Rozhodnutie nebolo právoplatné, musia teda obaja počkať na rozhodnutie Najvyššieho súdu. Sťažnosť voči rozhodnutiu ŠTS podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). „Spis bol doručený na NS SR v piatok 31. januára 2020,“ uviedla Zuzana Zvalová z Kancelárie predsedu ŠTS.

Prokurátor ÚŠP nedávno zamietol sťažnosť J. Barcziho a M. Preleca voči uzneseniu o vznesení obvinenia ako nedôvodnú. Dvojica je obvinená z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

O väzobnom stíhaní bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Tipos a bývalého šéfa IT rozhodol senát NS SR 5. decembra 2019. Na svojom verejnom zasadnutí čiastočne vyhovel sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu ŠTS v Pezinku, ktorý oboch pôvodne 29. novembra 2019 nezobral do väzby.

Oboch okamžite po zdôvodnení rozhodnutia eskortovali priamo z pojednávacej miestnosti príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže do väzby, a to do ústavov v Bratislave a Leopoldove. NS SR dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora je dôvodná len sčasti.

„Skutok, ktorý je kladený obvineným, sa stal,“ zdôvodnila vtedy predsedníčka senátu NS SR. V pozíciách, v ktorých obidvaja pôsobili, mali páchať spoločne trestnú činnosť a bude potrebné vypočuť viacerých svedkov a stotožniť viacerých svedkov v minimálne 144 prípadoch podozrivých hracích kont.

NS SR teda vyhovel prokurátorovi ÚŠP, len čo sa týka kolúznej väzby. Dvojica by v rámci prebiehajúceho trestného konania mohla ovplyvňovať svedkov. Rozhodnutie bolo právoplatné a nebol možný voči nemu riadny opravný prostriedok.

Najvyšší súd neprijal písomné sľuby a záruky obvinených a iných osôb. Dvojicu zadržali príslušníci NAKA počas akcie 26. novembra 2019.