Holandská banková spoločnosť ABN Amro sa dohodla s holandskou prokuratúrou, že zaplatí 480 miliónov eur za urovnanie obvinenia súvisiacich s praním špinavých peňazí. Oznámila to firma. Dánska spoločnosť Danske Bank uviedla, že jej šéf Chris Vogelzang sa rozhodol odstúpiť z funkcie, pretože ho holandské úrady označili za podozrivého v súvislosti s vyšetrovaním ABN Amro, v ktorej vedenie v minulosti pôsobil.

budova logo spolo?nos? Wirecard
Neprehliadnite

Bankrot Wirecardu ovplyvní aj 400 zamestnancov v Košiciach

Prokuratúra v septembri 2019 obvinila banku ABN, že neidentifikovala účty spojené s praním špinavých peňazí, neprerušoval vzťahy s podozrivými klientmi a nehlásila podozrivé transakcie. Urobila tak rok po tom, čo holandská finančná skupina ING musela za urovnanie podobné kauzy zaplatiť rekordných 775 miliónov eur, napísala agentúra Reuters.

„Toto urovnanie znamená pre ABN Amro koniec bolestivej a neuspokojivej epizódy," uviedol šéf ABN Robert Swaak. Dodal, že banka sa z tejto kauzy poučila a pokračuje v snahe zabezpečiť väčšiu bezpečnosť finančného systému. Holandská prokuratúra upozornila, že napriek dohode o urovnaní ďalej vyšetruje tri osoby. Podozrivé síce nemenovala, ale označila ich za bývalých členov vedenia ABN.