Bahrajn v pondelok oznámil, že zmaril pripravovaný ,,teroristický útok" militantov s podporou Iránu, ktorého terčom sa tento rok mali stať diplomati a cudzinci v tomto ostrovnom štáte v Perzskom zálive. Informovali o tom agentúry AP a Reuters. Vyhlásenie bahrajnského ministerstva vnútra potvrdilo predošlé správy médií o údajnom plánovanom útoku s tým, že jeho prípravy sa týkali prvej časti tohto roka.

Saudskoarabská štátna televízia a bahrajnské noviny Achbar al-Chalídž v nedeľu informovali, že podľa vyšetrovania ministerstva vnútra zamýšľala nová skupina nazvaná Brigáda Kásema Solejmáního zaútočiť na viacero verejných a bezpečnostných objektov v Bahrajne. Tieto správy neuvádzali časový rámec pripravovaných útokov. ,,Chceme objasniť, že tento prípad pochádza zo začiatku roka 2020 a momentálne sa ním zaoberá príslušný súd," uvádza sa v stanovisku ministerstva.

JB 45 Wilmington - Americký prezident Donald Trump počas prejavu na predvolebnom zhromaždení vo Wilmingtone 2. septembra 2020. V pozadí americká vojnová loď USS North Carolina. FOTO TASR/AP

With the USS Battleship North Carolina in the background, President Donald Trump speaks on Wednesday, Sept. 2, 2020, in Wilmington, N.C. (AP Photo/Gerry Broome)
Neprehliadnite

Trump varoval Irán pred odvetným útokom za zabitie Solejmáního

Iránske úrady sa k záležitosti zatiaľ nevyjadrili. V minulosti však Teherán popieral akékoľvek zasahovanie do vnútorných záležitostí Bahrajnu. Bahrajn, kde sídli 5. flotila námorných síl USA i ďalšie zahraničné námorné jednotky, často obviňuje šiitský moslimský Irán zo snahy rozvracať kráľovstvo, ktoré má väčšinovo šiitské obyvateľstvo a v ktorom vládnu sunniti.

Bahrajn bol jediným arabským štátom Perzského zálivu, ktorý zažil väčšie prodemokratické protesty počas tzv. arabskej jari v roku 2011. Demonštrácie prevažne šiitského opozičného hnutia potlačili s pomocou Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov, píše Reuters. Noviny Achbar al-Chalídž uviedli, že prekazené útoky mali byť pomstou za januárové zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního pri americkom útoku dronom v Iraku. Bezpečnostné sily podľa správy prípravy útoky zmarili po tom, ako našli výbušné zariadenie, ktoré terčom mala byť zahraničná delegácia na návšteve Bahrajnu. Noviny dodali, že žalobu pripravujú proti 18 obvineným osobám, z ktorých deväť sa v súčasnosti nachádza v Iráne.