Záchranné tímy Suezkého prieplavu sa naďalej pokúšajú uvoľniť uviaznutú kontajnerovú loď Ever Given, ktorá od utorka blokuje prieplav, striedajú bagrovanie a ťahanie pomocou člnov. Podľa dvoch zdrojov však snahy skomplikovala skala pod prednou časťou lode, uviedla agentúra Reuters.

Bagre už odstránili 27-tisíc metrov kubických piesku do hĺbky 18 metrov. Práce majú pokračovať nepretržite podľa poveternostných podmienok, uviedla správa prieplavu. Tá si veľa sľubuje od pondelka, kedy má vplyvom jarného prílivu voda v prieplavu stúpnuť až o 45 centimetrov.

26 March 2021, Egypt, Suez: A tugboat takes part in the refloating operation carried out to free the
Neprehliadnite

„Just-in-time“ svet pod tlakom: zablokovanie Suezského prieplavu prišlo v najhorší možný čas

Egyptský prezident v nedeľu nariadil začať prípravu na prípadné odstránenie niektorých z 18 300 kontajnerov na lodi, aby sa znížila jej váha, uviedol Šéf správy prieplavu Usáma Rabí. Podľa zdrojov zo správy prieplavu však prípadné odľahčenie lode od nákladu nezačne skôr ako v pondelok, až po pokuse, či sa podarí loď uvoľniť za pomoci prílivu. Experti totiž varujú, že tento proces by bol zdĺhavý a nákladný.

Šéf správy prieplavu egyptskej štátnej televízii povedal, že sa objavujú prvé pozitívne signály. Kormidlo sa nehýbalo a teraz sa už pohybuje, pracujú aj vrtule a pod prednou časťou lode už je voda. V pondelok majú doraziť dve silnejšie vlečné lode. Celkovo bolo do záchrany nasadených 14 vlečných lodí.

Na uvoľnenie vodnej cesty čaká teraz 369 lodí, uviedol Rabí. Sú medzi nimi kontajnerové lode, lode na prepravu sypkých materiálov, ropné tankery a plavidlá prepravujúce skvapalnený zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn.