Vláda Igora Matoviča skončila už po roku. Akou známkou ju hodnotíte?

36 % dostatočná

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Vzhľadom na krátkosť času pôsobenia, pandemickú situáciu a väčšinou absolútnu personálnu nepripravenosť, by som dal najradšej známku: katastrofa, ale uvoľnením rúk polície (tej viac slušnej) a súdnictva (toho menej skorumpovaného), dávam štvorku.

Ivan Štefanec, čestný prezident, Podnikateľská aliancia Slovenska
Vláda zlyhala najmä v boji s pandémiou.

Branislav Polák, Chief Inovation Officer, STARMEDIA Co., s.r.o.
Ryba smrdí od hlavy. Nezrelý, neschopný, nekompetentný a navyše psychicky nie zdravý premiér – mikromanažér je hlavným dôvodom.

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava
Pandémia nezvládnutá, štátna pomoc v kríze veľmi nízka, hádky v koalícii a za premiéra parlamentný šašo. Jediné plus je postupný odchyt zlodejov, ale aj tu prešiel rok a rozsudok zatiaľ žiadny.

Martin Melišek, CFO, Softec
Okrem plnenia protikorupčných sľubov všetko dobré prekryli negatíva ako nekonečné malicherné hádky, posielanie nezmyselných odkazov cez sociálne siete, zbabrané nákupy vakcín a ostatné prešľapy.

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Od vytvorenej koalície sme po voľbách očakávali optimalizáciu štátnej a verejnej správy. Koalícia, ak chcela realizovať  reštart a poprosiť o obnovu dôvery verejnosti mala začať zmenou štýlu vládnutia. Len s pohrobkami SMERU v podobe SME RODINA to ide ťažko. Musí nastať skutočná rekonštrukcia vlády aj ministerstiev. Napríklad ministerstvá zdravotníctva, školstva a kultúry sa doslova ponúkajú. Ministri vhodne využívali príležitosť a hrozili demisiami, resp. ich aj podali. Nešlo im iba o to, aby vytvorili tlak na Matovičovu abdikáciu, ale aby prekryli vlastné ministerské zlyhania a „bez straty desiatky“ preplávali do novej vlády. Výmena na premiérskom poste OĽaNO nebude ako mávnutie čarovným prútikom, po ktorom koalícia začne dobre vládnuť. Zlyhania sa týkali aj Veroniky Remišovej šéfky Za ľudí. Nakoľko chcela byť zodpovedná za eurofondy. Žiadny viditeľný pokrok za rok nepriniesla. Síce "neprehajdákala" miliardu eur, ako ju obvinila europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ale k efektívnejšiemu, spravodlivejšiemu, ľahšiemu a hlavne rýchlejšiemu využívaniu peňazí z EÚ zatiaľ nedošlo. Richard Sulík šéf SaS sľúbil zjednodušiť život podnikateľom, ale v iných krajinách to majú podnikatelia stále omnoho oveľa ľahšie. Navyše u nás sa mnohé veci skomplikovali napríklad v podobe zasielaných elektronických faktúr finančnej správe. Ostatní ministri nie sú na tom lepšie. Natália Milanová je asi najmenej kompetentná ministerka kultúry od roku 1989. Od ministra pôdohospodárstva dáva v rezorte ruky preč, kto môže. Minister školstva vo funkcii pláva a koná vždy naopak, ako má. Veľkolepá súdna mapa ministerky spravodlivosti – označovanej mnohými za najlepšiu členku kabinetu – smeruje k fiasku. "Ctihodní sudcovia" si ďalej robia čo chcú. Minister vnútra síce nechal vyšetrovateľom voľné ruky, ale pri obsadzovaní okresných úradov obsadil mnohé nekompetentnými osobami. Štefan Holý, ktorý sľuboval výstavbu tisícky nájomných bytov ročne, je stále na začiatku. Nové stavebné predpisy sú pre investorov v nedohľadne. "Zásadový“ minister práce Milan Krajniak neváhal pre presadenie politickej agendy zneužiť ústavu. Eduard Heger, ktorého viacerí vidia ako "Spasiteľa vládnutia koalície" v Pláne obnovy ani po vyše polroku nevie, kam ponúkané miliardy eur konkrétne investovať. A pokračovať by sa dalo ďalej.

