Súdiac podľa nadšeného potlesku, obecenstvo si nevšimlo, že by niečo bolo inak než zvyčajne. No ak tanečníci a tanečníčky baletu počas premiéry v Národnej opere v Kyjeve tak úplne nenaplnili zvyčajné očakávania svojho režiséra, tak by sme im to možno aj mohli odpustiť, píše The Telegraph.

Znova na doskách

Piatkové vystúpenie bolo pre mnohých ich prvým vystúpením od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Iba hŕstka z nich mala za tie štyri mesiace možnosť tráviť čas trénovaním.

Baletka Olesja Vorotnjuková si už napríklad viac zvykla na nosenie vojenských topánok než baletných špičiek. Stala sa totiž dobrovoľníčkou miestnej územnej obrannej jednotky. Predtým, ako vyšla na pódium, denníku prezradila, že počas vojny si tancovanie vyžaduje novú úroveň ladnosti.

„Je to moje prvé vystúpenie, odkedy začala vojna. Fyzicky je to veľmi náročné, pretože posledné tri mesiace som vôbec netrénovala, je to náročné aj psychicky, pretože vojna stále prebieha,“ povedala baletka.

Vorotnjuková nie je jedinou baletkou, pre ktorú bolo piatkové vystúpenie výzvou. Hlavná baletka Raisa Betancourtová počas vystúpenia utrpela pred dvomi týždňami poranenie nohy. Vysvetľuje si to tým, že posledné mesiace takisto nemala veľa možností trénovať.

Život v meste sa vracia do normálu

Piatkové vystúpenie bolo ďalšou známkou toho, že sa život v hlavnom meste Ukrajiny pomaly vracia do normálu. Obchody sú znova otvorené, parky plné opaľujúcich sa ľudí a bary a reštaurácie majú až do jedenástej večer, kedy v meste platí zákaz vychádzania, plné ruky práce.

Ďalšie dôležité správy

Deväťpodlažná obytná budova v Kyjeve bola v nedeľu skoro ráno zasiahnutá raketovým útokom. Hasiči pracujú na mieste útoku obytnej budovy v ukrajinskom Kyjeve v nedeľu 26. júna 2022.
Neprehliadnite

Útok na Kyjev: Rusko tvrdí, že strieľalo na vojenský cieľ