Kočnerova Threema ukazuje, že pred vraždou chcel platiť za „smrť“

Komunikácia mafiána Mariana Kočnera v aplikácii Threema vyplavila ďalší dôkaz, ktorý podľa obžaloby potvrdzuje, že si objednal vraždu novinára Jána Kuciaka. Emotikony znázorňujúce číslo 50 a šípka smerujúca na lebku s prekríženými hnátmi, odoslané Alene Zsuzsovej krátko pred tým, ako k vražde došlo, totiž zapadajú do kontextu vraždy, ktorý sa vyšetrovateľom podarilo odhaliť. O komunikácii M. Kočnera a A. Zsuzovej informovali denník SME a Denník N. Podľa vyšetrovateľov si totiž M. Kočner vraždu novinára objednal za 50-tisíc eur. Neskôr, keď vrahovia zistili, že zabili novinára a jeho snúbenicu, doplatil ďalšiu, doteraz nezistenú sumu. J. Kuciaka a jeho snúbenicu M. Kušnírovú zavraždili dve hodiny po doručení správy zloženej z emotikon.

Policajti v Hongkongu strieľali ostrými nábojmi 

Najmenej jednu osobu zasiahol hongkonský dopravný policajt, ktorý v pondelok ráno v čase dopravnej špičky strieľal do skupiny maskovaných demonštrantov snažiacich sa v rámci generálneho štrajku narušiť dopravu. Incident sa stal vo štvrti Sai Wan Ho počas protestov vysielaných naživo na Facebooku. Na záberoch je vidieť, ako policajt najprv zápasí s maskovaným mužom na križovatke, ktorú blokovali demonštranti. K policajtovi sa blíži ďalší maskovaný muž, ktorého príslušník postrelí do oblasti hrude. Muž sa rýchlo zvalí na zem a rukami si zviera ľavú stranu tela. Jeho stav nie je známy. Krátko nato je počuť ďalšiu streľbu a na záberoch vidno, ako na zem padá ďalší maskovaný muž, hoci nie je zrejmé, či bol zasiahnutý. Čoskoro dorazila poriadková polícia, ktorá pomohla dopravným policajtom potlačiť protest. Ďalšie zábery zachytávajú, ako policajti zadržiavajú dvoch mužov ležiacich na zemi. Prvý ležal v kaluži krvi a jeho telo bolo ochabnuté, druhý bol pri vedomí a komunikoval. 

Strana Za ľudí sa v pondelok pridala k dohode o neútočení

Neparlamentná strana Za ľudí sa v pondelok pridala k dohode o neútočení, ktorú v lete podpísali mimoparlamentné hnutie KDH a koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu. Ako uviedol predseda strany Za ľudí Andrej Kiska, do dohody sa doplnila klauzula o tom, že sa vylučuje akákoľvek povolebná spolupráca so Smerom-SD, SNS a extrémistami. Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska je podľa vlastných slov presvedčený, že na Slovensku dôjde k zmene, že sa krajina vráti späť občanom. „Voliči ale musia vidieť signály. Signály, že sú tu pripravené strany zostaviť silnú a spoľahlivú vládu,“ skonštatoval s tým, že strany spojené v dohode dokážu takúto vládu zostaviť. 

Volkswagen nevedel zaplatiť daň. Zarobil príliš veľa

Volkswagen Slovakia sa stal tretí rok po sebe najväčším platiteľom daní a odvodov na Slovensku. Vyplýva to z rebríčka, ktorý zostavil týždenník TREND a poradenská spoločnosť BMB Partners.

Počas slávnostného odovzdávania sa s úsmevom zdôverila s ťažkosťami, ktoré museli riešiť: „Tento rok pre nás nebolo jednoduché zaplatiť daň z príjmu, pretože sme nevedeli uviesť do príslušnej kolónky v elektronickom daňovom priznaní sumu našich tržieb. Tá bola viac ako desať miliárd eur. Systém je však nastavený len na desaťciferné sumy,“ uviedla K. Kutznerová. Vzniknutý problém riešil Volkswagen spolu so spoločnosťou BMB Partners, ktorá poskytuje automobilke daňové poradenstvo. „Už to mali pripravené tak, že to podajú na papieri, ale napokon finančná správa pár dní pred termínom oznámila, že to majú podať elektronicky ako prílohu, ktorú sme vyplnili v inom formulári v našom systéme,“ vysvetľuje Katarína Hoppe, daňová poradkyňa a partnerka z BMB Partners. 

Banky odmietajú naďalej platiť odvod. Chcú sa brániť na súde

Bankári vyrazili do boja proti zvýšenému bankovému odvodu. Ak poslanci schvália jeho predĺženie a zvýšenie, chcú sa obrátiť na Ústavný súd SR. Uviedli to predstavitelia Slovenskej bankovej asociácie (SBA). Banky mali pôvodne odvod naposledy zaplatiť v roku 2020. Vláda však minulý týždeň schválila, že sa platenie odvodu predĺži a navyše v roku 2020 sa zvýši na dvojnásobok. Finančné domy by tak mali štátu odviesť namiesto súčasných 0,2 percenta z peňazí, ktoré spravujú až 0,4 percenta. Na odvode by tak podľa odhadov v budúcom roku zaplatili až 300 miliónov eur. Banky sa ohradili aj proti tvrdeniam politikov, že dosahujú neprimerané zisky. Zvýšenie odvodu pocítia predovšetkým malé banky. 

Lidl chystá v Bratislave ďalšiu predajňu. Na strategickej adrese

Diskontný reťazec Lidl plánuje v Bratislave vybudovať svoju ďalšiu samostatne stojacu predajňu. Tentoraz mieri do Podunajských Biskupíc, kde plánuje stavať pri výpadovke na Rovinku a Šamorín. Z pohľadu rozmiestnenia konkurencie ide o strategickú lokalitu. Lidl si vybral pozemok neďaleko hlavného ťahu z Bratislavy na Rovinku a Šamorín, kadiaľ denne prechádzajú tisíce motoristov. Očakáva sa, že dopravu tu o niečo odľahčí budovaný obchvat, no z pohľadu veľkosti aglomerácie pôjde naďalej o vhodnú oblasť. Predajňa Lidla na výpadovke z Bratislavy môže priniesť reťazcu profit z lokality, pretože „predbehne“ pobočky iných reťazcov, ktoré sú ďalej od mesta.