Koho by malo OĽaNO podľa vás nominovať za nového premiéra?

48% ministra financií Eduarda Hegera

 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble
Vyzerá rozumne.

Ivana Molnárová, generálna riaditeľka, Profesia.sk
Schopný, dokáže vystupovať na vejernosti, veľmi zrozumiteľné, rešpektuje dohody a zároven je rešpektovaný.

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Podľa môjho názoru má odborné aj osobnostné predpoklady zvládnuť funkciu premiéra.

Ivo Krpelan, CEO, PeWaS
Pán Heger je profesionál, dobre komunikuje a je to slušný človek. Verím, že by bol vhodnou alternatívou a zvládol by spojiť koalíciu a dobre, efektívne a bez zbytočných konfliktov viesť novú vládu. Avšak nebude to mať vôbec ľahké.

Pavel Nechala, advokát, Nechala & Co. s.r.o.
Pán E. Heger si zatiaľ počína vo funkcii s rozvahou, prehľadom a zvláda situácie, kde poslať premiéra I. Matoviča by znamenalo problém.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Okrem toho, že má super priezvisko, pôsobí pokojne, rešpektujú ho partneri aj oponenti a zdá sa mi, že najprv rozmýšľa a až potom koná alebo rozpráva.

Gabriela Homolová, konateľka, Homola, s.r.o., Bratislava
Nekonfliktne a odborne komunikuje.

Stanislav Verešvársky, technický riaditeľ, SWAN, a.s.
Nakoľko jeho komunikácia je asi najbližšie predstave, ako by mal premiér vystupovať a komunikovať.

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Myslím si, že pán Heger na to má najlepšie predpoklady. Môj názor je, že premiér má byť silná osobnosť, ktorá dokáže spájať, hľadať kompromisy a hlavne má silnú stránku v komunikácií. Líderské schopnosti, ktoré dokážu veci posúvať vpred a vytvárať prostredie, v ktorom je poriadok, slušnosť a ťah za výsledkami. Mám pocit, že terajší pán minister financií na to má.

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Mohol by to byť aj Gabor Grendel alebo Eduard Heger. No Igor Matovič by v žiadnom prípade nemal už sedieť v rekonštruovanej vláde.

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta, a. s., Bratislava
Kontinuita opatrení.

Pavel Smetana, člen predstavenstva, Universal maklérsky dom, a.s., Bratislava
Eduard Heger je patrně jediná alternativa a člověk, který by díky všeobecnému respektování mohl přispět k ukončení koaliční krize.

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Dohoda koaličných strán bude dobrou správou, až keď bude platiť aj o viac ako o tri týždne. Vládna koalícia tvrdí, že sa z krízy poučila. Čas ukáže, či aj predstavitelia OĽaNO pochopia, že oni dostali 25,8 percenta hlasov voličov aj vďaka tomu, že tu boli bezprecedentné útoky na prezidenta A. Kisku, útoky na SaS. (Zhodou okolnosti je jeden z bývalých buričov riaditeľom v rezorte, ktorý od volieb 2020 vedie významný predstaviteľ OĽaNO). Dostali toľko percent aj vďaka rozdúchavaniu vášní na Orave voči KDH, nezabudnime ani na nezmyselné naháňanie hlasov súperom pre ĽSNS čelnými predstaviteľmi PS po vzore OĽaNO. Veríme, že si volič neuloží v sebe len obdobie ultimát a demisií. Chceme veriť, že zlepšujúca sa situácia v nemocniciach a následné uvoľnenie opatrení uvoľní aj napätie v koalícii. Ale pocit premárnenej dôvery u občanov sa len tak nezmení. Nateraz je zmier dobrý na to, aby táto koalícia nepremárnila ďalšie šance. Napríklad v tom, aby očkovanie bolo absolútnou prioritou, aby opatrenia boli prospešné pre ľudí bude musieť Igor Matovič poraziť ego v sebe a nemyslíme tým len boj s dovidom-19, ale svoje doterajšie správanie a to, čo z neho moc dostala na sociálne siete a do médií. Bude musieť ukázať ľuďom, že chráni inštitúcie, lebo tie sú dôležitejšie ako on.

Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva, VÚB
Akceptovateľný pre všetkých z koalície a zároveň zrozumiteľný aj pre masy.

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Aj keď neviem, či je naozaj nevyhnutné, aby Igor Matovič podával demisiu. Myslím, že koalícia so SAS skončila tak či tak.

Anna Hudáková, business & HR consultant

Anton Šnegoň, konateľ, Battal

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava

Milan Michalik, obchodný riaditeľ, PPA Controll, a.s., Bratislava

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o.

Peter Čavojský, partner, CLS Čavojský & Partners, s.r.o.

Roland Dvořák, generálny riaditeľ, FinGO.sk

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory, s.r.o. , Bratislava

Stanislav Hreha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Východoslovenská vodárenská spoločnosť

37% nezávislého odborníka

Peter Halász, konateľ, Jaga Group
Snáď v čase vydania toho Trendu už budeme poznať odpoveď na otázku, kto bude novým premiérom . Pevne dúfam, že I. Matovič pochopí , že nevyhnutným , avšak nie jediným predpokladom preto, aby vláda  dovládla do roku 2024 je, že on sám nebude jej členom.

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Slovensko je novotvar na mape Európy, ktorého občania sa ešte len učia spravovať svoj štát. Keďže máme obrovskú emigráciu – zvlášť mladých a vzdelaných ľudí, a prakticky žiadne národné intelektuálne elity, budeme ešte dlho odkázaní vo voľbách vyberať len to tzv.menšie zlo.

Peter Vilem, riaditeľ, Vema, s.r.o., Bratislava
Slovensko by v tomto čase potrebovalo silnú manažérsku osobnosť, nezávislú od Igora Matoviča a OĽANO a ďalších politikov. Bojím sa však, že v súčasnej situácii je to sci-fi želanie.

Marcela Tokošová, riaditeľka, v.d. Kovotvar v Kútoch
OĽaNO určite nikoho!

Ondrej Sukeľ, prezident, Slovenská lekárnická komora
OĽaNO sa od začiatku svojej existencie profiluje ako strana nezaložená na klasickom straníckom chápaní politiky, ale ako polo-formálny subjekt združujúci osobnosti širokého spektra názorov, odborností či skúseností z verejného pôsobenia. Preto by výber všeobecne uznávanej autority – napríklad z akademického prostredia, samosprávy, či biznisu bol možno neštandardný, ale pre túto stranu prirodzený a mohol by prispieť k upokojeniu situácie. Takáto osobnosť by sa však musela náročným spôsobom vysporiadať s politickou legitimitou, aby vláda pod jej vedením nebola vnímaná ako úradnícka.

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava
OĽANO má tak slabú skladbu ľudí, viď čo vyprodukovali za premiéra, tak by asi bolo lepšie dať inzerát na Profesiu...

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava
Nikoho z tejto koalície. Uprednostňujem nové parlamentné voľby. Rada by som videla vo vláde SR a parlamente vzdelaných, charakterných  a skúsených ľudí s jediným zájmom: oddane slúžiť obyvateľom Slovenska.

Igor Hornák, predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions,. a.s.
Neviem sa rozhodnúť medzi Richardom Sulíkom a Jankou Bittó Cigánikovou. Preukázali zdravý rozum, charakter a pevné nervy v kríze a schopnosť racionálne pristupovať k probémom.

Štefan Kassay, predseda dozornej rady, I.D.C. Holding
Nemám konkrétneho človeka.

Marcel Kaščák, člen predstavenstva, Tatra banka, a.s.
Myslím si, že ideálny premiér by bol Ivan Korčok. Momentálne ťažko realizovateľná alternatíva, ale v súčasnej hlbokej politickej kríze má určite osobnostné a profesijné predpoklady situáciu stabilizovať.

