Bahrajn sa vo štvrtok stal prvou krajinou na svete, ktorá schválila núdzové použitie jednodávkovej vakcíny proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson. Informoval o tom britský denník The Guardian.

Bahrajnská vláda prijala príslušné rozhodnutie len deň po tom, čo americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) potvrdil, že vakcína je vysoko účinná pri podaní pacientom so závažným priebehom ochorenia COVID-19 a taktiež voči brazílskemu a juhoafrickému variantu koronavírusu.

Johnson & Johnson
Neprehliadnite

Vakcína od Johnson & Johnson účinkuje aj pri závažnom priebehu Covidu

Bahrajnské kráľovstvo plánuje prioritne zaočkovať obyvateľov z rizikových vekových skupín, ako sú seniori či občania s chronickými ochoreniami. Nateraz však nie je jasné, kedy plánuje vakcinačnú kampaň spustiť, ani kedy očakáva prvú dodávku vakcín, píše agentúra AP.

Bahrajn doteraz schválil použitie vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech, spoločnosti AstraZeneca, čínskej firmy Sinopharm a ruskú očkovaciu látku Sputnik V.

Od začiatku pandémie koronavírusu zaznamenal Bahrajn už takmer 120 000 prípadov nákazy a 437 úmrtí. Doteraz tam najmenej jednu dávku vakcíny dostalo takmer 17 percent tamojšej dvojmiliónovej populácie.