Platobní a bankoví partneri kryptomenovej burzy Binance.US majú v úmysle prerušiť s ňou vzťahy. V praxi to znamená, že jej zákazníci nebudú môcť od 13. júna používať doláre na nákup kryptomien na platforme, ani ich vyberať. To obmedzí schopnosť burzy podnikať v Spojených štátoch. Binance o tom informovala na svojom účte na twitteri a dodala, že preventívne pozastavuje všetky vklady amerických dolárov.

Na bankové transakcie kryptomenovej burzy Binance sa zamerala americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá na firmu Binance a jej zakladateľa podala občianskoprávnu žalobu. Tvrdí v nej okrem iného, že burza a jej zakladateľ Changpeng Zhao porušili americké zákony o cenných papieroch.

Zhaov vplyv a vlastníctvo americkej aj medzinárodnej pobočky Binance a medzinárodnej siete offshorových holdingových spoločností prinútili americkú burzovú komisiu podať mimoriadny návrh na vydanie dočasného zaisťovacieho príkazu, ktorý by zmrazil všetky dolárové aktíva burzy. SEC podozrieva offshorové holdingové spoločnosti z toho, že medzi sebou presúvali majetok v hodnote miliárd dolárov.

Klienti o peniaze neprídu

Zákazníci o svoje peniaze neprídu. Tí, ktorí do stanoveného dátumu peniaze nevyberú, ich teoreticky stále môžu previesť na stablecoiny, napríklad tether, a tie potom vybrať a previesť späť na doláre inde. Obchodovanie, vklady a výbery v kryptomenách zostanú plne funkčné. Naznačuje to však, že bankoví partneri burzy Binance sa rozhodli, že burza je príliš rizikovým klientom a odhalenia prípadu burzovou komisiou sú dosť významné a nemožno ich ignorovať.

Podľa dokumentov, ktoré Binance poskytla burzovej komisii, sú bankovými partnermi burzy Axos Bank, Cross River Bank a skrachované banky Silvergate, Signature a Silicon Valley. Tie spracovali pre burzu v USA transakcie v objeme miliárd USD, upozornil server CNBC.

Ceny kryptomien na správu takmer nereagovali. Bitcoin v piatok v Ázii mierne oslaboval a pohyboval sa okolo hodnoty 26 500 USD. Za celý týždeň strácal zhruba dve percentá.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Americké úrady žalujú kryptomenovú burzu Binance a jej šéfa, vinia ich z porušovania zákonov