Bankovému sektoru vo Frankfurte nad Mohanom hrozí, že príde o tisíce pracovných miest v dôsledku pandémie nového koronavírusu, aj keď sa snaží prilákať bankárov, ktorí pre brexit odchádzajú z Británie. Ukázala to v stredu najnovšia štúdia banky Helaba.

Podľa nej bude na konci roku 2022 v bankách vo Frankfurte nad Mohanom pracovať 62 700 zamestnancov, čo je pokles o 2-tisíc ľudí alebo 3 percentá v porovnaní s ich počtom pred vypuknutím pandémie v marci tohto roka. „Pre nemecké bankové odvetvie je pandémia ďalším negatívnym faktorom," uviedla Gertrud Traudová, hlavná ekonómka banky Helaba.

ECB
Neprehliadnite

Banky v eurozóne sú dostatočne silné, aby zvládli koronakrízu

Pracovné miesta v bankovníctve vo Frankfurte nad Mohanom sa v uplynulých rokoch zvyšovali v súvislosti s brexitom aj potrebou nových zamestnancov, ktorí by sa venovali regulačným otázkam, uvádza sa v štúdii. Ale digitalizácia, nízke úrokové sadzby a v súčasnosti „ďalšia záťaž" v podobe pandémie povedú nakoniec k nevyhnutnému zníženiu počtu pracovných miest v tomto sektore.

Dve najväčšie nemecké súkromné finančné inštitúcie - Deutsche Bank a Commerzbank - ohlásili rušenie tisícov pracovných miest, pretože zatvárajú pobočky. Správa predpovedá, že vo Frankfurte nad Mohanom pribudne zhruba 2-tisíc pracovných miest od začiatku budúceho roka do roku 2022 v súvislosti s odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Zisky bánk sú najnižšie za viac ako desaťročie. Zarábajú len vyše polovicu toho, čo pred rokom

Ale ani prílev bankárov po brexite do Frankfurtu nad Mohanom, nevykompenzuje očakávanú stratu pracovných miest v súvislosti s vírusom. A hoci banky v najväčšej európskej ekonomike budú schopné absorbovať škody spôsobené pandémiou a nárast zlyhaných úverov, v strednodobom horizonte sa očakávajú vysoké riziká.

Frankfurt nad Mohanom so 700-tisíc obyvateľmi dúfal, že priláka bankárov z Londýna, ktorých odradili nové obmedzenia cezhraničného obchodu a cestovania po brexite. No aj keď sa hlavná frankfurtská lobistická skupina pôvodne snažila prilákať 10-tisíc bankárov, podľa Helaby sa odhaduje, že v rokoch 2019 až 2022 pribudne v meste v súvislosti s brexitom len zhruba 3 500 pracovných pozícií.