Tomáš Kalivoda, riaditeľ sekcie komerčného poistenia, Union poisťovňa, a.s.
Oceňujem razantný prístup voči korupcií a rozviazanie rúk polície. Sklamaním je pre mňa každodenné víťazstvo ega nad záujmami občanov, politikárčenie a, žiaľ, aj častá neodbornosť. Tejto vláde som sám dal svoj hlas a dnes ma veľmi mrzí množstvo jej premárnených príležitostí ukázať, že to so svojimi sľubmi a s nezištnou službou pre Slovensko myslia vážne.

Stanislav Verešvársky, technický riaditeľ, SWAN, a.s.
Naplnila moje očakávania v boji s mafiou a vyšetrovaním rozkrádania, ale okrem chaotických protipandemických opatrení, neponúkla takmer nič pre určenie vízie, smerovanie a rozvoj krajiny. A to je trochu málo.

Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko
Len boj proti korupcii a organizovanému zločinu je na riadenie štátu málo.

Peter Kubovič, managing partner a advokát, HKP Legal, s.r.o., Bratislava
Boli tam aj pozitívne momenty (najmä v boji s korupciou), avšak všetko bolo finálne prekryté nezvládnutím pandémie – a predovšetkým nedostatočnými schopnosťami premiéra pre riadny výkon svojej funkcie...

Peter Lang, konateľ, Caarnie, s.r.o., Bratislava
Ak si predstavím priemer známok za rezorty, tak 2 za spravodlivosť a životné prostredie, 3 za hospodárstvo a informatiku, vyššie tie ostatné prepadáky nevytiahnu....

Pavel Nechala, advokát, Nechala & Co. s.r.o.
Aj keď úprimnosť snahe o "najlepšiu vládu" nemožno Matovičovi zazlievať, tak chýbajú reálne výsledky, zlyhania a chyby sú naopak viditeľné a napokon príspevok k polarizácii spoločnosti a zníženiu politickej kultúry tiež nezaslúžia pochvalu. Vládli nám jednoducho štvorkári.

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava

Ján Kutan

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert, k.s., Bratislava

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Maroš Ďurik, CEO, Across Private Investments

Martin Šimun, predseda predstavenstva, Dôvera zdravotná poisťovňa

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o.

31 % dobrá

Boris Lorenc, predseda predstavenstva, Camase
Známka odráža, že študent, v tomto prípade vláda, študoval počas pandémie a učil sa vládnuť, ako v súčasnosti študenti – on line. Niečo sa naučil, ale trojka je viac za snahu, ako za zvládnutie učiva. Napriek tomu z trojkárov sa často stávajú absolventi schopnejší sa uplatniť v živote viac ako jednotkári.

Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR
Vzhľadom na situáciu-pandémiu, odviedla kus poctivej práce – rozviazanie rúk polície, justičné, sociálne reforny, spokojnosť

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media
Vláda Igora Matoviča a jeho ministrov  robila najlepšie ako vedela. Mohlo by to byť lepšie, ale aj horšie.

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Veľmi ťažko sa hodnotí niečo, čo dokážem sledovať len z pohľadu, čo vidím v TV alebo čítam v médiách. Vláda jednoznačne nezvládla komunikáciu smerom von a ani smerom dnu. Nám bežným ľuďom vniesla veľa neistoty a medzi sebou sa hádali – katastrofálne. Popri tom úplne zaniká, čo všetko dobré urobili v boji s korupciou, v ekonomike, v životnom prostredí, v súdnictve. Napriek tomu, že od začiatku vládnutia je tu pandémia, mali to komunikačne zvládať o niekoľko levelov lepšie. Držím im palce, aby teraz ukázali to skutočné, čo v nich je a kvôli čomu sú tam.

