrovoľné testovanie za významne znížené platby či posilnenie kapacít na riešenie akútnych stavov, zvýšili by sme dôveru obyvateľstva v zmysluplnosť. 

Milan Hrbek, advokát, partner, Černejová & Hrbek 
Vláda absolútne nič neurobila pre prípravu na druhú vlnu pandémie. Otvorila školy bez toho, aby vyhodnotila následky tohto kroku. Školopovinným deťom nevytvorila žiadne podmienky na dištančné vzdelávanie. Prostriedky na jednorazové testy mohli byť poskytnuté na opakované testovanie zamestnancov u veľkých zamestnávateľov, ktorí nepochybne boli pripravení poskytnúť aj vlastné zdroje a tým zachrániť výrobu (aj svoje prevádzky). Postupne sa mohlo testovanie rozširovať ako bežná súčasť života ľudí. Celoplošné testovanie, s toľkými výnimkami a nepripravenosťou, je už iba mediálnym virtuálnym simulovaním činnosti nášho vodcu, v údajnom záujme národa. Ako chutí moc. 

Peter Lang, konateľ, Caarnie, s.r.o., Bratislava 
Nie som proti testovaniu, žiaľ spôsob, akým sa to celé chystá a komunikuje, signalizuje, že to môže dopadnúť ako všetky veľkolepé myšlienky nášho premiéra. Ako bublina, ktorá zostane prázdna a počká si, kým ju nahradí iná veľkolepá a opäť prázdna bublina. 

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s. 
S veľkou pravdepodobnosťou plošné testovanie i lockdown pomôže spomaliť šírenie epidémie. Len, akú daň za to zaplatíme. Pád ekonomiky bude mať dlhodobé dopady na viaceré časti života a v konečnom dôsledku i na zdravie. Ja osobne už prestávam veriť tejto vláde v riešení pandémie. Je to veľmi chaotické. 

Ivan Harant, konateľ, MIP, s.r.o. 
Sústavné menenie opatrení vytvára chaos. Retroaktivita opatrení vytvára nedôveryhodnosť. Vulgárnosť, arogancia a trápnosť vo vyjadrovaní a vystupovaní  premiéra a niektorých ministrov rozdeľuje spoločnosť na nezmieriteľné tábory. A chaos, nedôvera a rozdeľovanie spoločnosti nemôže viesť k upokojeniu situácie a k zvládnutiu pandémie. 

Maroš Ďurik, CEO, Across Private Investments 

Peter Krúpa, generálny riaditeľ, Hubert J.E. 

Peter Čavojský, partner, CLS Čavojský & Partners, s.r.o. 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava 

Marek Juhás, riaditeľ, STILL SK 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s. 

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

18 % Neviem/ Nevyjadrujem sa /Iné 

Martin Melišek, CFO, Softec 
Myslím, že na túto otázku hľadajú odpovede všetky krajiny v Európe a ja vôbec netuším, čo je lepší scenár. Nikto zatiaľ nezistil, aký skutočný účinok bude mať plošné testovanie. Asi kombinácia testovania a obmedzenia pohybu bude mať účinok, spätne ale nebude možné vyhodnotiť, ktoré zložka bola účinnejšia. Ja dúfam, že to skutočne zaberie a postupne sa bude život normalizovať. 

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management 
Nápad a myšlienka dobrá, no prevedenie nemožné a určite vo finálnom výsledku bude aj neefektívne. Dôvodov je viacero, zlá organizácia, krátky čas na prípravu, nízka kvalita organizačného tímu a to najpodstatnejšie, nezodpovednosť občanov SR. Samozrejme budem držať palce a čísla nám ukážu realitu. 

Martin Kostič, riaditeľ, Emark, s.r.o. 
Bez toho, že by som chcel zľahčovať Covid a jeho nebezpečenstvo, považujem opatrenia (nie len slovenskej) vlády za značne prehnané. Aktuálne nebezpečnejšie pre ľudstvo, než Covid, je ekonomická kríza, ktorú si jednotlivé krajiny vyvolali svojimi jednostrannými opatreniami nehľadiac na ich dopad na ekonomiku. 

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora 
Odpoveď na takúto vysoko odbornú otázku ťažko môžu dát laici. Keďže ani odborníci, a ani „odborníci" nie sú v odpovediach za jedno, zostáva už iba buď slepo veriť vyhláseniam autorít, alebo hľadať vlastnú cestu k čo najobjektívnejšej odpovedi. Naše autority šírením poloprávd, strachu, hystérie či vyhrážkami a zastrašovaním má k takejto viere nepriviedli. Žiaľ takáto deštrukcia hodnotového systému povedie len k ešte ďalšiemu exodu schopných a poväčšine aj vyštudovaných ľudí, a zostávajú nám tu stále viac iba „obyčajní ľudia"... 

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri 
Ani jedno z uvádzaných opatrení mi nedáva zmysel. Predovšetkým by sa totiž mala zodpovedať základná otázka, ktorú si musí vždy na začiatku zodpovedať nielen krízový manažment, a to, ako dlho bude situácia (problém) trvať. V danom prípade sa zjavne vychádza z ničím nepodloženého optimistického scenára, že za niekoľko týždňov alebo nanajvýš mesiacov bude po probléme. Tento druh naivity sa dal možno odpustiť na jar, kedy išlo o relatívne nový fenomén, a preto chýbali skúsenosti. Teraz už potrebné skúsenosti máme a reálny scenár znie, že pôjde o beh na veľmi dlhú trať - roky, možno desaťročia. Tomu by sa mali prispôsobiť aj opatrenia. Okrem zdravotných problémov vyvolaných týmto vírom totiž máme aj mnoho ďalších zdravotných aj nezdravotných problémov, ktoré nemožno neriešiť, lebo nás prevalcujú. Bude to ako obrovská snehová guľa, z ktorej sa stane po krátkom čase ničivá lavína valcujúca celú spoločnosť. A aj ten pán Covid-19 sa potom bude javiť ako málo relevantný. 

Marián Marek, generálny riaditeľ, PosAm, spol. s.r.o. 
Som presvedčený, že ak by sme v predchádzajúcich mesiacoch  dokázali testovať a dohľadávať už v nasledujúcom dni po vzniku podozrenia, boli by sme dnes na tom oveľa lepšie. A ak sa v týchto činnostiach veľmi rýchlo nezlepšíme, budeme odkázaní na periodický návrat k čiastočnému alebo úplnému uzatváraniu ekonomiky až do času masovej dostupnosti očkovania. 

Štefan Vadocz, riaditeľ, Neopublic s.r.o. 

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava