Bankový sektor dosiahol v minulom roku na Slovensku čistý zisk 828,7 milióna eur. Podľa údajov Národnej banky Slovenska to znamená medziročný nárast o 14,1 percenta. V roku 2021 totiž banky zarobili 726,1 milióna eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, stúpli vlani o 6,7 percenta na 1,75 miliardy eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 12,2 percenta na 747,4 milióna eur.

V roku 2021 zisk bánk vzrástol zhruba o 55 percent. Medziročné porovnávanie ziskovosti je však podľa bánk zavádzajúce. V rámci dlhodobého priemeru nejde o výrazný skok. V roku 2020 totiž prišli dve hlavné okolnosti, ktoré ovplyvnili medziročný vývoj. Zrušenie bankového odvodu je jedným z dôvodov rastu vtedajšej ziskovosti.

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov, keď bola stagnácia a pokles úrokových príjmov, sa tento trend obrátil. Postupné zvyšovanie úrokových sadzieb, ako aj silný rast úverov sa podpísali pod ich medziročný rast. Zároveň aj vďaka rastu objemu produkcie sa bankám podarilo zvýšiť príjmy z poplatkov a provízií.

Na druhej strane, rast cien dvíha aj náklady bánk, keď po rokoch poklesov bankám vzrástli aj náklady na prevádzku. Minuloročné všeobecné prevádzkové náklady bankám stúpli podľa zverejnených údajov o 4,1 percenta na 1,45 miliardy eur.

Ďalšie dôležité správy

G20 Finance Ministers  in Buenos Aires
Neprehliadnite

Centrálne banky by mali spomaliť, inak hrozí smršť odporu