Miron Zelina, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva, Privatbanka, a.s.
Moja odpoveď je naivná, politicky je to nepriechodné, ale hlavne chcem vyjadriť obrovské sklamanie z neschopnosti dohodnúť sa a to ešte v takej vážnej situácii, v akej sa nachádzame.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Bol by som za to, aby sa premiérom stal niekto, kto nie je dennodenne ovplyvňovaný aktuálnym dianím priamo na vláde. Niekoho, kto tam prinesie čerstvý vzduch a kto má skvelé manažérske schopnosti. Aj keď je to zrejme nemožné, ideálne niekto MIMO Oľano.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava
Ak sa má naplniť predstava p. Matoviča, že ostane na nejakej pozícii aj v novej vláde, tak, aby sa predišlo konfliktu záujmov, tak by mal byť premiérom niekto nezávislý. Aj keď si neviem niekoho takého predstaviť, ktorý by do toho s p. Matovičom išiel. Bohužiaľ.

Peter Patek, konateľ, Plastix, s.r.o.
"Nezávislý" odborník v službách OĽaNO, alebo člen OĽaNO neprinesie nič nové, pokým bude mať I. Matovič prístup na Facebook (prípadne na úrad vlády alebo parlament). Teraz prebiehajúci rozklad koalície môže mať za následok síce tvrdé a ťažké precitnutie, ale konečne môže viesť k dôkladnejšiemu a zodpovednejšiemu prístupu občanov k volebnému právu.

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Lýdia Eckhardt, majiteľka, Módny salón Lýdia Eckhardt

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o.

8% niekoho iného zo svojho prostredia

Boris Lorenc, predseda predstavenstva, Camase, a.s., Bratislava
Súčasní ministri budú spájaní s vládnou krízou, svoj postoj k nej ako aj ku koaličným partnerom vyjadrili, a cez túto optiku by bol každý z nich vnímaný aj ako predseda vlády, teda nešiel by na nový čistý list. Preto by bol lepšou voľbou menej známy kandidát, nekonfliktný, pragmatický a schopný prijímať kompromisy za dverami koaličných rád.

Peter Lang, konateľ, Caarnie, s.r.o., Bratislava
Obávam sa však, že s Matovičom za chrbtom, sa konflikty iba natiahnu v čase. OĽaNO mi žiaľ nepripomína zoskupenie svojprávnych ľudí, schopné reálnej sebareflexie, zvlášť keď ide o IM. Jeho spôsob lživej a zavádzajúcej komunikácie už na rovnakej úrovni zvláda aj Naď, ostatní síce ešte v komunikácii nezhrubli ako títo dvaja, ale argumentačné fauly už majú vo výbave azda všetci...

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Nový premiér, ak ho teda budeme mať, by podľa mňa mal spĺňať tieto dve podmienky: Má podporu a dobrú komunikáciu s rozhodujúcimi členmi OĽaNO (včítane Igora Matoviča) a je súčasne schopný manažér, ktorý má skúsenosť s vedením heterogénneho tímu, ktorého zloženie nevie ovplyvniť. A samozrejme, bol v takej pozícii úspešný. Neviem, či sa tie podmienky navzájom nevylučujú, v každom prípade už nemáme čas na experimenty.

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
Nech je to niekto, kto nie je súčasťou súčasného chaosu. Či už z prostredia stany, alebo z radov odborníkov (aj keď pre politikov má pojem odborník značne iný význam ako pre bežných ľudí).

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert, k.s., Bratislava

3% ministra životného prostredia Jána Budaja

Anton Scheber, konateľ, Softec, s.r.o.

2% ministerku kultúry Natáliu Milanovú

Filip Vítek, data science director, Teamviewer
Trochu menej testosterónu a trochu viac kultúry prejavu by sa naozaj zišlo.

2% ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky