Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková pred stretnutím ministrov zahraničných vecí skupiny G20 na indonézskom ostrove Bali požiadala o spoločnú reakciu na ruskú útočnú vojnu na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Je naším spoločným záujmom, aby bolo medzinárodné právo dodržiavané a rešpektované," povedala. „To je zároveň dôvod, prečo Rusku nedovolíme prevziať priestor na rokovaniach," dodala.

Stretnutie sa začína vo štvrtok 7. júla, pracovné rokovania budú v piatok. Na summite sa má zúčastniť aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, pripomína DPA. V jeho pláne sú bilaterálne rozhovory s ďalšími ministrami zahraničných vecí, píše DPA s odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru TASS.

G20 je skupina hospodársky najvyspelejších krajín sveta, kam patria aj krajiny s autoritárskymi režimami ako Rusko, Čína a Saudská Arábia, píše DPA.

Indonézia v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v skupine G20 a usporadúva aj tohtoročný summit v polovici novembra.

„Rusko nezabíja len bombami, ale aj prostredníctvom cieleného zneužívania závislostí a využívania hladu ako zbrane," povedala. To podľa jej slov pociťujú ľudia v Mali, Nigeri, Libanone, Argentíne aj v Indii. Preto je podľa nej dôležité poradiť sa a dosiahnuť dohodu so zahraničnými partnermi.

Ďalšie dôležité správy

PK 18 Blackpool - Britský premiér Boris Johnson reční na univerzite Blackpool and The Fylde College v britskom meste Blackpool vo štvrtok 9. júna 2022. FOTO TASR/AP

Britain's Prime Minister Boris Johnson makes a speech at Blackpool and The Fylde College in Blackpool, England, Thursday June 9, 2022. (Peter Byrne/Pool via AP)
Neprehliadnite

Johnson varoval pred bojkotom summitu G20 v prípade účasti Putina