Gabriela Homolová, konateľka, Homola
Určite celá vláda s covidom-19 nerátala a mala iné plány.

Rastislav Kočan, Managing Partner, Go4insight
Skúsme abstrahovať od výkonu premiéra (ktorého pôsobenie bolo úplne tragické) a pandémie. Začali sa zaujímavé reformy, zmenili sa viaceré paradigmy. Pre mňa bola Matovičova vláda veľkým sklamaním, ale stále o dosť lepšie ako predchádzjúce vlády Fica a Pellegriniho. Prosím nezabúdajme na to, do akého marazmu nás doviedlo osem rokov Smeru.

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory
Rok koalície ukázal, že niektoré strany neboli na vládnutie pripravené, najmä po odbornej stránke. Na druhej strane ma potešili výsledky v oblasti objasňovania trestných činov či pokroky v zjednodušení podnikania.

Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia
Komunikácia vlády zanechala po roku traumatizovanú a rozdelenú spoločnosť. Emócie prekryli fakty. Vďaka za prezidentku, ktorú táto krajina má.

Rudolf Adam, predseda predstavenstva, Finportal, a.s., Bratislava
Jednoduché ohodnotenie je zložité. Porovnávame to s vládou, ktorá bola predtým, s ľudmi, ktorí si vytvorili paralelnú políciu, súkromné bezpečnostné zložky v štáte a mali by byť vyšetrovaní za vlastizradu. Porovnávajme to s ľudmi, ktorí zdevastovali zdravotníctvo a nechali umrieť omnoho viac ľudí, ako spôsobili chyby pri riadení aktuálnej situácie. Porovnavajme to s ľuďmi, ktorí si zobrali viac peňazí, ako si vieme my všetci predstaviť. Výpočet ohavností je dlhý a zhrnutý x novinármi. Tak, tak ,.....

Martin Jacko, managing partner, Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, s.r.o, Bratislava
Je tu mnoho výsledkov a momentov, ktoré treba vnímať pozitívne. Avšak pandémia pripravila vláde veľmi ťažkú východiskovú situáciu, ktorá naplno odhalila nedostatky, ktoré by sme možno zisťovali postupne. K tomu sa pridali niektoré ďalšie negatíva. Celkovo by som to hodnotil na 2 až 3. Ostáva dúfať, že "zrekonštruovaná vláda" sa poučí z minulosti a pozitíva v budúcnosti prevážia.

Pavel Smetana, člen predstavenstva, Universal maklérsky dom, a.s., Bratislava
Dobré hodnotenie dávam za snahu nezasahovať do práce polície a nezávislosti súdov. Veľmi zlá bola predovšetkým komunikácia navonok i vo vnútri koalície. Zasahovanie do právomocí ministerstiev viedlo k chaosu nielen pri rozhodovaní v súvislosti s covidom-19.

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Ak by sme mali hodnotiť samotného expremiéra, tak by to bola známka nedostatočná. Ak hodnotíme celý vládny kabinet, tak ten ho potiahol na výslednú známku dobrá. Premiér musí byť v roli lídra a ten má najväčší vplyv na to, ako si členovia vlády dokážu rozumieť, pracovať efektívnejšie a dosahovať tak lepšie výsledky. Namiesto toho ho len rozdeloval.

Alan Sitár, Managing Director, Capital Partners Consulting, a.s.

Anna Hudáková, business & HR consultant

Anton Scheber, konateľ, Softec, s.r.o.

Anton Šnegoň, konateľ, Battal

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group

Peter Halász, konateľ, Jaga Group

23 % nedostatočná

Roman Kučák, CEO & co-founder, Anodius
Veľa kriku pre nič.  A je zrejmé, že covid-19 nie je tou hlavnou príčinou. Menej slov a viacej činov by som očakával do budúcnosti.

Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko, a.s.
Tisíce zbytečně ztracených životů, nezvládnutá pandemie, rozklad fungování státu, zbytečně promrhané stovky milionů EUR, rozvrácené státní finance, demontáž právního státu, zneužívání nouzového stavu,  omezování základních práv a svobod, nulová tolerance k jiným názorům, vyhrožování a zastrašování, výzvy k celostátnímu udavačství, papalášství a výhody a výjimky pro nové “naše lidi” a zejména celkové narušování základů fungování demokratického systému, to je vizitka na vládnutí naprosto nepřipravených stran a jejich kádrů. A po vynuceném faceliftu to asi nebude lepší, vládu drží pohromadě jen společné osobní, mocenské, obchodní a finanční zájmy, toto pouto je ovšem mimořádně silné. Vyhraj volby a můžeš všechno v praxi tzv. nové politické kultury...

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Takúto etatistickú vládu, drzo ignorujúcu základné princípy právneho štátu a trhovej ekonomiky, sme tu nemali od roku 1989. A nič na tom nemení ani fakt, že trvá pandémia. Naopak, súčasný stav ide v mnohom práve na vrub tejto vlády.

Marián Ráno, riaditeľ, Solidita, s.r.o., Bratislava
Prvý rok vlády sa niesol v znamení pandémie, pričom vláda nás ňou previedla tak, že momentálne patrí Slovensko medzi najhoršie štáty na svete v jej zvládaní. V oblasti podnikania nenastali významné zlepšenia. "Kilečko" neprinieslo žiadnu zásadnú pomoc podnikateľom. Avizované zvyšovanie daní bude bezprecedentný podraz na voličov.

Štefan Kassay, predseda dozornej rady, I.D.C. Holding
Nemožno pozitívne skĺbiť osobnosť naplnenú tendenciami všetko kritizovať, po zmene statusu s osobnosťou opačného pólu – prispievať k dobru.

Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin, a.s, Cífer
Náš premiér ostatný rok túto krajinu vôbec neriadil. A tak presne aj vyzerá. Chaos, bez systémovej a cielenej podpory, zlé čísla v ktorejkoľvek ekonomickej oblasti, zdravotníctvo na kolenách. Pandémia je výzva, ktorú nezvládol. Krajina stojí a padá na morálnej sile jednotlivcov (napr. zdravotníci), ktorí svojim prístupom napriek podmienkam pomáhajú situáciu zvládnuť sami a bez, dokonca napriek "pomoci" štátu.

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava

Akceptujem síce pandémiu a môže to byť čiastočným ospravedlnením. Ale, žiaľ, chýbala odbornosť, kompetentnisť a hlavne akcieschopnosť.

Martina Mundierová, CEO, MST Partners, s.r.o., Bratislava

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co., , s.r.o., Bratislava

Peter Krúpa, generálny riaditeľ, Hubert J.E.

Stanislav Hreha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Východoslovenská vodárenská spoločnosť

6 % chválitebná

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
V zásade si vláda plnila svoje programové vyhlásenie, no v boji s koronou zlyhala, najma minister Krajči a expremier Matovič. Opatrenia sa prijímali neskoro, často sa po prijatí menili, samotní členovia vlády ich nedodržiavali (napr. účasť expremiera Matoviča na svadbe bez rúška) Dodnes vláda nebola schopná prijať všeobecný odškodňovací zákon, ktorý predložil minister Sulík niekoľkrát na vládu. Ale v oblasti súdnictva a prokuratúry vláda a parlament schválili, čo vláda sľúbila v PVV.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Bolo by nesprávne, aby neslušné správanie tohto žiaka zatienilo pokrok, ktorý dosiahol v mnohých predmetoch. Neočakávané skúšky z predmetov, ktoré nebeské ministerstvo náhle zaviedlo a ktoré predchádzajúci žiaci nemuseli riešiť, síce nezvládol dobre, ale do budúcnosti je väčším nedostatkom skutočnosť, že si nedokázal zachovať chladnú hlavu a racionálne rozmýšľanie, než samotný výsledok.

4 % výborná

Štefan Pecen, konateľ, Simulta, s.r.o.
Výrazný pokrok v boji proti korupcii a vládnej kriminalite.

Milan Michalik, obchodný riaditeľ, PPA Controll, a.s., Bratislava